Desatoro pre milovníkov kinematografie: Tieto filmy musíte vidieť!

Filmová koláž

Archív

Dobrý film je to pravé, po čom človek siahne, keď sa potrebuje odpútať od každodenných starostí a dopriať si trochu oddychu. My vám prinášame stručný výber a popis kultových filmov, ktoré sú vo všeobecnosti považované za unikátne diela. Ak ste niektorí z uvedených desiatich trhákov ešte nevideli, určite by ste to v dohľadnej dobe mali napraviť. Ich spoločným znakom je silná dejová línia, zaujímavý príbeh a strhujúce napätie!

Vykúpenie z väznice Shawshank (The Shawshank Redemption)

1994, réžia: Frank Darabont, hrajú: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

Život bankára (Tim Robbins), ktorý sa drasticky zmení, keď ho falošne obvinia z vraždy manželky, zaujal už množstvo divákov na celom svete. Opisuje jeho pobyt za mrežami, vplyv na ostatných spoluväzňov ba dokonca bacharov, ktorým pripravuje daňové priznania. Podarí sa mu však popri zlepšovaní väzenských podmienok dokázať svoju nevinu? Alebo si bude musieť hľadať inú cestu na slobodu?

Krstný otec (The Godfather)

1972, réžia: Francis Ford Coppola, hrajú: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan a ďalší

Majstrovské epické dielo Coppolu zobrazuje na jednej strane rodinný život, na druhej odporné zločinecké praktiky talianskej mafie. Jeho predstaviteľom je hlavný hrdina Vito Corleone (Marlon Brando ovenčený Oscarom) ako patriarcha sicílskej rodiny. Film bol natočený podľa bestselleru Maria Puzza a v roku 1972 získal cenu za najlepší film. V nasledujúcich rokoch sa dočkal aj ďalších dvoch dielov, v ktorých vynikal skvelý Al Pacino. Ani tieto by ste si nemali nechať ujsť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najväčšie slovenské vydavateľstvo udelilo ceny svojim naj autorom


12 nahnevaných mužov (12 Angry Men)

1957, réžia: Sidney Lumet, hrajú: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam a ďalší

Dramatický príbeh, ktorý bol pôvodne natočený ako televízny film, sa celý čas odohráva v jednej miestnosti. Dvanásť porotcov má jednohlasne rozhodnúť o osude mladíka, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. V priebežnom hlasovaní až jedenásť porotcov uznalo mladého muža vinným a v opozícii je jedine číslo osem – architekt. Ten má k priebehu celého súdneho procesu vážne výhrady a kritizuje spôsoby prešetrovania tohto prípadu. Zaujímavosťou je, že porotcu číslo jedenásť si zahral Jiří Voskovec. Film bol v roku 1957 nominovaný na Oscara. 

Schindlerov zoznam (Schindler´s List)

1993, réžia: Steven Spielberg, hrajú: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley a ďalší

Čiernobiely film začína v roku 1939 v poľskom Krakove, v časoch silnejúceho tlaku zo strany nacistov. Príbeh charizmatického Oskara Schindlera, ktorý bol členom NSDAP nezabudnuteľne vyzdvihuje odvahu človeka, ktorý sa nebál postaviť proti najväčšiemu zlu vtedajšej doby a zachránil tých, ktorým už zdanlivo nebolo pomoci (v čase Holocaustu zachránil 1100 židov). Film natočený známym režisérom Stevenom Spielbergom bol inšpirovaný knihou Thomasa Keneallyho, ktorá vypovedá o skutočných životných udalostiach. Režisér židovského pôvodu za toto dielo dostal svojho prvého režijného Oscara.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ten čas ale letí: Meg Ryan oslavuje päťdesiatku!


Temný rytier (The Dark Knight)

2008, réžia: Christopher Nolan, hrajú: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart a ďalší

Pokračovanie úspešného Batmana prináša opäť spojenie skvelého režiséra Christophera Nolana a výborného herca Christiana Balea, ktorý stvárnil hlavnú postavu (Batman/Bruce Wayne). Batman spolu s poručíkom Jimom Gordonom a štátnym žalobcom Harveym Dentom bojuje proti kriminálnym živlom v uliciach mesta. I keď sa táto spolupráca spočiatku javí byť efektívna, neskôr sa ukáže, že padli do pasce nevypočítateľného zločinca – šialeného klauna Jokera (Heath Ledger). Ten na miestach činu symbolicky zanecháva kartu žolíka a Batmanovi sa snaží dokázať, že v mestečku Gotham mier nikdy nebude panovať. 

Okno do dvora (Rear Window)

1954, réžia: Alfred Hitchcock, hrajú: James Stewart, Grace Kelly, Wendell Corey a ďalší

Thriller Alfreda Hitchcocka zobrazuje v hlavnej úlohe známeho fotografa Jeffa Jeffriesa (James Stewart), ktorý je kvôli zraneniu nohy pripútaný na pojazdné kreslo. Jeho každodenným spoločníkom sa stane okno do dvora, cez ktoré sleduje dianie svojich susedov v protiľahlých bytoch. Pri bežnom pozorovaní odhalí vraždu a sám sa takmer stane ďalšou zločincovou obeťou. Spolu so svojou elegantnou priateľkou (Grace Kelly) sa pustí do odhaľovania veľmi zložitého reťazca udalostí, ktoré vedú k senzačnému a strhujúcemu koncu. 


Tiež by vás mohlo zaujať: Čudné záľuby celebrít: Špicľovanie, písacie stroje a chrobáky!


Pán prsteňov: Návrat kráľa (The Lord of the Rings: The Return of the King)

2003, réžia: Peter Jackson, hrajú: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen a ďalší

Posledný a údajne najlepší diel známej dobrodružnej fantasy trilógie nás opäť vtiahne do Stredozeme, kde sa schyľuje k rozhodujúcej bitke. Otvárajú sa brány temnej ríše Mordor a ako čierna skaza sa z nich valí obrovská armáda vedená samotným Sauronom, ktorá má za úlohu zotročiť a zahubiť všetko živé. V opozícii však záujmy dobra háji Aragorn (dedič gondorského trónu) a jeho verný priateľ – čarodejník Gandalf. Elf Legolas, trpaslík Gimli, Frodo a Sam sú ďalšími kladnými postavami, ktoré majú dopomôcť k záchrane Stredozeme. Podarí sa im zničiť magický Prsteň moci a zlomiť tak veľkú silu mocného pána temnôt?

Casablanca

1942, réžia: Michael Curtiz, hrajú: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid a ďalší

Film sa odohráva v čase druhej svetovej vojny. Američan Rick je majiteľom nočného klubu v Casablance, kde sa objavujú okrem hazardných hráčov aj ľudia, ktorí potrbujú falošný pas. Jedného dňa sem prikvitne Victor Laszlo (bojovník proti fašizmu) aj so svojou manželkou Ilsou a pokúšajú sa zohnať víza na útek do USA pred nacistami. Rick však v Ilse spoznáva svoju bývalú milenku a zisťuje, že tá ho ešte stále miluje. Ako sa s tým vysporiada na prvý pohľad cynický Rick?


Tiež by vás mohlo zaujať: 10 magických miest: Treba ich vidieť aspoň raz za život


Počiatok (Inception)

2010, réžia: Christopher Nolan, hrajú: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page a ďalší

Hlavný hrdina Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je skúseným zlodejom a absolútne najlepším vo svojom obore. Počas snívania, kedy je myseľ najzraniteľnejšia, kradne cenné tajomstvá z hĺbky ľudského podvedomia. Cobbova nezvyčajná schopnosť z neho v novom svete špionáže urobila vyhľadávaného hráča, no zároveň aj medzinárodného utečenca, ktorý stratil všetko, čo kedy miloval…

Zvyčajní podozriví (The Usual Suspects)

1995, réžia: Bryan Singer, hrajú: Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri a ďalší

Polícia v New Yorku na základe anonymného udania zatkne päť známych zločincov, ktorí sú podozriví z prepadnutia texaského klenotníka. Tak sa začína napínavý príbeh plný zvratov, násilia a intríg. Päticu navštívi známy mafiánsky boss Keyser Söse. Ten tvrdí, že každý z nich mu dlží malú službičku a tak im ponúkne prácu na jeden deň. I keď istotu prežitia nemajú, odmena 91 miliónov dolárov je lákavá…

Zdroj: Archív, youtube, youtube.com, Rony
Odporúčame