Jarný detox, je naozaj potrebný? Porovnali sme výhody aj nevýhody

Matka s dcérou detoxikujú

Detoxikačné diéty a rôzne produkty na prečistenie organizmu sú stále veľmi populárne (Zdroj: GettyImages)

Náš organizmus je od prírody vyvinutý tak, aby si dokázal s toxínmi poradiť sám. Ponúka sa preto otázka, či je detoxikačná kúra skutočne potrebná. Detoxikačné diéty a rôzne produkty na prečistenie organizmu sú stále veľmi populárne. Sľubujú veľa výhod v podobe zlepšenia zdravotného stavu i zovňajšku, a to tým, že pomôžu odstrániť škodlivé látky z nášho organizmu. Je to však naozaj tak?

Detox a jeho podoby

Detoxikačná diéta je diétny režim, ktorý spočíva v zmene návykov v spotrebe. Hovorí sa, že tieto diéty zlepšujú zdravie, odolnosť voči chorobám, trávenie, kvalitu pokožky a duševný stav, zvyšujú energiu a pomáhajú schudnúť. Veľa ľudí sa preto snaží očisťovať svoje telo rôznymi spôsobmi, najčastejšie ide o:

– konzumáciu len niektorých vybraných druhov potravín,
– pitie čerstvých ovocných a zeleninových štiav, smoothies, vody a čaju,
– pitie len špecifických tekutín, napríklad citrónovej šťavy,
– alebo úplný pôst 1 až 3 dni, len pitie vody.

Vlastná očista tela

Detoxikácia je prirodzený proces organizmu, ktorý ho zbavuje škodlivín a nebezpečných toxínov. Tie sa do nášho organizmu dostávajú najmä zo stravy a prostredia a telo si s nimi väčšinou dokáže poradiť samo. O prirodzenú detoxikáciu sa stará pečeň, obličky, lymfatický systém, koža, dýchací a tráviaci systém. Rozkladajú toxíny a ďalšie škodliviny, ktoré sú následne vylučované z tela – dýchaním a potom vylučovaním.


Mohlo by vás zaujať: Zelená pre detox: Vyskúšajte očistiť organizmus a chudnúť zároveň


Pre a proti

Zástancovia detoxikačných kúr zvyčajne charakterizujú pečeň a obličky ako filtre, kde sa toxíny zachytávajú a zadržiavajú. Podľa nich sa tieto orgány musia pravidelne čistiť ako pri výmene vzduchového filtra v aute. Kritici zase poukazujú na to, že ľudská pečeň, obličky, pľúca a koža sa vyvinuli tak, aby adekvátne vylúčili kontaminanty životného prostredia. Podľa ich názoru každý, kto naznačuje, že tieto orgány vyžadujú očistenie, preukazuje, že nerozumie základnej anatómii a fyziológii.

Skutočnosťou je, že pečeň nie je miesto, kde sa ukladajú toxíny. Je to orgán, ktorého úlohou je ich rozložiť a odpratať. Vykonáva množstvo chemických reakcií na premenu toxických látok na tie, ktoré možno vylúčiť žlčou či močom. Pečeň sa čistí sama a pokiaľ netrpíte nejakým ochorením, funguje prakticky bez problémov. Aj obličky vylučujú odpadové produkty do moču, inak látka zostáva v krvi.

Čo na to fakty?

Existuje len veľmi málo klinických dôkazov na podporu používania detoxikačných diét. Fakt, že neexistuje žiadny presvedčivý výskum o vplyve týchto diét na reguláciu hmotnosti alebo odstránenia toxínov z tela, podporilo i Národné centrum pre doplnkové a integračné zdravie v Marylande. Hodnotenie v roku 2017 prinieslo výsledky, že spočiatku môžu detoxikačné diéty spôsobiť úbytok na váhe z dôvodu nízkeho kalorického príjmu. Keď sa však človek vráti k normálnemu spôsobu stravovania, majú tendenciu viesť k nárastu hmotnosti.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame