Diéta vďaka ktorej schudnú aj tí, čo diétovať nevedia: Účinne a bez jojo efektu!

žena

Thinkstock.com

Patríte k ľuďom, ktorí sa nevedia na dlhšiu dobu zriecť obľúbených jedál či maškŕt? Nevadí! Vďaka jednoduchej diéte 5 + 2 môžete zdravo schudnúť a pritom sa nemusíte priveľmi obmedzovať. Zistite, ako na to!

Veľa ľudí, zrejme dokonca väčšina, vydrží diétovať len zopár dní. Sen o lepšej postave tak pre nich naozaj zostáva len snom. Pritom existuje diétny plán, pri ktorom takmer vôbec netreba meniť zaužívané zvyky.

Pôst má tradíciu

V mnohých náboženstvách a kultúrach nie je pôst niečím nezvyčajným. Zrejme aj preto (popri väčšom množstve fyzickej práce) pre našich predkov bola obezita takmer nepoznaná. A hoci v posledných desaťročiach sa aj my obmedzujeme v jedení menej ako naši predkovia, pôst opäť prichádza do módy.


Mohlo by vás zaujať: Citróny a grapefruity vám v chudnutí pomôžu: Za päť dní dva kilogramy dole


Ideálna diéta

Pôstna diéta je založená na dvoch pôstnych dňoch a piatich úplne bežných. A ani spomínané dva dni nemusíte držať prísnu hladovku. Stačí sa len v jedení obmedziť. Zatiaľ čo v bežný deň zostavovatelia diéty doprajú ženám 2000 kalórií, v pôstny deň by ich mali prijať len 500. Muži v bežný deň môžu prijať 2400 a v pôstny len 600.

Ako vydržať?

Podľa jedného z autorov knihy Fast Diet, Michaela Mosleyho, ktorý v Británii patrí medzi známych novinárov píšucich o zdraví, je ideálne, keď pôstne dni nenasledujú po sebe. Ideálne je vybrať si dni, v ktoré nemáte čas toľko myslieť na jedlo – spravidla teda ide o dni v týždni. Môžete diétovať napríklad v pondelok a stredu či v utorok a štvrtok alebo v pondelok a štvrtok. Ideálne je, ak zostanete verný dvom rovnakým dňom – rutina vám v dodržiavaní tohto plánu pomôže. Ak však viete, že vás napríklad vo štvrtok firemný večierok, na ktorom sa budete chcieť dobre najesť, myslite vopred a dodržujte pôst v stredu alebo ho posuňte na piatok.


Mohlo by vás zaujať: Správne jedlo v správny čas: Kedy čo jesť, aby váha konečne klesla?


Ideálny pomer

…aj pre tých, ktorí diétam neholdujú. Mosley vyskúšal aj pomer tri dni diéty k štyrom obyčajným, ale zistil, že miera obmedzovania sa je podstatne vyššia. S ňou prirodzene klesá pravdepodobnosť, že sa človeku podarí dlhodobejšie naozaj udržať. Ako ideálny pomer na jednoduché udržiavanie označil 2:5.

Koľko schudnete?

Mosley schudol desať kíl počas deviatich týždňov – a to nie je všetko. Znížila sa mu tiež hladina cukru a cholesterolu v krvi, rovnako ako množstvo telesného tuku. Keďže nejde o drastickú diétu, pravdepodobnosť jo-jo efektu je pomerne nízka. Človeku totiž nerobí problém dodržiavať ju aj dlhodobo s neveľkým úsilím. Nielen, že tak dosiahnete lepšiu postavu, ale aj pevnejšie zdravie.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite konečne z brucha podľa vašich predstáv: Tentoraz sa vám to podarí


Pôstny deň

Ako môže pôstny deň vyzerať?

  • Dve varené vajcia a plátok šunky na raňajky a tanier ryby uvarenej v pare so zeleninou na večeru.
  • Biely jogurt s jahodami na raňajky, hustá paradajková polievka s troškou syra na obed a praženica z dvoch vajíčok so suchou hriankou na večeru.
  • Na raňajky len kus melóna a hruška, na obed šalát s kusom grilovaných kurčacích pŕs s citrónovým dresingom alebo s trochou olivového oleja a octu a na večeru 50 gramov špagiet s paradajkovo-cesnakovou omáčkou.

Počas dňa by ste si inak mali vystačiť len s tekutinami – prirodzene nesladenými. Ideálna je čistá voda s ľadom a plátkom citróna, zelený čaj, prípadne káva. Viac tipov a receptov nájdete napríklad v knihe Nová diéta 5:2, ktorú si môžete kúpiť cez iPark.sk.


Postíte sa niekedy? Aké má pôst účinky na vašu postavu? Máte nejaké tipy či dobré rady? Napíšte v diskusii.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Dora
Odporúčame