Dentálna hygiena vám pomôže zachovať zuby v ústach: Nezabúdate na ňu?

Dentálna hygienička

thinkstockphotos.com

Význam odborne vykonanej dentálnej hygieny je na Slovensku ešte stále podceňovaný. Pravidelné čistenie chrupu odborníkom má však pre jeho celkové zdravie veľký význam. A to rovnako ako v detstve, tak aj v seniorskom veku. Ako často sa teda zastaviť u svojho zubára, aby vám profesionálne vyčistil chrup?

Po celý život

Ústna hygiena je dennodenný proces, ktorý by sme mali mať prirodzene nastavený na obdobie tesne pred spaním, rovnako ako aj po zobudení. Málokto sa však môže pochváliť tým, že to dokonale dodržiava a ak by aj dodržiaval, ani to celkom nestačí. Pre dostačujúcu hygienickú čistotu vašich zubov je potrebné absolvovať aspoň 2 krát, ideálne 4 krát ročne, ústnu dentálnu hygienu u svojho stomatológa, resp. dentálnej hygieničky.

Dentálnej hygieny sa netreba báť

Existujú ľudia, ktorí sa zubára boja, asi ako „čert kríža“. Veru, priznajme si, že jeho návšteva, aj keď dnes je už v podstate bezbolestná, nie je nič príjemné. Na obavy z dentálnej hygieny však nie je nijaký dôvod. Ide o bezbolestnú diagnosticko – preventívnu činnosť špeciálne vyškolenej zdravotnej sestry – dentálnej hygieničky v zubnej ambulancii.Okrem benefitov, ktoré poskytuje, vám pomôže prekonať aj strach zo zubárskeho kresla a zvýši vám tak šance na čo najdlhší „prirodzený“ úsmev.


Mohlo by vás zaujať: Udržte si zuby v ďasnách čo najdlhšie: Bojujte proti paradentóze, kým je čas!


Z čoho pozostáva?

Dentálna hygienička vaše zuby dokonale vyčistí a vďaka odstráneniu nánosov ich do určitej miery aj vybieli. Čo vás na dentálnej hygiene čaká?

  • bude vám odstránený zubný kameň a zubný povlak –aj v medzizubných a ťažko dostupných priestoroch,
  • budete poučení o správnej technike čistenia zubov,
  • budú vám odporučené konkrétne prostriedky na čistenie zubov a správny postup pri ich používaní.

Zachráni vám chrup

Pravidelné návštevy dentálnej hygieničky vám dokážu zachrániť chrup. Okrem toho, že predídete, resp. pomáhate liečiť zubné kazy tým, že odstránite všetky povlaky a kameň, v ktorom sa udržuje prevažná časť ústnych baktérií, dokážete tiež skorou diagnostikou predísť aj nebezpečnej paradentóze a iným chorobám ústnej dutiny. Je potrebné zdôrazniť, že ústna hygiena je rovnako dôležitá pre malé deti, dospelých ľudí, ako aj pre seniorov.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás krvácanie z ďasien? Zastavte ho, kým nespôsobí katastrofu!


V zahraničí je to móda

U nás je zubárske kreslo, aj vtedy ak sa jedná len o dentálnu hygienu, stále akýmsi strašiakom.   V zahraničí však už dávno pochopili, že je omnoho jednoduchšie, efektívnejšie a najmä oveľa lacnejšie zubným kazom predchádzať, ako ich následne liečiť. Preto sú tam zubné hygienické procedúry veľmi populárne a niektorí ľudia na ne chodia takmer tak často, ako napríklad do kaderníctva.

Stav ústnej dutiny ovplyvňuje celkové zdravie

Kvôli zlým zubom trpí celé telo. Už dávno totiž vedci dokázali priamu súvislosť medzi baktériami a vašim zdravím. Baktérie, ktoré sa pri zlej starostlivosti nachádzajú v ústach v premnoženom množstve, sa môžu krvnou cestou preniesť do iných orgánov a spôsobiť skutočne závažné ochorenia. Medzi tie najhoršie patria kardiovaskulárne problémy, ochorenia pľúc, ale napríklad aj cukrovka. Odborníci dokonca dokázali, že u ľudí s rozvinutou paradentózou je riziko infarktu zvýšené až štvornásobne.


Mohlo by vás zaujať: Postrach menom paradentóza: Chráňte svoje zuby, kým je čas


Problémy v staršom veku

Pri ľuďoch v staršom veku je ústna hygiena samostatnou kapitolou. Aj keď im vlastných zubov ubúda, neznamená to, že sa znižujú nároky na starostlivosť o ne. Práve naopak, ohrozuje ich totiž nielen zubný kaz, či ochorenia krčkov, ústup ďasien, paradontóza, ale prichádzajú aj problémy so zubnou protézou. Zubné problémy sa potom nabaľujú jeden na druhý a seniori o ne naozja nemajú núdzu. O svoje zuby sa preto treba dôkladne starať, bez ohľadu na to, aký máte vek, pričom samozrejmosťou by mala byť návšteva zubnej hygieničky – aspoň dva krát ročne.


Ako často absolvujete dentálnu hygienu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame