Zistite pravdu o detoxikačných diétach: Dobrý nápad, alebo výkričník?

Žena nalievajúca detoxikačný drink

Pitie čerstvých ovocných a zeleninových štiav je jednou z najbežnejších foriem detoxu (Zdroj: GettyImages)

Náš organizmus je od prírody vyvinutý tak, aby si dokázal s toxínmi poradiť sám, preto sa ponúka otázka, či je detoxikačná kúra skutočne potrebná. Diéty a rôzne produkty na prečistenie organizmu sú stále veľmi populárne. Sľubujú veľa výhod v podobe zlepšenia zdravotného stavu i zovňajšku, a to tak, že pomôžu odstrániť škodlivé látky z nášho organizmu. Je to však naozaj tak?

Detox a jeho podoby

Detoxikačná diéta je režim, ktorý spočíva v zmene návykov v spotrebe. Cieľom je prečistiť telo odstránením toxínov a iných kontaminantov. Hovorí sa, že tieto diéty zlepšujú zdravie, odolnosť voči chorobám, trávenie, kvalitu pokožky a duševný stav. Taktiež zvyšujú energiu a pomáhajú schudnúť.

Veľa ľudí sa preto snaží očisťovať svoje telo rôznymi spôsobmi, najčastejšie ide o:

  • konzumáciu len niektorých vybraných druhov potravín
  • pitie čerstvých ovocných a zeleninových štiav, smoothies, vody či čaju
  • pitie len špecifických tekutín, napríklad citrónovej šťavy
  • alebo úplný pôst počas 1 – 3 dní, kedy človek pije výlučne vodu

Prirodzená očista tela

Detoxikácia je však prirodzený proces organizmu, ktorý ho zbavuje škodlivín a nebezpečných látok. Tie sa do nášho organizmu dostávajú najmä zo stravy a prostredia a telo si s nimi väčšinou dokáže poradiť samo. O prirodzenú očistu sa stará pečeň, obličky, lymfatický systém, koža, dýchací a tráviaci systém. Spolu tvoria komplexný, sofistikovaný vnútorný systém. Rozkladajú škodliviny, ktoré sú následne vylučované z tela dýchaním, potom a vylučovaním.


Mohlo by vás zaujať: Detoxikovať či nedetoxikovať: Kedy potrebuje vaše telo očistu?


Názory sa líšia

Zástancovia detoxikačných kúr zvyčajne charakterizujú pečeň a obličky ako filtre, kde sa toxíny zachytávajú a zadržiavajú. Podľa nich sa tieto orgány musia pravidelne čistiť, ako pri výmene vzduchového filtra v aute. Kritici poukazujú na to, že ľudská pečeň, obličky, pľúca a koža sa vyvinuli tak, aby dostatočne vylučovali nepotrebné látky. Podľa ich názoru každý, kto naznačuje, že tieto orgány vyžadujú očistenie, preukazuje, že nerozumie základnej anatómii a fyziológii.

Skutočnosťou je, že pečeň nie je miesto, kde sa ukladajú toxíny, ale orgán, ktorého úlohou je ich rozložiť a odpratať. Vykonáva množstvo chemických reakcií na premenu toxických látok na tie, ktoré možno vylúčiť žlčou, či močom. Pečeň sa čistí sama a pokiaľ netrpíte nejakým jej ochorením, funguje prakticky bez problémov. Aj obličky vylučujú odpadové produkty do moču.

Fakty hovoria jasne

Hoci „detoxikačný priemysel“ prosperuje, existuje len veľmi málo klinických dôkazov na podporu používania tohto typu diét. Časopis Journal of Human Nutrition and Dietetics v roku 2014 zverejnil prehľadný súhrn. Uvádza, že doposiaľ neboli vykonané žiadne dôkladné klinické skúšky detoxikačnej diéty. Hŕstka publikovaných štúdií trpí značnými metodickými obmedzeniami, ako sú malé veľkosti vzoriek, ich skreslenie, nedostatok kontrolných skupín a iné.

Fakt, že neexistuje žiadny presvedčivý výskum na podporu používania detoxikačnej diéty na reguláciu hmotnosti, alebo odstránenia toxínov z tela podporilo aj NCCIH (Národné centrum pre doplnkové a integračné zdravie) v Marylande. Táto inštitúcia vykonáva vedecký výskum doplnkových a integračných prístupov ku zdraviu a k tomuto záveru dospela po skúmaní v roku 2015. Hodnotenie v roku 2017 prinieslo výsledky, že detoxikačné diéty spočiatku môžu spôsobiť úbytok na váhe z dôvodu nízkeho kalorického príjmu, keď sa však človek vráti k normálnemu spôsobu stravovania, telo má tendenciu nárastu hmotnosti.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame