Detoxikácia prírodnými šťavami: Koľko kíl môže ubudnúť a aké zásady treba dodržiavať?

džús

photl.com

Hoci kalendár už dávno ohlásil jar, zima sa nás tento rok drží zubami nechtami. Výkyvy teplôt a nedostatok slnečných lúčov sa podpisuje aj na našom organizme, ktorý je doslova zaplavený toxínmi. Aby sme sa do nadchádzajúceho ročného obdobia prehupli bez únavy a prebytočných kíl, je vhodné vyskúšať prísny pôst v kombinácii s prírodnými šťavami. Tie nášmu telu dodajú priehrštie vitamínov, zaplavia nás energiou a okrešú zopár tukových vankúšov. Ktoré suroviny sú na tento typ detoxikácie vhodné a ako celý proces prebieha?

Doprajme tráveniu pauzu

Počas zimy má telo väčšiu tendenciu ukladať tuk do zásoby a vytvárať tak termoizolačnú vrstvu. Najskôr dostalo zabrať počas Vianoc, potom počas fašiangov a teraz stojí pred zaťažkávajúcou skúškou z blížiacich sa veľkonočných sviatkov. Ak cítite, že potrebujete svoj organizmus prečistiť, doprajte mu jarnú generálku v podobe detoxikácie prírodnými šťavami. Tá štandardne trvá od troch do desiatich dní, existujú však ľudia, ktorí dodržiavajú šťavnatý pôst aj celý mesiac. Ak si zo zdravotných dôvodov takéto hladovanie nemôžete dovoliť, vyskúšajte aspoň 24-hodinovú kúru. Pokiaľ sa po nej nevrhnete na ťažké a presladené jedlá vo veľkých množstvách, vaša tráviaca sústava vám bude vďačná.


Mohlo by vás zaujímať: Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!


Prečo práve prírodné šťavy?

Čerstvé ovocie a zelenina má v našom jedálnom lístku výsostné postavenie. Okrem vitamínov totiž nášmu telu dodáva potrebnú dávku vlákniny, minerálov a cenných stopových prvkov. Ich pôsobenie prečisťuje pečeň, obličky, hrubé črevo a ďalšie dôležité súčasti trávenia. Navyše dochádza k stabilizácii pH, a preto je detoxikácia čerstvými šťavami z plodov záhrad odporúčaná aj pri prekyslení organizmu. Bonusom je aspoň mierny pokles ručičky na váhe. Podľa amerického portálu Fitness Through Fasting je možné u priemerného človeka dosiahnuť úbytok 4,5 kila v priebehu prvých siedmich dní detoxikácie šťavami.

Sedem zlatých pravidiel

  • konzultácia s lekárom – prísny pôst bez tuhej stravy je svojím spôsobom pre telo stresovou situáciou. Informujte preto o tejto kúre svojho doktora a poraďte sa s ním o tom, či je pre vás detoxikácia vzhľadom na zdravotný stav vhodná.
  • kvalitný odšťavovač – prírodné šťavy si môžete zakúpiť, no vyšli by vás pomerne draho. Je rozumnejšie poobzerať sa po odšťavovači, ktorý využije celá rodina viac rokov. Voľte však odolnejší model, aby ste mohli odšťaviť aj mrkvu a tvrdšie druhy zeleniny.
  • čerstvé ovocie a zelenina – ideálne od domáceho pestovateľa alebo z miestnej tržnice. V súčasnosti výber ešte nie je taký bohatý, preto sa budete musieť spoľahnúť na dovoz. Zo zeleniny siahnite najmä po mrkve, cvikle, uhorke či špenáte. Z ovocia využite najmä citrusy a jablká.
  • ochucovadlá – keďže samotné šťavy nemusia mať lákavú chuť, tú si môžete dotvoriť. Výborne vám poslúži limetka aj zázvor.
  • správne množstvo – počas detoxikácie budete musieť vypiť kilo až dve čerstvých štiav, ktoré by ste si mali rozdeliť do šiestich dávok. Tie si pripravte maximálne na 12 hodín vopred, pretože skladovaním nápoja ho ochudobňujete o cenné látky.
  • hydratácia – okrem prírodných štiav nezabúdajte na pitný režim, ktorý predstavuje minimálne dva litre filtrovanej vody denne.
  • prechod na normálnu stravu – je veľmi pozvoľný. V prvom dni sa odporúča len ovocie a zelenina v celku, postupne možno pridávať cereálie a proteíny. V žiadnom prípade však nevhupnite hneď do varenej stravy.

Mohlo by vás zaujímať: Jar sa blíži, vyskúšajte ryžový detox: Vyberiete si dlhú alebo skrátenú verziu?


Čím detoxikáciu podporiť?

Očista prírodnými šťavami je náročný proces, popri ktorom nemožno vykonávať fyzicky namáhavé povolanie. Ideálne je, ak máte dovolenku, venujete sa rodine, prechádzkam alebo ľahkému športu. Nezabúdajte na vyplavovanie toxínov v podobe sauny, nechajte si prekrviť pokožku na príjemnej masáži. Po úvodnom optimizme príde vlčí hlad, počas ktorého by ste si mali nájsť vhodnú aktivitu. Tá zamestná váš mozog a odvedie pozornosť od myšlienok na jedlo.


Pripravujete si doma prírodné šťavy? Ktoré na detoxikáciu tela účinkujú najlepšie? Napšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame