Darovanie krvi zachraňuje životy: Ako sa naň pripraviť čo najlepšie?

Darca krvi

thinkstockphotos.com

Túžite meniť životy ľudí k lepšiemu a pomáhať im v ťažkých chvíľach? Darovanie krvi je jednou z vašich možností. Zistite, či môžete ísť na odber aj vy a ako sa naň pripraviť?

Kto môže darovať krv?

Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode.

Dotazník vyplňte pravdivo

So sebou si treba vziať občiansky preukaz a preukaz poistenca. Po príchode vyplníte dotazník obsahujúci rôzne otázky o vašom zdraví, životnom štýle či rizikových faktoroch. Je veľmi dôležité vyplniť ho pravdivo, pretože zatajenie faktov môže spôsobiť príjemcovi vážne následky, niekedy až smrť. Ak kontrolný odber dopadne dobre a vaša krv je vhodná na darovanie, môžete tak hneď urobiť.

Aké jedlo si dopriať pred odberom?

,,Vhodné sú napríklad chlieb s džemom, ovsené vločky s džúsom, ovocie či zelenina,“ povedala Silvia Erdélyiová zo Slovenského Červeného kríža (SČK). Večer či ráno pred odberom je tiež dovolené jesť sucháre, ovocie, med, cestoviny so zeleninou či varené a pečené zemiaky. Tučným jedlám by sa mal darca v tomto čase vyhnúť. Nemožno jesť syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a údeniny.


Mohlo by vás zaujímať: Pomôžte iným aj vlastnému zdraviu: Poznáte výhody darovania krvi?


Dostatok tekutín je dôležitý

Pred darovaním krvi je podľa Erdélyiovej dôležitý pitný režim, krv tak bude redšia. Povolené sú voda, čaj, džús. Zdravotníci odporúčajú vypiť deň pred odberom aspoň tri litre tekutín, v deň odberu aspoň pol litra.

Alkohol ani cigarety radšej nie

Darca by nemal fajčiť aspoň šesť hodín pred odberom, piť alkohol osem až desať hodín, vystavovať sa telesnej a psychickej námahe 24 hodín. Po darovaní je dobré oddýchnuť si jednu až dve hodiny, poriadne sa najesť a napiť.


Darovali ste už niekedy krv? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame