Dámy, pozor! K týmto chorobám ste po menopauze náchylnejšie

Žena

gettyimages

Strata menštruačného cyklu nie je to jediné, čo sa po menopauze mení. Bez ochrannných hormónov, akým je napríklad estrogén, čelia ženy aj ďalším zdravotným ťažkostiam. Organizmus je v tomto období náchylnejší na rôzne choroby a ďalšie riziká.

Menopauza sa dostavuje vo veku okolo 50 rokov, no presný čas prechodu nie je možné určiť. Hlavným kritériom je absencia menštruácie po dobu jedného roka. Predtým môžete zažívať nepravidelné krvácanie alebo vynechanie niekoľkých cyklov. Toto obdobie je pre ženu náročné fyzicky aj duševne. Môže sa dostaviť náladovosť, zvýšenie telesnej hmotnosti a iné zdravotné zmeny. Po prechode v ženskom tele výrazne klesne hladina estrogénu.

Riziká spojené s menopauzou

Aj ženy, ktoré pred prechodom nemali žiadne zdravotné problémy, sú po menopauze náchylnejšie na viaceré ochorenia. Nízka hladina estrogénu nie je to jediné, čo sa v tomto období deje s vašim telom. Zvyšuje sa tiež krvný tlak a hladina cholesterolu.


Mohlo by vás zaujímať: Rôzne známky menopauzy na našom tele a ako zmeniť jedálniček


1. Kardiovaskulárne ochorenia

Niektoré ženy si myslia, že najnebezpečnejšia je rakovina prsníku, no v skutočnosti sú oveľa rozšírenejšie práve srdcové ochorenia. Problémy s kardiovaskulárnym systémom zažije až tretina žien.

Pravdepodobnosť, že sa dostaví infarkt po menopauze stúpa. Príčinou je nedostatok estrogénu, ktorý udržiaval cievy flexibilné. Ako sa týmto problémom vyhnúť? Základom je starostlivosť o krvný tlak a cholesterol, udržiavanie zdravej telesnej váhy, pravidelný šport, ako aj zbavenie sa škodlivých návykov, akým je napríklad fajčenie.

2. Oslabené kosti

Zo štatistického hľadiska sú ženy trojnásobne náchylnejšie k osteoporóze než muži. Po menopauze sú kosti oslabené, tenšie a ľahšie praskajú. Symptómy osteoporózy si nemusíte všimnúť hneď. Zdravie svojich kostí udržujte vyváženou stravou obsahujúcou vápnik a vitamín D.


Mohlo by vás zaujímať: V menopauze priberajú mnohé ženy: Ako kilá navyše eliminovať?


3. Močová inkontinencia

Únik moču je častým problémom a postihuje ľudí v každom veku. Problémy so zadržiavaním moču a zhoršené ovládanie močového mechúra zažije až 18 percent žien po menopauze. Príčinou je opäť nedostatok estrogénu, kvôli ktorému sú steny močového mechúra oslabené.

4. Nadváha

S vyšším vekom sú ženy aj muži náchylnejší k nadváhe. Aj s udržaním rovnakých stravovacích návykov a pohybových aktivít zažije tretina žien zvýšenie telesnej hmotnosti.

Menia sa tiež miesta, na ktorých sa tuk ukladá. Z bokov a stehien prechádza väčšina nových tukov do oblasti bruška, čo nie je iba estetický problém. Výrazný nárast hmotnosti má negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém aj kosti. Niekoľkým kilám navyše sa nevyhne žiadna žena, aj napriek tomu je potrebné dbať na zdravú životosprávu.


S ktorými zdravotnými problémami máte vlastné skúsenosti vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame