Slovensko je plné očarujúcich miest. A medzi tie, ktoré v našej krajine patria k najvyhľadávanejším, sa radia najmä hrady, zámky a kaštiele. Zo stavieb dýchajúcich históriou rozhodne stojí za zmienku Červený kláštor v rovnomennej obci kežmarského okresu. Aké zaujímavosti sa s ním spájajú a prečo sa ho platí navštíviť?
1. Významné miesto duchovného života
Na rozdiel od hradov a zámkov, za stavbou Červeného kláštora nestoja žiadni šľachtici s modrou krvou. História tohto miesta siaha až do roku 1320, pričom ako už samotný názov napovedá, založili ho mnísi. Pôvodne sa nazýval Lechnický kláštor a útočisko v ňom našli príslušníci dvoch reholí – kartuziánov a kamaldulov.
2. Alebo to celé bolo inak?
Aj k Červenému kláštoru sa viaže zaujímavá povesť, ktorá však nie je veľmi veselá. Je totiž spojená s násilnou smrťou prepošta križovníkov v Chmeľove. Zabiť ho mal magister Kokoš – význačný člen rodiny Brezovických. Aby sa vykúpil zo svojho trestu, mal postaviť či založiť šesť kláštorov. Podarili sa mu údajne iba dva. Ten prvý sa nachádza na Skale útočiska nad Letanovcami a druhý v údolí sv. Antona v blízkosti obce Lechnica. Práve druhá stavba má byť dnes známa ako Červený kláštor.
3. Kláštor postupne menil svoju podobu
Toto miesto nevyzeralo vždy rovnako. Súčasné múzeum totiž ešte v 18. storočí prešlo stavebnými úpravami. Stavba je udržiavaná aj v posledných rokoch. Medzi najzachovalejšie pamiatky dodnes patrí gotický kostol, stredoveká kláštorná budova a priľahlé hospodárske budovy.
4. Nájdete tu aj kus umenia
Ako mnohé iné pamiatky, aj Červený kláštor sa pýši viacerými umeleckými dielami. Mimoriadne peknou a hodnotou výzdobou sú nástenné maľby, ktoré sa nachádzajú v kostole.
5. Stavba s európskym významom
Ako sa uvádza aj na stránke múzea, kláštor si uchováva významné postavenie v kontexte európskeho kultúrneho dedičstva. Patrí totiž k jedným z najvýchodnejších lokalít kartuziánskej a kamaldulskej rehole. Navyše je jedným z mála zachovaných príkladov monastickej architektúry týchto rehoľných komunít na Slovensku.
6. Mnísi, ktorí boli výnimoční
Z mnohých mníchov, ktorí v Červenom kláštore pôsobili, sa najviac zviditeľnili dvaja členovia rehole. Tým prvým je mních Cyprián. Známy bol najmä pre svoj vzťah k liečivým bylinám, ktoré zbieral a tiež pre svoj herbár. Mnohé rastliny vedel používať aj na liečenie rôznych ochorení a preto nečudo, že na prvom poschodí konventu mal zriadenú lekáreň. Druhým nemenej známym mníchom bol Romuald Hadbavný, ktorý stojí za latinsko-slovenským slovníkom.
7. Miesto dokáže očariť fotografov aj filmárov
Ako už zrejme tušíte, Cyprián nie je úplne neznámou postavou. V roku 2009 sem prišla natáčať svoj celovečerný film aj režisérka Mariana Čengel Solčanská. Film, ktorý sa označuje ako slovensko-poľský, nesie názov Legenda o Lietajúcom Cypriánovi.
8. Mnísi svoje dni trávili v tichu
Aký bol život mníchov, ktorý je úzko spätý s Červeným kláštorom? Platila u nich predovšetkým zásada mlčanlivosti. Obliekali si biely habit a ich stravovacie návyky boli veľmi striedme.
9. Zažite nezabudnuteľnú noc
Pokiaľ chcete okúsiť život v kláštore, v tejto lokalite pri hraniciach s Poľskom je to možné. V areáli sa totiž dá ubytovať, a to priamo v objekte bývalej hospodárskej budovy na prvom nádvorí. Štandardná 2-lôžková izba vás bude stáť 55 eur na noc. Ak sa rozhodnete zostať na viac dní, určite využite možnosť aktívneho oddychu v podobe splavovania rieky Dunajec, bicyklovania či turistiky v Pieninskom národnom parku.
10. Krčma pod lipami víta návštevníkov dodnes
Okrem kláštora a múzejných exponátov sa v Červenom kláštore nachádza aj krčma. Nie však hocijaká. Ide o historicky zariadené pohostinstvo z 18. storočia. Pôvodní mnísi sa totiž venovali aj včelárstvu a pestovaniu obilia, ktorého určitú časť využívali pri varení piva.Sledujte nás aj na sociálnych sieťach
Zdieľať na