Diétne tipy pre zrelý vek: Zhadzovanie kíl ide aj po päťdesiatke!

chudnutie

photl.com

Máte pocit, že sa váš metabolizmus akoby zastavil a zhadzovanie prebytočných kíl sa stal bojom s veternými mlynmi? Je síce pravdou, že chudnutie sa s pribúdajúcimi rokmi stáva čoraz komplikovanejším, diétológovia však tvrdia, že netreba hádzať flintu do žita. Pomôcť by vám mohlo niekoľko rád od renomovaného odborníka, ktorý sa stravovaniu venuje drvivú väčšinu svojej kariéry. Možno práve tieto triky naštartujú aj vás.

Telo sa po päťdesiatke zákonite mení

„Vaše telo v zrelom veku vstupuje do nového štádia, ktorému musíte prispôsobiť svoj život a výber jedál, aby ste si udržali svoju postavu a zdravie,“ vysvetľuje doktor George W. Yu, ktorý je chirurgom a špecialistom na výživu a starnutie. Počas svoje práce s pacientmi pozoroval, ako úbytok sexuálnych hormónov (estrogénu, progesterónu a testosterónu) vplýva nielen na ochabovanie pohybového aparátu, ale tiež prírastok na váhe. Vo svojich odporúčaniach tiež upozorňuje, aby sa ľudia nevyhovárali na predispozíciu zdedenú po svojich predkoch: „Nie je to záležitosť zlých génov. Naučili sme sa, že gény sa samy neprejavujú, pokiaľ sú podmienky nastavené správne.“ Ako dodáva, jedlo je spomedzi všetkých faktorov najpríznačnejší.


Mohlo by vás zaujímať: Rabujete večer či v noci chladničku? Tu sú tipy, ako s vyjedaním skoncovať


Aby sa vám chudlo ako masle…

vyskúšajte niektoré alebo aj všetky rady od spomínaného lekára, ktorý ich ušil na mieru všetkým chudnúcim v stredných rokoch:

1. Obmedzte kalórie – ale nie objem, zloženie či výživovú hodnotu vami prijímaných jedál. Keďže jednostranné zníženie energetického prísunu nefunguje, doktor Yu navrhuje cyklickú diétu. Tá spočíva v tom, že prvé dva mesiace skonzumujete denne maximálne 1600 kalórií. Ak to vydržíte, nasledujúce dva mesiace si môžete dopriať každý deň až 2200 kalórií. Tento spôsob by mal zamedziť nude vo výžive a zároveň ozdraviť vaše gény.

2. Raz za dva mesiace držte 24-hodinový pôst. Ten si môžete upraviť podľa potrieb vášho organizmu, ktorý na vynechávanie jedál zrejme nie je zvyknutý. Takáto prestávka však vášmu tráviacemu traktu a predovšetkým pečeni dožičí zaslúžený oddych. Aby vám neprišlo nevoľno, skúste jesť len veľmi ľahkú polievku alebo zopár lyžičiek uvarenej naturálnej ryže.

3. Prebuďte v sebe rebela – a doprajte si živiny z najrôznejších druhov potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Čím pestrejší jedálny lístok si vyskladáte, tým lepšie pre vás. Stále tie isté produkty na tanieri totiž v tele postupne budujú istú formu neznášanlivosti až odporu.

4. Striedajte aj tekutiny – minerálna voda, voda z vodu, nesladené čaje, riedené ovocné šťavy… To všetko by malo figurovať vo vašom pitnom režime. Ten je účinnou prevenciou voči bolestiam hlavy aj zápche. Obmedziť sa na 2 litre minerálky denne by však mohlo byť aj na škodu.

5. Jedzte šesť až sedem porcií jedla každý deň v správnej veľkosti – tá by nemala presiahnuť polovicu vašej zovretej päste. Pravidelný prísun drobných porcií vás uchráni pred poklesom hladiny cukru a zvýšením hladiny inzulínu. Začnite napríklad s obedom a rozdeľte si ho na polovicu. Prvú zjedzte napoludnie, druhú až o druhej alebo pol tretej poobede.


Mohlo by vás zaujímať: 10 dôvodov, pre ktoré nezhadzujete tuk: Zistite, na čo si dať pri diéte pozor!


6. Nenechajte sa vyhladovať – majte vždy poruke hrsť orieškov alebo müsli tyčinku bez cukru. Ak totiž dlhší čas nič nevložíte do úst, po čase dostanete vlčí hlad a nebudete schopní ovládať sa v jedle. Vtedy zjete naozaj všetko, čo vám príde na oči.

7. Všetky sladké maškrty si posypte škoricou. Toto voňavé prírodné korenie obsahuje chemické látky, ktoré takisto pomáhajú znižovať hladinu cukru a hladinu inzulínu.

8. Vyhýbajte sa sladkým vínam. Pohár červeného vína má vedcami potvrdené blahodarné účinky na ľudské zdravie. No hoci sa biele vína považujú za ešte ľahšie a stráviteľnejšie alternatívy, nie vždy to platí. Zvlášť u sladkých odrôd s vysokou cukornatosťou. Ich častá konzumácia vašej línii zaručene nepolichotí.

9. Doplňte si tráviace enzýmy v umelej forme – tie by totiž mali kompenzovať stratu vašich vlastných enzýmov po päťdesiatke. Ich znížený počet priamo súvisí s nafukovaním a inými tráviacimi ťažkosťami.

10. Strážte si hladinu cukru aj cholesterolu. Ak si tieto dva ukazovatele udržíte v tých správnych hodnotách, potom by okresávanie tukových vankúšov malo prebiehať jednoduchšie. Nezabúdajte preto na pravidelné lekárske prehliadky, vyhýbajte sa mastným/vyprážaným jedlám a biely cukor vymeňte za stéviu či trstinový cukor.


Akým spôsobom sa v zrelom veku udržiavate vo forme vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, sxc.hu, Emma
Odporúčame