Depresia vám ničí život? Rozpoznajte ju a začnite s ňou bojovať

Smútok

thinkstockphotos.com

Je normálne, ak sa občas cítite skleslo. Problémy v robote, rodine či choroba, to všetko môže pokaziť na istý čas náladu. Ak to však netrvá len chvíľu, ale viac dní, či dokonca mesiacov, môže ísť o depresiu. Spoznáte ju tak, že váš stav trvá najmenej dva po sebe idúce týždne a príznaky sú natoľko závažné, že nemôžete vykonávať obyčajné každodenné činnosti. Depresia nie je známkou slabosti alebo negatívnej osobnosti. Ide o závažný zdravotný problém, ktorý sa však dá liečiť.

Symptómy

Primárnymi príznakmi depresie sú smutná nálada a strata záujmu o život. Aktivity, ktoré boli ešte nedávno príjemné, strácajú svoj význam. Taktiež sa môže stať, že vás prenasleduje pocit viny, bezcennosti a máte nedostatok nádeje. V krajných prípadoch sa stáva, že pacienti myslia na smrť alebo samovraždu.

Depresia je niekedy spojená aj s inými príznakmi, nie len s tými psychickými. Môže to byť únava alebo znížená energia, nespavosť alebo naopak nadmerný spánok, pretrvávajúce bolesti, bolesti hlavy, kŕče či problémy s trávením. Takisto sa môže meniť apetít. Niektorí pacienti veľmi schudnú alebo nadmerne priberú. Tento stav tiež môže spôsobiť, že iné zdravotné problémy sa ešte zhoršujú. Najmä chronická bolesť.


Mohlo by vás zaujímať: Depresia trápi mnoho ľudí: Kedy ide o skutočné ochorenie a treba navštíviť lekára?


Dopad na bežný život

Bez liečby sa môže človek, ktorý trpí depresiou, fyzicky aj emocionálne úplne zmeniť. Môže mu zničiť dlhoročnú kariéru, záľuby aj vzťahy. Ľudia sa v tomto stave ťažko sústredia a robia rozhodnutia. Nedokážu myslieť na nič iné, len na to ako zle sa cítia. Otočia sa chrbtom k ľuďom aj k aktivitám, ktoré ich doteraz bavili. Samozrejme, aj k sexu. Vo vážnych prípadoch môže byť aj život ohrozujúca.

Náchylnejšie sú ženy

Táto choroba môže postihnúť kohokoľvek. Mnohí experti však veria, že genetika hrá veľmi významnú úlohu, ako skoro pri všetkých chorobách. Ak máte rodiča alebo súrodenca, ktorý trpí depresiou, zvyšuje sa riziko jej vzniku aj u vás. Celkovo sú však náchylnejšie ženy. Dokonca až dvojnásobne viac ako muži. Častejšie sa vyskytuje u dospelých osôb, aj keď ani deti nie sú voči nej úplne imúnne.

Čo ju spôsobuje?

Lekári si nie sú istí, ale domnievajú sa, že úlohu hrá zmena štruktúry mozgu a chemickej funkcie. Mozgové okruhy, ktoré regulujú náladu, môžu pracovať menej efektívne. Lieky, ktoré sa pacientom predpisujú zlepšujú komunikáciu medzi nervovými bunkami.

Odborníci si takisto myslia, že depresiu môže spôsobiť aj stres, napríklad strata milovaného človeka, presťahovanie, zmena zamestnania či zdravotné problémy ale človek musí byť v prvom rade biologicky náchylný k jej rozvoju. Medzi ďalšie spúšťače by mohli patriť určité lieky, nadmerné pitie alkoholu alebo užívanie návykových látok či hormonálne zmeny.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti alebo depresia? Vyskúšajte biolampu


Ako bojovať s depresiou

Ak viete, že ňou naozaj trpíte, zbytočne sa nepretvarujte. Trápili by ste sa. Dajte svojmu okoliu vedieť, že sa niečo deje, aby vám mohlo pomôcť. Určite vyhľadajte psychológa, ktorý vám poradí, ako máte postupovať. Vyrozprávate sa, dáte zo seba von, všetko čo vás trápi a to je základné riešenie problému. Ak máte dieťa, alebo rodiča, o ktorého sa musíte starať, na chvíľu musia ísť tieto povinnosti bokom. Najprv sa musíte zotaviť vy, až potom sa môžete starať o iných. Poproste teda rodinu o pomoc s každodennými povinnosťami a sústreďte sa chvíľu len na seba a svoje problémy.

Počas depresie sa neodporúčajú robiť žiadne závažné rozhodnutia. Vaše nazeranie na svet nie je objektívne a ak niečo dôležité urobíte, budete možno neskôr ľutovať. Takisto nepite alkohol ani neberte drogy. Pomôžu len na chvíľu ale váš stav postupne ešte viac zhoršia. Dodržujte dávkovanie liekov a nevysadzujte ich ak máte pocit, že vám už je trochu lepšie. Nevrhajte sa hneď späť do práce. Doprajte si oddych a čas na regeneráciu.


Trpíte depresiou? Ako sa s ňou snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame