Deti už majú vlastný život? Nesmúťte a zariaďte si svoj tiež!

pár

sxc.hu

Roky, kedy sa váš príbytok ozýval smiechom celej rodiny, zaručene patria k tým najkrajším v živote. Či však chcete alebo nie, vaše ratolesti dospievajú, odchádzajú za štúdiom do iných miest a nakoniec si založia vlastnú rodinu. Pre vás ako rodičov to nevyhnutne znamená zmenu, v ktorej sa cítite osamelejšie a ktorá v horšom prípade dokáže naštrbiť vaše manželstvo. Skúste sa však na to pozrieť aj z iného uhla. Odchod detí z domu môže byť pre váš vzťah celkom novým začiatkom!

Čo sa po odchode detí v manželstve deje?

Odchod detí z domu so sebou prináša množstvo výhod, ale aj rizík. Výskumy totiž varujú, že v manželstvách trvajúcich dlhšie ako 30 rokov pozvoľna stúpa rozvodovosť. A to z jednoduchého dôvodu. Manželia si po desaťročiach strávených v jednej domácnosti uvedomia, že ich spájajú iba vlastné deti, ktoré ich viac nepotrebujú. Správnou komunikáciou a utužovaním partnerstva sa však dá týmto nepríjemným situáciám predchádzať. S odchodom detí máte predsa doma ďaleko viac súkromia, voľného času i peňazí. A to všetko treba využiť, aby ste aj v manželstve chytili druhý dych!


Mohlo by vás zaujať: Mladí sa chcú brať: Ale kto to celé zaplatí?


Využívajte pozitíva na maximum

Keď sa vaše deti odsťahujú, môže sa stať, že vás občas prepadne nostalgia a pocit samoty. Skúste však v novovzniknutej situácii hľadať svetlejšie stránky. Verte, že ich nájdete viac než dosť!

  • za všetko platíte menej – potraviny, energie, spotrebovanú vodu, či odvoz komunálneho odpadu
  • chladnička je skoro stále plná
  • upratovať už nepotrebujete tak často ako predtým
  • práčku vám stačí naplniť raz týždenne
  • rodinný počítač môžete využívať, kedy len chcete
  • rozvášniť sa môžete takisto kedy a kde len chcete – ako za čias, keď ste sa navzájom spoznávali
  • domáci miláčik si vás viac všíma, už sa nemá s kým toľko hrať

Mohlo by vás zaujať: Nezvládate starostlivosť o svojich rodičov? Nájdite im opatrovateľku!


Neprestávajte sa rozprávať

Po tom, čo v manželstve zostanete odkázaní jeden na druhého, vzniká nespočetne veľa tém, ktorým by ste mali venovať pozornosť. Sústreďte sa na spoločné záujmy a sny, povedzte si navzájom, čo očakávate od budúcnosti, od každého ďalšieho dňa. Preberte spolu otázku financií a dohodnite sa, ako naložíte s nasporenými peniazmi. Porozmýšľajte tiež nad zmenou bývania či rekonštrukciou, priestoru totiž budete potrebovať oveľa menej. Pouvažujte, akým spôsobom sa postaráte o svojich žijúcich rodičov. No v neposlednom rade sa zamyslite nad tým, ako rozdúchate vo vzťahu niekdajšiu vášeň – vyberte sa na dovolenku, objednajte si spolu nejaký adrenalínový zážitok, oddýchnite si v kúpeľoch. Teraz je totiž ten správny čas na to, aby ste v dôvernostiach a voľnom čase dobehli to, o čo ste sa ukracovali pri výchove svojich detí.

Zdroj: sxc.hu, SITA, Emma
Odporúčame