Detox v podobe zeleninových a ovocných štiav: Naozaj naše telo prečistí?

Spokojná žena

thinkstockphotos.com

Niekoľko dní nejesť nič iné ako zeleninové alebo ovocné šťavy – od takéhoto detoxikačného plánu si ľudia často sľubujú okrem zhodených kilogramov aj prečistenie čriev či obličiek. Podľa odborníkov však ide o nepravdivú domienku. Ako podobné kúry naozaj pôsobia na naše telo?

Jej vyznávači sú nadšení

Asi štyridsaťročná dáma usŕkne v parížskom bare zelenkavú zmes, ktorú pred čašníčkou vychvaľuje: ,,Mali by ste to tiež skúsiť, je to vynikajúce! Stojí to síce 40 eur denne, ale keď si pomyslím, že mi táto kúra odstráni z tela všetky toxíny, tak to ide, nie?Džúsy z ovocia a zeleniny bude táto žena konzumovať štyri, možno až sedem najbližších dní, s prísľubom, že to uľahčí prirodzený proces detoxikácie organizmu a umožní jej, cítiť sa lepšie. Eleonore praktizuje príležitostne túto metódu, ktorú spoznala pri pobyte v New Yorku. Považuje ju za vhodný prostriedok, ako sa v krátkej dobe cítiť dobre. ,,Prvý deň môže byť veľmi tvrdý, väčšinou hrozne bolí hlava, varuje. Najlepšie je pripraviť si pôdu tým, že dva dni dopredu nejeme žiadne mäso ani cukry, aby sa šok obmedzil. Potom je to ale príjemné. Rozhodne je to tiež dobré na to, aby človek trochu spľasol a pôsobí to priaznivo na pokožku,dodáva.


Mohlo by vás zaujať: Prečistite svoj organizmus: Tu sú 4 jednoduché spôsoby, ako zbaviť telo toxínov


Len ilúzia

Je juicing, ktorý prišiel zo Spojených štátov, len ďalším príkladom úspešného marketingu, alebo skutočným pomocníkom pri očiste organizmu? Nie je nebezpečné živiť sa niekoľko dní výhradne tekutinou? Potrebuje naše telo naozaj pomoc pri detoxikácii?

Podľa québeckého lekárnika Oliviera Bernarda všetky produkty, ktoré údajne majú prečistiť tráviaci systém, podvod. Filtračné orgány nášho tela, pečeň a obličky, nepotrebujú pomoc, aby plnili svoje funkcie. Rovnako tak črevá nemôžu z fyziologického hľadiska skladovať ani najmenší odpad, inak by sa stali nepriechodnými. Domnievať sa, že juicing môže prispieť k očiste nášho tráviaceho systému, je čistá ilúzia. Úplne postačuje, vyvážená strava, aby sme sa cítili lepšie.


Veľká jarná očista tela. Využite časovo limitovanú ponuku a dostaňte svoj organizmus po zime do kondície. Viac tu>>


Kvalitná bežná strava stačí

Nutričná ​​poradkyňa Ariane Grumbachová podobný názor: ,,Ak jeme normálne, teda zdravo a pestro, potom náš organizmus veľmi dobre dokáže zachovať to, čo je preň dobré a čo potrebuje a filtrovať a odvádzať zvyšok. Na móde juicingu je znepokojujúce, že môže viesť k ortorexii, čiže k takej závažnej poruche v príjme potravy, kedy človek takmer neje zo strachu, aby nezjedol niečo, čo je nezdravé, uvádza Grumbachová.


Mohlo by vás zaujať: Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!


Nič pre ľudí s problémami s jedlom

Grumbachová tiež varuje: ,,Ak niekto také problémy s jedlom, zvlášť nejakú poruchu príjmu potravy, môžu sa tieto ťažkosti ešte prehĺbiť, hovorí.

,,Ak pijeme niekoľko dní len šťavy, strácame na váhe, ale úbytok je zakrátko späť, keď zase začneme jesť normálne, upozorňuje Ariane Grumbachová. ,,Päť alebo šesť dní na šťavách bez jedla sa mi nezdá byť rozumné. Naopak, pitie štiav v rámci bežného stravovania, ktoré dopĺňa príjem ovocia a zeleniny, nuž, prečo nie, dodáva. Skrátka juicing áno, ale s rozumom a s mierou.


Skúšali ste niekedy detox ovocnými šťavami? Ako sa vám pozdával? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii. 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, L'Express
Odporúčame