Dajte voľnosť emóciám: Plač, smiech, radosť aj hnev sú prirodzené aj potrebné

Žena

thinkstockphotos.com

Muži, no i ženy sa svoje emócie častokrát hanbia dať najavo. Spontánny plač, úprimná radosť, láska či hnev sú tak potláčané. Tieto emócie potom ventilujeme inak a nedávame im voľný priebeh. Dusiť ich v sebe však nie je ideálne riešenie. Sú totiž prirodzenou súčasťou života a majú svoje opodstatnenie.

Lepšie rozhodnutia

Emócie majú nespočetne veľa výhod, ku ktorým patrí aj to, že sa vďaka nim viete rýchlejšie a lepšie rozhodovať v dôležitých situáciách. A aj keď si myslíte, že ste sa často  rozhodli racionálne, čiže len na základe toho, čo vám radil váš rozum, vedzte, že emócie zohrali tiež svoju úlohu. Či už ide o rozhodnutie čo budete raňajkovať, alebo o to, aké meno dáte svojmu dieťaťu, všetky rozhodnutia boli ovplyvnené emóciami.

Takisto nám pomáhajú podávať lepšie výkony v práci. Určite ste si všimli, že ak ste museli urobiť niečo pod vplyvom stresu, hnevu či enormného šťastia, urobili ste to lepšie, než za normálnych okolností.


Mohlo by vás zaujímať: Dbajte o svoju psychickú pohodu: Stačí pár zmien a budete sa cítiť lepšie


Zlepšujú pamäť

Ďalším ovplyvneným faktorom je pamäť, respektíve schopnosť zapamätať si situácie, zážitky, ale aj konkrétnych ľudí. Čím hlbšiu emóciu prežívate, tým lepšie si daný moment zapamätáte. To je aj dôvod, prečo si občas pamätáte každý detail a naopak, na situáciu, ktorá bola bežná rýchlo zabudnete.

Túto teóriu potvrdila aj menšia štúdia, ktorú realizovali dvaja vedci na Dukeovej univerzite v Severnej Karolíne. Šlo o premietanie obrázkov dospelým ženám, pričom obrázky boli neutrálne alebo emočne nabité. O rok, keď sa ženám premietali tie isté zábery znova, pamätali si práve tie, ktoré boli emotívne . Pri neutrálnych obrázkov povedali, že ich vidia prvýkrát.

Chlapi neplačú? Mali by!

Potvrdilo sa, že ženy plačú približne šesťdesiatkrát za rok, pričom muži ani nie dvadsať. Vidieť plakať muža je preto skôr rarita. Aj keď sa hovorí, že muži by plakať nemali, opak je pravdou. Plač je rovnako dôležitý pre každého človeka, bez rozdielu pohlavia. Pomáha nám zvládať stresové situácie, lieči dušu, vylučujú sa pri ňom hormóny šťastia a buduje aj našu húževnatosť.

Znamená to, že emócie nepotláčate, ale staviate sa k nim čelom a pomocou plaču ich zdravo ventilujete. Plač je však dôležitý aj pre vaše oči. Sú to práve slzy, ktoré prispievajú k ich správnej funkcií. Zvlhčujú ich povrch, vďaka čomu je oko lesklé, hladké a viečko po ňom môže kĺzať.


Mohlo by vás zaujímať: Muži to hrajú na machrov, týchto 5 vecí pred ženami nikdy nepriznajú


Sme empatickejší

Vďaka emóciám sú ľudia oveľa empatickejší. To znamená, že sa vedia vcítiť jeden do druhého a lepšie si vzájomne porozumieť.  Keď prežívate radosť alebo smútok a vaše okolie nechápe, čo sa s vami deje, stačí povedať: ,,Som šťastný,“ alebo: ,,Som naozaj veľmi nahnevaný,“ a hneď je ľuďom jasné o čo ide.

Tešiť sa ako deti

Radosť je emócia, ktorú väčšina z nás prežíva najčastejšie a najradšej. Je úžasné sledovať niekoho, kto sa vie tešiť tak úprimne, že ňou nakazí aj ľudí vôkol seba. Vtedy hovoríme, že sa teší ako malé dieťa. Deti sú najúprimnejšie bytosti, ktoré svoje emócie nehrajú, ale dávajú ich najavo svojmu okoliu. Robte to tak aj vy! Veď prostredníctvom radosti ukazujete, že ste našli v živote harmóniu a ste vyrovnaní. Vďaka tomu do svojho života priťahujete rovnako zmýšľajúcich a pozitívne nabitých ľudí. Odteraz sa preto radujte pokojne nahlas a bez hanby, pretože radosť je znakom sebadôvery a úspechu.


Snažíte sa dávať voľnosť vaším emóciám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame