Dbajte o svoju psychickú pohodu: Stačí pár zmien a budete sa cítiť lepšie

Joga

thinkstockphotos.com

Na naše duševné zdravie vplýva množstvo faktorov. Či už sú to dramatické a stresujúce zážitky, ktoré v nás zanechávajú smútok, alebo všedná rutina alebo zlé návyky. Tie sú nám dobre známe: ide o skracovanie spánku, prílišná konzumácia alkoholu alebo výčitky. To všetko môže podlomiť naše duševné zdravie a viesť k depresiám či úzkosti. Našťastie však existuje množstvo spôsobov, ktoré nám pomôžu vyhnúť sa problémom.

Základom je pohyb

Škodiť môže nedostatok fyzických námahy. Fyzická aktivita má kľúčovú úlohu pri udržiavaní dobrého psychického stavu a prispieva k zmierneniu príznakov depresie a úzkosti. Pravidelné cvičenie má pozitívny vplyv na aktívne chemické látky v mozgu a na hormóny, ktoré regulujú náladu a môže obnoviť sebadôveru. Na začiatku skúste chodiť denne 15 až 20 minút. Štúdie preukázali, že i malá dávka fyzickej aktivity je spojená so zlepšením nálady. 

Pomôže i poriadok

Zdrojom psychického nepokoja môže byť aj neporiadok v domácnosti. Bolo preukázané, že neporiadok je spojený s depresiou, úzkosťou a naberaním na váhe. Ak ste nejakú vec v uplynulých 12 mesiacoch nepotrebovali, dajte ju preč. Namiesto toho, aby ste vynakladali peniaze na hromadenie vecí, zájdite si na dobrú večeru alebo choďte na dovolenku. Výskumy ukázali, že pekné zážitky prinášajú viac radosti než vlastníctvo predmetov.

Nebezpečné je tiež začať porovnávať vlastný príjem a majetok s tým, čo majú ostatní. „Je to jeden z dôvodov, prečo Američania nie sú tak šťastní ako ľudia z iných krajín,“ uvádza psychológ z Montefiore Medical Center v New Yorku Dawn Buse. Sústreďte sa radšej na to, že budete vďační za to, čo máte. Štúdie ukázali, že jednoduché cvičenia – ako je písanie „denníku vďačnosti“ alebo listu drahej osobe – vedú k uspokojeniu, optimizmu a šťastiu.


Mohlo by vás zaujímať: Rátate v posteli ovečky? Po týchto potravinách zaspíte jedna radosť!


Pozor na bezsenné noci

Kto prežil bezsennú noc, pozná nepríjemné pocity, ktoré sa ho nasledujúci deň zmocňujú. Ak sa nedostatok spánku stane chronickým, narastá nebezpečenstvo vzniku depresií a úzkosti. Obmedzte preto niekoľko hodín pred spánkom konzumáciu kofeínu a alkoholu. Dôležité je tiež vypnúť televíziu, počítač, tablet a mobil, pretože modré svetlo, ktoré z nich vychádza, znižuje vylučovanie melatonínu a môže narušiť biologický rytmus.

Ventilujte emócie

Naučte sa tiež zvládať neustále sa vracajúce negatívne myšlienky. Pomáha hlboké dýchanie a meditácie. Aj zlosť a frustrácia, normálna reakcia na ťažkosti života, sa môžu obrátiť proti nám. Rôzne štúdie preukázali, že potláčaný hnev je spojený so vznikom depresií. Negatívne emócie je dôležité ventilovať, ale vhodným spôsobom. Ak dokážete oznámiť svoj hnev asertívne a pokojne, budete sa cítiť lepšie.


Mohlo by vás zaujímať: Toto je 10 najšťastnejších krajín sveta: Kde sú Slováci? Medzi Kuvajtom a Bahrajnom


Venujte čas rodine a priateľom

Ak príliš pracujeme, sme viac stresovaní, a zvyšujeme si tak riziko vzniku psychických problémov. Štúdia vykonaná na úradníkoch v Británii ukázala, že keď niekto pracuje viac ako 11 hodín denne, zvyšuje sa u neho viac ako dvojnásobne riziko depresie. Myslite na svoje priority a venujte vyhradený čas rodine, priateľom a koníčkom.

Škodlivé je aj to, keď je človek zavretý doma alebo v kancelárii. Pripravuje nás to o kľúčové prvky ovplyvňujúce duševné zdravie, ako je vitamín D, ktorý telo produkuje, keď je vystavené slnečnému žiareniu. Bolo preukázané, že vitamín D chráni proti depresii. Dobre ale na naše podvedomie pôsobí príroda všeobecne. Nedávna štúdia ukázala, že ten, kto sa prechádza v parku je pokojnejší a menej frustrovaný než človek, ktorý si vyjde do chaotických mestských ulíc.

Tešte sa aj z maličkostí

Vyhýbajte sa sociálnej izolácii a pocitu samoty. Škodlivé je takisto byť perfekcionistom. Neustále úsilie o vysoký štandard je cestou ku sklamaniu a nízkej sebadôvere. Usilujte naopak o to, čo experti na duševné zdravie nazývajú „zdravým úsilím“. To znamená vytýčiť si dosiahnuteľné ciele, prijať chyby a predovšetkým radovať sa z cesty, nielen z cieľa. A snažte sa usmievať. Je dokázané, že úsmev je nákazlivý a má pozitívne účinky na náladu.


Máte vlastné skúsenosti s bezsennými nocami? Ako sa s nimi snažíte bojovať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame