Debatujete radi o politike? Nepokazte si sviatky a dodržiavajte tieto 3 pravidlá

Debata

thinkstockphotos.com

Určite to poznáte aj vy – pri stretnutí s rodinou či blízkymi sa takmer vždy skôr či neskôr reč stočí aj k politike. Určite by ste neradi naštrbili vzťahy práve počas Vianoc. Ide o citlivú tému, ktorá už rozhádala mnoho ľudí. Ak sa jej nechcete alebo nemôžete vyhnúť, nezabudnite dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Ak sa témou vašej debaty s blízkymi či priateľmi stane politika a napríklad blížiace sa parlamentné voľby, je veľmi dôležité vycítiť, kedy ju ukončiť. Upozorňuje na to psychológ Miloš Poštek, ktorý zároveň pripomína, že pri debatách o politike iba málokto dokáže krotiť svoje emócie.

Nejde o fakty, ale o ich vnímanie

Ako Poštek vysvetľuje, dôvodom je to, že politické postoje nie sú spojené s faktami, ale skôr s chápaním toho, čo vnímame ako dobré a zlé, správne a nesprávne.


Mohlo by vás zaujať: Zdeněk Svěrák smiech miluje: Ale toto ho vie rozčúliť!


Diskutujte podľa pravidiel

Aby bola takáto debata predsa len konštruktívna, podľa psychológa je dôležité dodržať tri pravidlá. 

1. ,,V diskusii sa treba čo najviac držať faktov a neskĺzavať do roviny osobných hodnotení typu ‚Ty tomu nerozumieš‘ a podobne,“ uviedol Poštek.

2. S tým súvisí aj druhé pravidlo znie, že tak, ako sú dôležité pre nás naše názory, by mali byť dôležité aj názory a slová ostatných v diskusii. ,,Ak sa nám toto podarí, môže byť takáto debata pre nás veľmi hodnotná, pretože môžeme lepšie spoznať hodnotový systém toho druhého,“ zdôrazňuje Poštek.

3. Tretím dôležitým bodom je vedieť, kedy takúto tému uzavrieť. ,,Je na nás, aby sme si v určitom momente povedali, či je pre nás dôležitejšie, aby sme toho druhého presvedčili, alebo radšej nebudeme riskovať poškodenie doterajších dobrých vzťahov,“ povedal psychológ.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo podpisu rozlúštené: Čo o vás prezrádza ten váš?


Nečakajte, že niekoho presvedčíte

Psychológ upozorňuje, že dosiahnuť víťazstvo v takejto diskusii je aj tak nepravdepodobné. ,,Ako sme povedali, naše postoje sú spojené s našimi predstavami a tie si len tak nedáme zobrať,“ uzavrel psychológ.


Radi debatujete o politike? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com
Odporúčame