Dávate prednosť len surovej strave? Zapnite sporák, váš mozog potrebuje aj tú varenú

Varenie

sxc.hu

Existujú skupiny ľudí, ktorí vyznávajú len surovú stravu. Brazílski vedci však tvrdia opak a síce, že mozog človeka potrebuje ku svojej správnej činnosti aj varenú stravu. Kde je teda pravda? Odborníci sa dokonca oháňajú našimi dejinami, podľa ktorých začal mať človek výhodu oproti zvieratám práve v tej chvíli, keď začal konzumovať varenú stravu.

Deväť hodín denne – presne toľko času by nám podľa vedcov trvalo, kým by sme každý deň našli dostatočné množstvo stravy, potrebnej na to, aby sme sa nasýtili. Resp. toľko času z dňa museli venovať zháňaniu potravy naši predkovia, ktorí ešte nepoznali oheň a prácu s ním. Podmanenie si ohňa teda znamenalo okrem iného aj úsporu času.

Väčší mozog vďaka vareniu

Výskum brazílskych vedcov hovorí o tom, že práve ovládnutie ohňa a začiatok prijímania tepelne upravenej stravy bolo tým momentom, ktorý nám umožnil, aby sme získali väčšie a vyvinutejšie mozgy. Vďačíme tomu vraj za to, že v dôsledku tepelnej úpravy pokrmov získava náš mozog z potravy viac kalórií, čo nám prinieslo takpovediac evolučnú výhodu oproti zvieratám.


Mohlo by vás zaujímať: Mozog fascinuje ľudstvo už stáročia: Tieto fakty ste o ňom možno vôbec netušili!


Mozog vyžaduje veľa energie

Štúdia, ktorá bola uverejnená v časopise PNAS tvrdí, že aj keď mozog váži len dve percentá z celkovej váhy tela, vyžaduje si až pätinu získanej, resp. prijatej energie. Je preto ťažké, ba niekedy až nemožné prijať dostatočné množstvo energie z dlhodobej konzumácie výlučne surovej stravy. Najvhodnejšou formou stravovania je striedať dostatok teplej, ako aj studenej stravy vo forme ovocia a zeleniny.

Opice sa nám nevyrovnajú

A môže za to podľa týchto štúdií práve odlišný spôsob stravovania. „Prečo nie sú najväčšie primáty obdarené väčšími mozgami?“ pýta sa veľavravne podľa britského denníka Guardian,  Suzana Herculano-Houelová z univerzity v Riu de Janeiro. Dáva tak do súvislosti vývin mozgu veľkých opíc a ich konzumácie výlučne surovej stravy vo voľnej prírode a vývin mozgu človeka v súvislosti s prijímaním varených pokrmov.

Odborníci to predpokladali už v dávno

Vedci nad touto alternatívou uvažovali už v minulosti, no potvrdilo sa to až teraz. V predošlých rokoch sa totiž predpokladalo, že za rozvojom mozgu stojí najmä používanie nástrojov u prvých ľudí. Niektorí vedci dokonca uvažujú o tom, že tento objav môže byť kľúčovým v dejinách ľudstva.


Mohlo by vás zaujímať: Surová strava: Zaručí vám lepší život?


Výhody varenej stravy

  • lepšia stráviteľnosť,
  • niektoré druhy ovocia a zeleniny sú po uvarení ešte zdravšie,
  • väčšia výživová pestrosť,
  • vhodná aj pre deti, starých ľudí,
  • vhodná pre ľudí s tráviacimi problémami.

Nevýhody varenej stravy

  • zničenie niektorých vitamínov a minerálov,
  • spotreba energie,
  • náročnejšia príprava,
  • znižuje sa podiel vody v ovocí a zelenine,
  • vitamíny a živiny sa pri dlhom varení odparujú a znižuje sa tak ich množstvo.

Čo si myslíte o diétach založených na príjme surovej stravy? Pomohli vám? Napíšte svoje poznatky ostatným čitateľom v našej diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame