Detox pre náročných: Jogínska metóda vyčistí hrubé črevo od všetkých nánosov

Strečink

thinkstockphotos.com

Šankhaprakšalána (Várisara) je najstaršia a najúčinnejšia jogínska očistná metóda. Jediná, ktorá dokonale prečistí hrubé črevo a reštartuje nás tráviaci systém. Pomôže nám vylúčiť von z tela toxické látky, ktoré zhromažďujeme celý život. A ktoré zapríčiňujú kilá navyše, spôsobujú kožné problémy po celom tele, alergie, únavu a spomaľujú nás. Vyskúšajte s nami túto metódu a naštartujte svoj organizmus nanovo.

Hlavne si vyhraďte čas. Jeden deň, žiadne návštevy ani fyzicky náročné povinnosti. Dnes venujte čas najmä sebe. Najvhodnejšie je začať ráno nalačno.

Ohrejeme vodu, do ktorej  pridáme himalájsku soľ (jedna nie úplne plná polievková lyžica na jeden liter vody). Voda musí byť slaná, v opačnom prípade by bola osmoticky absorbovaná  sliznicou a vylúčená normálnou cestou vo forme moču a nie konečníkom. Ak sa vám zdá byť voda príliš slaná, je možné jej koncentráciu znížiť na prijateľnejšiu mieru, asi ako presolená polievka.

Postup:

1. Vypijeme pohár teplej  slanej vody (ako teplota polievky).

2. Ihneď potom vykonáme predpísané cviky (uvedené ďalej v článku)

3. Vypijeme ďalší pohár vody a vykonáme ďalšiu sériu cvikov.

Striedavo pijeme vodu a vykonávame cvičenia. Voda prechádza ihneď do  tráviacej trubice, bez toho, aby spôsobovala zdvíhanie žalúdka. Pokračujeme striedavo v pití a cvičení, kým nevypijeme celkom 6  pohárov. Potom je potrebné ísť na toaletu. K prvému vyprázdneniu dôjde takmer okamžite. Po normálnych výkaloch, tvarovaných, nasleduje stolica mäkšia,  potom tekutá (žltkastá). Keď k vyprázdneniu nedôjde ihneď, alebo najneskôr do piatich minút, znovu vykonávame cviky, tentoraz bez pitia vody. Potom sa vrátime na WC. Ak ani potom nedochádza k vyprázdneniu, cviky opakujme dovtedy, kým to nepôjde, hlavne neprestávame. Môžeme si skúsiť masírovať brucho, urobiť sviečku v ľahu, drepy a pod., aby sa črevá rozhýbali. Ak by sa ani potom nedostavil výsledok, treba navodiť vyprázdnenie pomocou klystíru s obsahom 1 litra zavedeného obvyklými prostriedkami (klystír, irigátory). Je potrebné, aby sa vytvoril efekt sifónu, akonáhle vyjde prvá stolica a sifón nie je prerušený, ostatné už pokračuje automaticky.

Rada: zakaždým, keď ideme na WC a použijeme toaletný papier, vymyjeme si konečník vlažnou vodou, osušíme ho, prípadne ho natrieme olivovým (alebo iným) olejom, aby sme predišli podráždeniu spôsobenému soľou. U niektorých citlivých jedincov môže toto podráždenie vyvolať nepríjemné pocity, ktorým sa však dá ľahko zabrániť. Po prvej stolici je treba znova vypiť pohár teplej slanej vody, vykonať cviky, potom ísť na WC, kde zakaždým dôjde k vyprázdneniu. Ďalej striedavo vykonávame: pitie – cviky – WC, kým voda nevychádza tak čistá, ako bola na začiatku. Podľa stupňa nánosu v črevách to zodpovedá vypití 10 až 14 pohárov, zriedka viac. Ak sme spokojní s výsledkom, teda ak je voda dostatočne čistá, môžeme:

• Buď prestať, v tomto prípade pôjdeme v nasledujúcej hodine ešte niekoľkokrát na toaletu – to je jediná nevýhoda.

• Alebo vypiť tri poháre vlažnej neslanej vody. To preruší sifón a úplne vyprázdni žalúdok.


Mohlo by vás zaujať: Rázny detox, ktorý sa prejaví i na vašej postave? Skúste drink z javorového sirupu


Nepodarilo sa vám to?

Ak po vypití napríklad štyroch pohárov cítime, že obsah žalúdka neprechádza normálne do tráviacej trubice, čo vyvoláva pocit preplnenia až nevoľnosti, znamená to, že hrdlo vrátnika sa neotvára tak, ako by sa malo. Ešte nie je všetko stratené: zopakujeme dvakrát alebo trikrát sériu cvikov bez pitia vody. Vymiznutie pocitu nevoľnosti znamená, že je priechod otvorený. Akonáhle sa sifón vytvorí, môžeme už bez problémov pokračovať v postupe. Môže sa však stať, že u niektorých osôb plynová bublina vzniknutá kvasením zabráni vytvoreniu sifónu. V tomto prípade stačí rukami stlačiť brucho. V najnepriaznivejšom prípade, že by voda vôbec nevyšla zo žalúdka, sú dve riešenia:

1. Podráždime koreň jazyka prstami ruky a vyvoláme reflex vracania.

2. Nerobiť nič, voda sama vyjde vo forme moču.

Po cvičení je potrebné si oddýchnuť, zostať v teple, vyhnúť sa podchladeniu.

Stručný prehľad celého postupu:

1. Vypiť pohár teplej vody osolenej v pomere jedna polievková lyžica  na liter vody.

2. Vykonať celý cyklus popísaných cvikov.

3. Vypiť druhý pohár, opakovať celý cyklus až po šiesty pohár.

5. Ísť na WC, čakať na prvé vyprázdnenie. Keď sa tak nestane do 5 minút, cyklus cvikov zopakovať bez pitia vody. Ak sa opäť nedostaví výsledok, potom malý klystír vyvolá črevnú peristaltiku a navodí sifón.

6. Takto pokračovať striedavo: voda – cvičenie – WC.

8. Nakoniec (nepovinne) vypiť znovu dva poháre teplej vody, tentoraz bez soli, vykonať vamanadhautí (očista zvracaním), ktoré odstráni všetku vodu zo žalúdka. Vamanadhautí vyprázdni žalúdok, povzbudí pečeň, žlčník,  slezinu a preruší sifón. Ak neurobíte vamanadhautí, nevzďaľujte sa po dobu jednej hodiny od WC.

9. Počkať aspoň pol hodiny než začneme jesť, ale v žiadnom prípade nečakať s jedlom viac než jednu hodinu.

10. Piť až po prvom jedle.


Mohlo by vás zaujať: Dostaňte svoje hrubé črevo do formy a schudnite: Doprajte si tieto potraviny!


Postup cvikov:

  • Prvý cvik

Východiskové postavenie: Mierny stoj rozkročný, chodidlá asi 30 cm od seba, prsty rúk sú prepletené, dlane otočené nahor. Narovnáme chrbát, dýchame normálne. Bez toho, aby sme otočili hrudník, ukloníme sa najskôr doľava, znova sa vzpriamime a hneď sa ukloníme na druhú stranu. Tento cvik opakujeme štyrikrát, to je osem úklonov striedavo vľavo a vpravo, čo potrvá celkovo asi 10 sekúnd. Tieto pohyby otvoria vrátnik, pri každom úklone časť vody vyjde zo žalúdka smerom ku dvanástniku a  tenkému črevu.

  • Duhý cvik

Tento cvik spôsobuje postup vody v tenkom čreve. Východiskové postavenie je rovnaké, teda mierny stoj rozkročný, upažíme, pokrčíme ľavú ruku, až sa ukazovák a palec dotknú pravej kľúčnej kosti. Potom vykonáme rotáciu trupu, ponaťahujeme pravú pažu  čo najďalej dozadu: pozeráme na konce prstov. Nezastavujeme sa, ale vrátime sa hneď do  východzieho postavenia. Potom vykonáme pohyb na opačnú stranu. Tento cvik opakujeme štyrikrát, t. j. osem pohybov striedavo vpravo a vľavo. Celková doba trvania: 10 sekúnd.

