Depresia ničí váš sexuálny život? Skúste naše tipy a vráťte vášeň do svojej spálne

Depresia

thinkstockphotos.com

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je depresia problémom až 350 miliónov ľudí na celom svete. Mnohí si pritom toto ochorenie nemusia ani uvedomovať. Práve ťažkosti v sexuálnej oblasti často naznačia, že psychika nie je v najlepšej kondícii. Návrat iskry do spálne však nemusia uľahčiť ani antidepresíva.

Smútok, neschopnosť sa tešiť, pochmúrna nálada. Pocity, ktoré raz za čas zažil azda každý. O depresii možno hovoriť až vo fáze, keď sú podobné skleslé pocity prítomné viac ako dva týždne a vonkajšie okolnosti sa pevnosti smútku ani nedotknú. To je hranica, kedy sa obyčajná smutná nálada stáva diagnózou.

Všímajte si vedľajšie príznaky

Sexuálny život neprináša depresívnemu človeku žiadne potešenie, nie je pre neho motívom k radosti, ani zdrojom príjemných pocitov. Nezáujem o sex je citeľný a často sa stáva práve nespokojnosť v sexuálnom živote dôvodom na ešte väčšie prehĺbenie mizernej nálady, keďže sa začínajú narúčať aj vzťahy medzi partnermi.

Orgazmus počas depresie chýba

Muži začínajú mať problém nielen s dosiahnutím kvalitného vyvrcholenia, ale aj so samotnou erekciou. Ženy, ktoré trápi „depka“ častejšie ako mužov, sa dokážu prispôsobiť partnerovým požiadavkám, ale sex im neprináša potešenie. Orgazmus je nemožný, mnohé ženy v depresii preto môžu byť považované za frigidné. Príčina pritom môže byť práve v psychike. Či už ste sa rozhodli zájsť za odborníkom a skúsiť liečbu tabletkami, alebo nie, máme pre vás niekoľko tipov. Možno pomôžu pri zlepšení sexuálneho života v takomto smutnom období aj vám. Verte, že to má svoj zmysel. Paradoxne rozkoš pomáha zlepšovať stav depresie. Sex tak môže byť cestou, ako poraziť pocity, že človeka nebaví život.


Mohlo by vás zaujať: Keď muži odmietajú sex: Aké sú ich najčastejšie dôvody a čo sa za nimi skrýva?


1. Zabojujte proti príčine

Ak ste sa ešte neodhodlali k návšteve odborníka, skúste zabojovať proti depresii aj bez liekov. Uvidíte, že efekt sa pozitívne prejaví aj vo vašej spálni. Skúste:

  • Piť čaj z ľubovníka bodkovaného (len ak neberiete iné lieky, vtedy len po konzultácii s lekárom).
  • Doprajte si potraviny bohaté na tryptofán –  tekvicové semiačka, sóju, mozzarellu, jahňacie, bravčové a hovädzie mäso, kuracie a morčacie mäso, tuniaka, ovsené vločky, fazuľu a šošovicu či vajíčka.
  • Doplňte vitamín D – vystavujte sa aspoň 20 minút denne slnečným lúčom bez použitita ochranných krémov (ideálne skoro dopoludnia alebo neskôr popoludní)
  • Rozhýbte sa – ideálna je rýchla chôdza, beh, aerobik, bicyklovanie.
  • Doprajte si relaxačné aktivity – kúpeľ, dychvé cvičenia, počúvanie hudby.

2. Vyskúšajte prírodné afrodiziaká

Depresia si vyžaduje mnoho času a nelieči sa zo dňa na deň. Pamela Medsen dodáva, že sexuálny život sa dá plne obnoviť. Niekedy môžu pomôcť aj prírodné afrodiziaká – skúste zeler, čaj zo zeleného anízu, ďatle, banány, z korenín napríklad škoricu, vanilku, klinčeky alebo čili.

3. Stavte na nehu, lásku a čas

Základom je k partnerovi s depresiou pristupovať s pochopením a láskou a v sexe objavovať nové cesty stimulácie. Tak vie partner, ktorý je dostatočne trpezlivý u svojej polovičky prebudiť príjemné pocity spojené s láskou, nehou a sexualitou. Niekedy pomôže spoločné sledovanie porna, inokedy možno erotická spodná bielizeň či šteklivé smsky. Fantázii sa však medze nekladú a všetko, čo vás vzrušuje, je povolené. S milujúcim partnerom, ktorý sa stará aj o sexuálne potešenie a atmosféru lásky sa žije lepšie.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás nízke libido? Pozor na 10 liekov, ktoré ho znižujú


4. Nečakajte od antidepresív zázraky

Sex koučka Pamela Medsen hovorí, že antidepresíva v niečom pomôžu nálade, na druhej strave obvykle znižujú záujem o sex a likvidujú erekciu. U mužov lieky niekedy vyvolávajú neskorý príchod orgazmu, čo im v prípade predčasnej ejakulácie môže prospieť, no u žien orgazmus odiali prakticky až do nenávratna. V sexuálnom živote tak často nenastáva zlepšenie ani pri liečbe. Psychiatri odporúčajú milovaniu sa oddávať pred užívaním tablety, napríklad v skorých ranných hodinách. Ide predovšetkým o skupinu liekov založených na selektívnych inhibítoroch spätného vychytávania sérotonínu.

5. Poraďte sa s lekárom

Ak máte pocit, že váš sexuálny život sa užívaním antidepresív ešte zhoršil, poraďte sa s odborníkom. Niekedy je možné nájsť alternatívnu liečbu, ktorá vám bude vyhovovať lepšie.


Narúša depresia váš sexuálny život? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame