Diéta pre milovníkov zemiakov: Recept starých materí funguje aj dnes!

zemiaky

freedigitalphotos.net

Nepodarilo sa vám zhodiť ešte všetky tukové zásoby zo zimy a potrebovali by ste popri chudnutí zároveň prečistiť celý organizmus? Za vyskúšanie určite stojí aj jednoduchá zemiaková diéta. Pomôže nielen vášmu zovňajšku, ale vyplaví z tela aj nebezpečné zásoby nahromadených toxínov.

Zemiakovú diétu, alebo očistu poznali už naše babičky, ktoré ju používali najmä pri zdravotných problémoch na očistenie organizmu od škodlivín. Zemiaky sú na Slovensku veľmi obľúbené a oddávna boli dôležitou a pravidelnou zložkou potravy nášho národa. Vyskúšajte preto aj vy overený recept našich starých materí. Možno vám pomôže viac, ako novodobé prípravky na chudnutie, ktoré v mnohých prípadoch viac uškodia, ako pomôžu a oproti obyčajným zemiakom sú výrazne drahšie.


Mohlo by vás zaujať: Jarné chudnutie pre ženy aj mužov: K lepšej postave vám pomôžu citróny!


Zemiaková detoxikačná diéta

Potrebujeme:

1 kg. zemiakov

3 l. vody

trochu zeleru

 

Ako na to:

  • najlepšie by bolo, ak by ste mali domáce zemiaky, alebo aspoň také, ktoré ste kúpili na trhovisku od domácich pestovateľov, nie v supermarkete,
  • umyté zemiaky v šupke dáte variť do troch litrov vody, spolu s kúskom zeleru,
  • počas celého dňa je potrebné piť tento odvar, ktorý sa kombinuje so zemiakovým pyré, ktoré si pripravíte z uvarených zemiakov,
  • diéta by mala trvať asi týždeň
  • odvar si treba pripraviť každý alebo každý druhý deň vždy čerstvý,
  • okrem zemiakov a odvaru nejedzte nič iné,
  • pôsobí aj ako skvelá detoxikácia organizmu,
  • nedržte ju častejšie ako 1-2 krát do roka.

Mohlo by vás zaujať: Donášková diéta: Pomôže schudnúť aj vám?


Hladu sa nebojte – zemiaky vás zasýtia dostatočne

Nemusíte sa báť, že budete hladní. Zemiaky totiž dokážu skvelo zasýtiť. Sú bohatým zdrojom zemiakového škrobu, ktorý je pre telo zdrojom energie a vďaka ktorému budete mať navyše pocit sýtosti. Obsahujú aj veľmi dôležitú vlákninu, vďaka ktorej sa vaše črevá a telo vyčistia od nánosov škodlivín, ktoré spôsobujú mnohé zdravotné komplikácie.

Zemiaky obsahujú aj veľa železa a vitamínov

Jesť zemiaky sa oplatí. Obsahujú totiž aj množstvo železa, ktorého nedostatkom trpí značná časť populácie. Takouto prirodzenou cestou si ho teda môžete ľahko doplniť. Nájsť v ňom môžeme aj nezanedbateľné množstvá horčíka a draslíka, čo sú minerály priaznivo pôsobiace na správnu funkciu srdca a nervového systému. Zemiaky sú zdrojom vitamínov B1, B2, B3 a B6, ktoré pomáhajú udržovať zdravý vzhľad vašej pokožky, nechtov a vlasov.


Mohlo by vás zaujať: Kontroverzná hladovka: Dokonalá očista či hazard so zdravím?


Dôležité pre vyváženú stravu

Ak ste doposiaľ zemiakom veľmi neholdovali, možno ste už zmenili názor. Zemiaky sú totiž práve pre svoj vysoký obsah vitamínov, minerálov a vlákniny, nevyhnutnou súčasťou vyváženej a zdravej stravy. Tá si vyžaduje zachovanie správneho pomeru zeleniny, mäsa a sacharidov, ktoré obsahujú aj spomínané zemiaky.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, EL
Odporúčame