  • Tretí cvik

V tenkom čreve bude voda postupovať pri ďalšom cviku: vykonáme variantu kobry podľa obrázku. Zeme sa dotýkajú iba prsty nôh a dlane, stehná teda zostávajú nad podložkou. Chodidlá sú od seba vzdialené asi 30 cm (dôležité). Keď zaujmeme polohu, otočíme hlavu, ramená a trup tak, aby sme videli opačnú pätu (pri otáčaní vpravo sa teda pozeráme na ľavú pätu). Nezastavujeme sa, vrátime sa hneď do východzieho postavenia a zopakujeme to isté na druhú stranu. Tento cvik opakujeme štyrikrát, t. j. osem otočení striedavo vpravo a vľavo. Celková doba trvania: 10 – 15 sekúnd.                                                                                          

  • Štvrtý cvik

Voda, ktorá postúpila až na koniec tenkého čreva, je ďalej vedená traktom hrubého čreva pri poslednom – štvrtom cviku. Hoci je najzložitejší zo série, je dostupný všetkým cvičencom, s výnimkou osôb, ktoré majú problémy s kolenami alebo s meniskom. Tieto osoby používajú variantu popísanú na záver. Východiskové postavenie: drep, chodidlá sú vzdialené asi 30 cm od seba, päty sú vytočené von, takže sú pod stehnami, nie pod zadkom: ruky sú položené na kolenách vzdialených od seba asi 50 cm. Otočíme trup vpravo, kľakneme si na pravé koleno, pred pravé chodidlo. Dlane striedavo stláčajú pravé stehno k ľavej strane, ľavé k pravej strane, tak aby stehná stlačili polovicu brucha, tým aj tráviaci trakt. Pozeráme sa vzad, aby zosilnelo torzo trupu a stláčali brucho. Zatiaľ čo v predchádzajúcich cvičeniach nezáležalo veľmi na tom, či začneme na ľavú alebo na pravú stranu – pre toto cvičenie je vhodnejšie stlačiť najskôr pravú stranu brucha a tým predovšetkým vzostupný tračník. Obrázok ukazuje pohyb vykonaný na druhú stranu. Ako všetky predchádzajúce, aj tento cvik sa vykonáva štyrikrát, t. j. osem pohybov striedavo vľavo a vpravo. Celková doba trvania: 15 sekúnd.                                                                                                                                                                        

  • Iný  variant  štvrtého cviku

Ak štvrtý cvik nie je uskutočniteľný, môžeme dosiahnuť podobný  výsledok pomocou nasledujúcej varianty. Noha je jednoducho umiestnená na vnútornej strane stehna, nie na vonkajšej. Rameno sa nedoťahuje čo najbližšie ku kolenu pokrčenej nohy, naopak, trup je mierne naklonený dozadu. Paža, opretá o pokrčené koleno, slúži ako páka k torzu chrbtice k pritláčaniu stehna proti podbrušiu. Na rozdiel od pôvodného cvičenia, toto cvičenie má stláčať iba podbrušie, preto sa skrčená noha nesmie dotýkať rebier. Než začneme vykonávať šankhaprakšálanu, naučme sa najskôr jeden cvik po druhom. Je to záležitosť niekoľkých minút, zložitosť je iba zdanlivá.                 


Mohlo by vás zaujať: Zimný detox pre každého: 5 spôsobov ako žiť zdravší život                     


Prvé jedlo

Po šankhaprakšálane je potrebné bezpodmienečne dodržiavať nasledujúce pokyny:

• Jesť najskôr pol hodiny po cvičení, najneskôr jednu hodinu po skončení. Je výslovne zakázané nechať tráviacu trubicu prázdnu dlhšie než hodinu.

• Prvé jedlo má obsahovať: Bielu ryžu (teda nie ryžu prírodnú, ktorej buničina by dráždila črevnú sliznicu) varenú vo vode až rozvarenú: Varená ryža sa má v  ústach rozplývať.  Môže sa podávať s paradajkovou omáčkou, trochu osolená, ale bez korenia. Možno ju doplniť dobre uvarenou šošovicou alebo karotkou. Súčasne ryžu musíme zjesť s aspoň 4dkg masla alebo kokosového oleja, olivového oleja a pod. Môžeme ho buď nechať rozpustiť na ryži, alebo zjesť po lyžičkách.

• Ryža sa nesmie variť v mlieku. 24 hodín po šankhprakšálane nie je dovolené piť mlieko ani jesť jogurt. Okrem toho, počas týchto 24 hodín sú zakázané kyslé pokrmy a nápoje (jeden z dôvodov, prečo je zakázaný jogurt), ovocie a surová zelenina. Chlieb je dovolený pri druhom jedle, ktoré nasleduje po cvičení. Je možné jesť všetky tvrdé a polotvrdé syry, ako napr. Eidam, ale sú zakázané tvaroh, kvasené syry, ako napr. Camembert.

• Po 24 hodinách sa môžete vrátiť k svojmu normálnemu stravovaciemu režimu, vyvarujte sa však nadmerného množstva mäsa.

Čo piť?

Následkom požitia slanej vody sa časť tekutín vášho organizmu osmózou dostane do tráviacej trubice. To je súčasťou prečisťovacieho procesu. Po tomto cvičení je teda normálne pociťovať veľký smäd. Pred prvým jedlom nepijeme žiadnu tekutinu ani čistú vodu, inak by sme sifón neprerušili a pokračovali by sme v chodení na toaletu. Naopak, počas prvého jedla či po ňom môžeme piť vodu, alebo ľahké odvary (napr. kombinácia lipového kvetu a mäty), minerálnu vodu bez bubliniek alebo len s malým obsahom kysličníka uhličitého. Nie je snáď treba ani dodávať, že alkohol je počas 24 hodín, ktoré nasledujú po cvičení, prísne zakázaný.


Mohlo by vás zaujať: Čas na jarnú očistu je tu: Vyskúšajte jednoduchú trojdňovú detoxikačnú kúru


Blahodarné účinky

Nikoho neprekvapí, že sa stolice objavia až po 24 alebo 36 hodinách. Prvá stolica bude zažltnutá bez zápachu, ako u dieťaťa. Toto cvičenie sa má vykonávať najmenej dvakrát za rok. Priemerná frekvencia by mala byť štyrikrát do roka, pri zmene ročných období. Tí, ktorí chcú byť dôkladní, môžu cvičenie robiť jedenkrát za mesiac. Záleží to od chuti a odvahy  každého jednotlivca. Toto cvičenie naozaj nie je nepríjemné, aj keď poznáme príjemnejšie spôsoby zábavy. Nenechajme sa ovplyvňovať popisom: najmenej príjemné je piť slanú vodu, zvyšok už nie je nič. Avšak, pre labužníkov navrhujeme pripraviť ľahký bujón z póru alebo inej zeleniny, ktorý iste bude chutnejší  než teplá slaná voda. Niekto dokonca používa polievkové kocky.

Prvoradý účinok sa týka vylučovania: dôjde k úplnému odstráneniu usadenín, ktoré pokrývajú sliznicu hrubého čreva. Je ohromujúce, do akej miery môže byť črevo zanesené. Vykonávajme teda  šankhaprakšálanu, zbavujme sa  všetkých nánosov, ktoré znečisťujú našu tráviacu trubicu. Blahodarné účinky sa neobjavia zo dňa na deň: ich bezprostredné výsledky nie sú závratné. Ale čoskoro sa prejaví sviežosťou dychu, lepším spánkom, ústupom vyrážky z tváre a tela. Keď si zvolíme hypotoxickú stravu, teda bez nadmiery mäsa, dôjde k vymiznutiu telesného pachu, ktorý niekedy býva veľmi silný. Pot bude bez zápachu, pleť sa prečistí. Toto cvičenie nie je čisto „vylučovacie“, je takisto tonizujúce. Stimuluje pečeň – čo sa prejaví na farbe stolice – ostatných žľazách patriacim k tráviacemu systému, predovšetkým pankreas. Prečistenie tráviacej trubice má za následok správny metabolizmus, čo spôsobuje, že chudí sa udržiavajú a tí, ktorí majú kilá navyše, chudnú.


Vyskúšali ste už jogínsku metódu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, zivotni-energie.cz, Janka K.
Odporúčame