Degenerácia očnej makuly môže hroziť aj vám: Ako sa chrániť pred stratou zraku?

Oko

freedigitalphotos.net

Zhoršuje sa vám s pribúdajúcim vekom zrak? Ak máte viac ako 45 rokov a chceli by ste vidieť ako orol, mali by ste myslieť na svoje oči a každé dva roky ísť k očnému lekárovi. Nezáleží na tom, či okuliare nosíte, alebo nie. Preventívna kontrola vás totiž môže ochrániť pred veľmi nebezpečnou chorobou, ako je vekom podmienená degenerácia makuly. Za týmto krkolomným názvom sa skrýva ochorenie žltej škvrny, ktoré môže viesť až k slepote.

Podľa štatistických zistení trpí u nás príznakmi tohto ochorenia viac než 250 000 pacientov a je jednou z hlavných príčin praktickej straty zraku u ľudí nad 50 rokov. Na čo teda čakáte? Objednajte sa k svojmu „očiarovi“ ešte dnes!

Čo je degenerácia makuly?

Porucha zraku postihuje strednú časť sietnice, ktorá sa volá žltá škvrna. Ide o miesto s najvyšším počtom čapíkov a bod najostrejšieho videnia. Pri jej poškodení strácame centrálne videnie a dochádza k rozostreniu zraku. Práve vďaka sietnici dokážeme vnímať detaily a robiť úkony, ktoré si vyžadujú dobré oči. Degenerácia makuly znamená pre pacienta vážne obmedzenie pri bežných činnostiach ako je čítanie, šoférovanie a sledovanie televízie. Človek v tomto prípade dokonca ťažko rozoznáva ľudské tváre.

Jedným z najdôležitejších faktorov je vek, no olej do ohňa prilieva i genetická predispozícia. Častejší je výskyt u žien, ale ten má súvislosť pravdepodobne s dlhšou priemernou dĺžkou života. Rizikovou skupinou sú i ľudia s modrými a modrozelenými očami.


Mohlo by vás zaujať: Oči ako jastrab aj vo vyššom veku: Urobte niečo pre svoj zrak ešte dnes


Čo spôsobuje degeneráciu makuly?

Príčinou vzniku degenerácie makuly je okrem starnutia aj nezdravý životný štýl. Ten zahŕňa nesprávne stravovacie návyky, dlhodobé vystavovanie sa priamemu slnečnému žiareniu a fajčenie. Spomenuté zlozvyky ovplyvňujú tvorbu voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky žltej škvrny na sietnici oka. Pri svojej rannej cigaretke by ste mali byť opatrní aj na dym, ktorý znižuje prekrvenie sietnice a prispieva k rozvoju ochorenia.

Dve podoby choroby

Vekom podmienená degenerácia makuly sa u pacientov vyskytuje v suchej a vlhkej forme.

Suchá je častejšia, má pomalší priebeh a v makule vznikajú takzvané drúzy. Chorý si najčastejšie všimne, že vidí čiary pokrivene a ak sa chce vyliečiť, mal by absolvovať vyšetrenia u oftalmológa na OCT prístroji. Terapia stavia kartu na vitamínové prípravky s obsahom luteínu, vitamín E a omega 3 mastné kyseliny.

Pri vlhkej forme sa zhoršuje videnie a ostrosť rýchlejšie. Pacient vidí v centre zorného poľa fľak, ktorý nemizne, ani keď si dá okuliare na čítanie. V sietnici sa v mieste najostrejšieho videnia navyše tvoria cievky, ktoré spôsobujú opuch a krvácanie.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Dôležité doplnky stravy

Pre zdravie ľudského oka sú mimoriadne vhodné antioxidanty (vitamín C, vitamín E, beta karotén, selén, zinok, karotenoidy luteín a zeaxantín). Veľký význam pre výživu očí má zvýšený prísun karotenoidov luteínu, čo je žlto sfarbený pigment, ktorý chráni oči na princípe slnečných okuliarov. Keďže si ľudský organizmus nedokáže tieto látky vytvoriť sám, musí ich prijímať zo stravy – nájdete ich predovšetkým v listovej zelenine.

Ak si chcete chrániť svoje oči, dodržiavajte tieto body:

  • absolvujte pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára s kompletným vyšetrením, ktoré zahŕňa aj vyšetrenie očného pozadia
  • vyskladajte si jedálniček bohatý na zeleninu a morské ryby
  • chráňte svoje oči kvalitnými slnečnými okuliarmi
  • prestaňte fajčiť alebo obmedzte prísun nikotínu
  • nezabúdajte na dostatok pohybu na čerstvom vzduchu
  • udržujte krvný tlak na optimálnej hodnote
  • dodajte vášmu telu minerály ako selén a zinok

Máte vlastné skúsenosti s degeneráciou makuly? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame