Depresia je utrpenie, ktoré treba skrátiť: Trpí ňou až 13 percent Slovákov

Hlava

thinkstockphotos.com

Depresia je často synonymom pre smútok, ktorý človeka z času pochytí. Pravda je však taká, že ide o veľmi vážnu chorobu, ktorou trpí nie nepodstatná časť populácie. Taktiež sa objavuje čoraz častejšie. Zároveň však ide o liečiteľnú chorobu. Najdôležitejšie je prekonať pocit hanby či strachu a poradiť sa s odborníkom.

Až trinásť percent

Depresívnymi poruchami trpí na Slovensku asi 13 percent ľudí. „Medzi nimi sú rôzne depresívne poruchy, čiže príčiny sú rôzne,“ hovorí prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti SLS Ľubomíra Izáková. Pri príznakoch ochorenia netreba podľa jej slov podceňovať návštevu odborníka. „Depresia je utrpenie. Dôležité je skrátiť a zmierniť si ho. Najhorším vyústením depresie je možnosť samovraždy,“ pripomína.


Mohlo by vás zaujímať: Keď smútok neodchádza: Depresia sa nevyhýba nikomu, ohrozuje aj vás?


Nedokáže, nevládze, nechce

Na depresiu môže podľa jej slov poukazovať skleslá nálada, ktorá ovplyvňuje fungovanie človeka po psychickej aj telesnej stránke. „Po psychickej stránke má skleslú náladu, ktorú si nevie s ničím zlepšiť a ak sa to aj podarí, tak iba na chvíľku a veľmi rýchlo sa vracia opäť k tej skleslej. Tiež mu to spomalene myslí, veľmi zle si pamätá, pretože sa nevie sústrediť, má depresívne myšlienky, obavné. To znamená, že nedokáže, nevládze, nechce, preto sa aj bojí pustiť do nových vecí v živote alebo len do bežných, ktoré by normálne zvládal,“ priblížila Izáková.

Problém vstať z postele

Človek s depresiou má nedostatok vôle, z ktorého vyplýva aj znížená aktivita a zvýšená únavnosť. Vyhýba sa koníčkom, ktoré mu už nerobia radosť, a žije akoby automaticky, ozrejmila Izáková. Časté bývajú poruchy spánku, ale môže sa objaviť aj nadmerná spavosť. „Niektorých ľudí, ktorí trpia depresiou, nie je vôbec možné celý deň dostať z postele,“ doplnila Izáková.


Mohlo by vás zaujímať: Depresia vám ničí život? Rozpoznajte ju a začnite s ňou bojovať


Rána sú najhoršie

Časté býva nechutenstvo či bolesti, na ktoré nezaberajú analgetiká. „Typické býva, že bolesti, rovnako ako depresia, bývajú najhoršie ráno. Človek sa večer cíti lepšie, potom má dosť nekvalitný spánok a potom sa veľmi skoro budí,“ vysvetlila. Následne sa objaví bolesť, depresívna nálada, nechuť do života a „čierne myšlienky“.

Depresia je liečiteľná

Depresívna porucha je vôbec najčastejšou príčinou samovrážd spomedzi všetkých psychických ochorení. Depresia je pritom dobre liečiteľná, hoci sa môže opakovať. Jeden z hlavných a závažných príznakov depresie je neschopnosť prežívať radosť – anhedónia. Aj s tou vedia lekári pacientom pomôcť.

Ochorenie môže postihnúť každého v každom veku a životnom období. Často vypukne bez zjavnej, náhlej príčiny a jeho pôvod sa mnohokrát nedá zistiť. Predpokladá sa, že do roku 2020 bude depresii patriť druhá priečka v rebríčku najčastejších príčin práceneschopnosti vo svete.


Čo pri depresiách najlepšie pomohlo vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame