Dajte zbohom bolestiam chrbta a ochabnutým svalom: Začnite cvičiť Pilatesa

Pilates

wikipedia.org

Pilates je špecifické cvičenie, ktoré je zamerané na pomalú aktiváciu, uvoľnenie a natiahnutie svalov. Všetko sa deje prostredníctvom zosynchronizovania jednotlivých pohybov a dýchania, pričom primárna pozornosť je venovaná centru tela. Pilates prospieva nielen fyzickej, ale aj psychickej stránke človeka. Patrí do kategórie tzv. Body and Mind cvičení.

 „Po desiatich lekciách rozdiel pocítite, po dvadsiatich ho uvidíte a po tridsiatich budete mať nové telo,“ týmto výrokom sa nepreslávil nikto iný, ako tvorca populárneho cvičenia, Joseph Pilates.

Dejiny Pilatesu sa písali postupne. Najskôr jeho autor pomáhal pri rehabilitácii zranených vojakov v Anglicku. Tréningové štúdio si otvoril až po tom, ako s manželkou emigrovali do USA. Núdzu o spokojných zákazníkov nemali, a tak Pilates postupne definoval princípy cvičenia s dôrazom na rovnováhu fyzického a duševného zdravia. Aktuálne sa Pilates, upravený o najnovšie poznatky, cvičí na celom svete.

Pilates a zdravý chrbát

Príčina bolesti chrbta môže spočívať v oslabených alebo skrátených svaloch chrbta a oblasti brucha. Pilates sa zameriava na efektívne posilnenie svalov, o ktorých možno ani netušíte. Je vhodný na odstránenie problémov s chrbticou a zlepšenie celkového držania tela. Jednotlivé cviky precvičujú aj „hlboké“ svalové oblasti a svaly okolo samotnej chrbtice. Následne dochádza k zlepšeniu vyživovania nielen svalov, ale aj nervov, stavcov a medzistavcových platničiek.


Mohlo by vás zaujímať: Fitness, zumba alebo joga: Vyberte si tú správnu aktivitu presne pre vás!


Cvičením jednotlivých Pilates pozícií proti stresu?

Cieľom Pilatesu je prostredníctvom presne definovaných pozícií odstrániť zaužívané postoje, ktoré sú nevhodné a spôsobujú nielen bolesť, ale aj napätie a stres. Zlé držanie tela, svalová dysbalancia a ochabnuté svalstvo ovplyvňujú celkové zdravie človeka, teda aj psychickú stránku. Dôraz na správne dýchanie, obnovu svalovej rovnováhy, koncentráciu pri cvičení, budovanie centra tela (svaly brucha, panvy a chrbta) prinášajú psychické uvoľnenie.

Pilates a lepší sex

Pilates sa zameriava na posilnenie svalov panvového dna, ktoré sú súčasťou centra tela. Ak svaly panvového dna fungujú efektívne, u mužov sa to prejaví lepšou sexuálnou vytrvalosťou. Ženy sú uvoľnenejšie a sex prežívajú intenzívnejšie.

Pravda o chudnutí

Zameranie Pilatesu na posilnenie svalstva spôsobuje, že telo vyzerá štíhlejšie, hoci radikálny úbytok na váhe nečakajte. Pre stratu hmotnosti je potrebné upraviť jedálny lístok a zaradiť do zoznamu aktivít kardio cvičenie.


Mohlo by vás zaujímať: Fitnes tipy od trénera hviezd: Udržte sa vo forme aj pri bežných činnostiach!


Pre koho je vhodný?

Pilates je vhodný pre každého. Mladých, starších, deti aj seniorov. Odborníci ho odporúčajú ako vhodnú anaeróbnu aktivitu ku kardio cvičeniam. Po konzultácii s lekárom je toto cvičenie možné uplatniť ako doplnkovú rehabilitačnú liečbu. Ocenia ho aj tehotné ženy a ženy po pôrode. Pilates pomôže ľuďom s nadváhou a chronickými bolesťami chrbta. Ak chcete dosiahnuť badateľné výsledky, je potrebné venovať sa Pilatesu aspoň dvakrát týždenne.


Skúšali ste už cvičiť Pilatesa? Ako ste sa cítili? Napíšte svoj názor do diskusie a vyhrajte knihu od vydavateľstva IKAR a DVD od Bonton filmu v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Mirka
Odporúčame