Dánsky životný štýl hygge: Jedinečný spôsob oddychu vám prinesie šťastie a spokojnosť

Žena

gettyimages

Každý z nás má svoj obľúbený spôsob oddychu. Niekto najlepšie zrelaxuje pri okopávaní záhradky, iný sa naopak teší na svoj obľúbený seriál. Vedieť plnohodnotne oddychovať je však umenie.

Neraz, keď sa o to pokúšame, sa nám hlavou víri roj myšlienok. Rozmýšľame nad všetkými povinnosťami, ktoré nás ešte čakajú, alebo analyzujeme svoje rozhodnutia. Dáni najradšej relaxujú podľa štýlu hygge. Aj keď vám tento spôsob možno veľa nehovorí, oplatí sa ho vyskúšať.

Rozlúčte sa so stresom

V dnešnej dobe čoraz väčšmi pociťujeme stres. Ten negatívne ovplyvňuje naše zdravie a je spúšťačom nielen rôznych kardiovaskulárnych ochorení, ale zároveň oslabuje aj náš imunitný systém. Podľa viacerých štúdií môže byť navyše jedným z faktorov vzniku rakoviny. S každodenným stresom sa odstávame do bludného kolotoča povinností, ktorých nám pribúda čoraz viac. Aby sme ich spravili kvalitne, naučiť sa oddychovať je základ.

Inšpirujte sa severskými krajinami

Severské krajiny, majú oveľa menej slnečných dní než my a napriek tomu sú v nich ľudia šťastní. Jedným z dôvodov je ich schopnosť relaxovať. Práve z Dánska pochádza fenomén hygge, jedinečný spôsob oddychu, ktorým sa môžete inšpirovať aj vy. Slovíčko hygge sa síce nedá doslovne preložiť, no jeho význam vystihuje pocit spokojnosti, pokoja a bezpečia. Ako keď sedíme schúlení v teplej deke s horúcim nápojom v rukách a len tak pozorujeme okolitý svet.

Mohlo by vás zaujímať: Wellness v pohodlí domova: S týmito tipmi je relax hračkou

Pripravte si obľúbený horúci nápoj

Základom hygge je vytvorenie tej správnej atmosféry. Aj maličkosti dokážu, aby ste sa cítili dobre. Doprajte si chvíľku pre seba. Šálka kvalitnej kávy, voňavý čaj alebo sladké kakao vám pomôžu zabudnúť na všetky povinnosti. Vykašlite sa na upratovanie a nekonečné e-maily. Teraz si môžete dovoliť byť trošku egoistom. Tieto chvíle patria iba vám.

Vytvorte si pohodlie

Dokonalý oddych sa nezaobíde bez mäkkých a príjemných materiálov. Tie dotvárajú celkovú atmosféru pohody a umocnia váš prežitok z ničnerobenia. Vyvaľte sa do pohodlného kresla, zabaľte sa do mäkkej deky a obklopte sa vankúšmi. Alebo ostaňte celý deň v pyžame a ani sa nepohnite z postele. Z času na čas si to predsa zaslúžite. Dôležité je, aby ste sa cítili naozaj príjemne.

Pozorujte živly

Hygge najlepšie funguje v sychravom a chladnom počasí. Vyložte si nohy a len tak si vychutnávajte kvapky stekajúce po okne. Zvuk padajúceho dažďa dokáže upokojiť aj tú najneposlušnejšiu myseľ. Zapáľte vôkol seba voňavé sviečky a nechajte sa uniesť mihotajúcim plamienkom. Ak situácia za oknom nehrá vo váš prospech, improvizujte. Predstavte si, že vonku panuje dážď a fujavica, pokojne zastrite závesy a rolety. Pustite si obľúbený film alebo sa začítajte do novej knižky.

Mohlo by vás zaujímať: Dovolenka trochu inak: Vypnite pri dojení kráv či okopávaní záhrady

Tešte sa z maličkostí

Najdôležitejším predpokladom spokojnosti je naučiť sa žiť v prítomnej chvíli. Aspoň na pár minút sa absolútne odpojiť od všetkých povinností a očakávaní. Čím viac toho očakávame, tým viac chceme a ľahko môžeme skĺznuť do naháňania neexistujúceho pokladu konci dúhy. Ponorte sa do seba a vnímajte každý moment. Spočiatku sa vám to možno bude zdať ťažké, priam nemožné, ale príde to. Tento okamih vám už nikdy nikto nevráti, vychutnajte si ho plnými dúškami.

„Hyggujte“ každodenne

Ak vás fenomén hygge zaujal, skúste ho čo najskôr aplikovať do každodenného života. Začnite už dnes. Oznámte blízkym, že potrebujete čas pre seba. Odložte telefón, prezlečte sa do pohodlného oblečenia a usaďte sa na miesto, ktoré máte najradšej. Nemusíte tam sedieť celé hodiny. Aj pár desiatok minút vám pomôže vytvoriť si nadhľad a načerpať silu na ďalší deň.

Kde a pri čom sa darí najlepšie relaxovať vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mia, gettyimages
Odporúčame