Detoxikovať či nedetoxikovať: Kedy potrebuje vaše telo očistu?

Žena

thinkstockphotos.com

Zdravý životný štýl dá občas zabrať, no všetci vieme, že prináša výhody, ktoré za to stoja. Každý deň však prichádzajú nové a čoraz nezvyčajnejšie diétyi detoxikačné postupy, a preto sa neraz pýtame, ktorý je ten najlepší a či to má vôbec zmysel. Ak ste sa ešte nerozhodli, prinášame vám zopár faktov, ktoré vašu dilemu určite pomôžu vyriešiť.

Prečo je detoxikácia dôležitá?

Vplyvom znečisteného životného prostredia, ale aj zvyškami, ktoré vznikajú pri metabolizme sa naše telá postupne zanášajú pokým sa nestanú „toxickými“. Taktiež nám neprospieva ani spôsob akým žijeme – zvyčajne sa ponáhľame, sme v strese, jeme skôr nezdravé potraviny, ktorými kompenzujeme nedostatok spánku. Takýto spôsob života je jednoducho viac ako prirodzený detoxikačný systém tela znesie, a preto je nutné mu pomôcť. Nahromadené toxíny predsa ovplyvňujú naše zdravie od hlavy až po päty a môžu spôsobiť rôzne ochorenia.


Mohlo by vás zaujať: Prečistite svoj organizmus: Tu sú 4 jednoduché spôsoby, ako zbaviť telo toxínov


Potrebujem detoxikovať?

Kombinácia ťažkostí, ktoré nižšie spomíname, vám napovie, či vaše telo potrebuje detoxikovať a ako veľmi je systém zaťažený. Skúste sa otestovať na týchto príznakoch:

  • zápcha
  • trvalé bolesti hlavy
  • trvalé bolesti svalov
  • svalová únava
  • potravinové alergie
  • neustály úbytok hmotnosti
  • hormonálna nerovnováha
  • ekzém
  • akné

Pokiaľ vás trápia tri a viac podobných problémov, bolo by vhodné začať s očistou organizmu čo najskôr.

Ako dlho treba detoxikovať?

Typické očisťujúce techniky, ktoré sú založené na prirodzených procesoch ľudského tela určených na filtrovanie a odstraňovanie odpadov, sú jemnejšie. Na rozdiel od agresívnejších spôsobov, môžete vytrvať aj dlhšiu dobu.

Bezpečný spôsob detoxikácie rozpoznáte podľa toho, že sa nemusíte vyhladovať či kupovať si špeciálne a najmä drahé tabletky alebo nápoje. Bezpečná detoxikácia v praxi znamená, že telu umožníte robiť to, čo je jeho prirodzenou náplňou, ale s malou pomocou vhodných prírodných doplnkov, riadenej zdravej výživy alebo príslušnej úpravy životného štýlu.

Časovo detox môže trvať sedem dní až šesť týždňov, no ak chcete dosiahnuť konkrétne výsledky, radšej vyhľadajte odborníka na zdravú výživu, ktorý vám povie, aká doba je najvhodnejšia práve pre vás. Ak hľadáte inšpiráciu hneď teraz, možno vás zaujme detox v podobe zeleninových a ovocných štiav, detox pomocou zelených potravín či javorového sirupu.


Mohlo by vás zaujať: Očistite šetrne svoje telo: Domácu detoxikáciu zvládnete aj vy!


Nezanedbajte prípravu

Detoxikácia vyžaduje čas, a preto pouvažujte, kedy by bolo najvhodnejšie začať. Niekoľko tipov určite nie je na zahodenie:

  • Pokiaľ máte pred sebou náročný týždeň, radšej sa do nej nepúšťajte hneď, lebo šanca úspechu jne v takomto prípade minimálna.
  • Preorganizujte špajzu a zbavte sa všetkých pokušení. Vyhľadajte vhodné recepty, načrtnite si týždenné menu a vytvorte nákupný zoznam. Môžete si si dokonca aj vytvoriť plán varenia, aby ste mali istotu, že pôvodný rozvrh dodržíte.
  • Pouvažujte, aký druh cvičenia by vašej snahe pomohol a vytvorte si harmonogram, ktorý budete dodržiavať. Pravidelný pohyb vám totiž umožní dostať toxíny z tela rýchlejšie.
  • Denne si zapisujte zážitky a skúsenosti. Očistíte nielen svoje telo, ale aj vnútorný svet a ušetríte si duševný a emocionálny stres.
  • Pokiaľ je vašim cieľom schudnúť je vhodné si pred začiatkom detoxikačného procesu zmerať miery, aby ste mohli pozorovať účinky konkrétneho postupu, na ktorý ste sa dali a takisto sa podľa nich v budúcnosti riadiť.
  • Ak vám záleží na tom, aby ste sa napríklad zbavili bolestí hlavy, skúste si viesť denník, v ktorom budete zaznamenávať trvanie a intenzitu bolestí s ohľadom na priebeh detoxikácie.

Vyskúšali ste už nejakú formu detoxikácie? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ľudmila
Odporúčame