Dlhší a zdravší život? Pol hrste orechov denne vám toto prianie splní

Orechy

thinkstockphotos.com

Orechy mnohí z nás ešte vždy považujú za maškrtu, ktorú sú doprajú skôr nárazovo, neraz v podobe cukrovinky, či naopak v praženej a solenej forme. Vedci však opäť potvrdili ich významný prínos pre ľudské zdravie. Jedenie pol hrste orechov každý deň môže totiž podstatne znížiť riziko predčasného úmrtia, naznačila štúdia holandských vedcov.

Vyše 100 000 respondentov

Viac ako 120 tisíc Holanďanov vo veku 55 až 69 rokov, mužov i žien, poskytlo v roku 1986 údaje o svojom stravovaní a životnom štýle. O desať rokov neskôr vedci zisťovali, aká bola ich úmrtnosť. U konzumentov orechov bolo nižšie riziko predčasného úmrtia kvôli rakovine, cukrovke, dýchacím aj neurodegeneratívnym ochoreniam.


Mohlo by vás zaujať: Skvelé mandle: Pomáhajú pri chudnutí, chránia pred cukrovkou a srdcovými chorobami


Viac orechov, nižšia úmrtnosť

,,Bolo pozoruhodné, že bola pozorovaná podstatne nižšia úmrtnosť už pri priemernej spotrebe 15 gramov orechov denne,uviedol profesor Piet van den Brandt, ktorý bol vedúcim štúdie uverejnenej v časopise International Journal of Epidemiology. Odborníci z univerzity v Maastrichte počas desaťročnej štúdie zistili, že u ľudí, ktorí jedia najmenej desať gramov orieškov denne, je riziko úmrtia o 23 percent nižšie. Vedci pri svojom skúmaní vzali do úvahy, že konzumenti orechov jedli aj viac ovocia a zeleniny a že ženy, ktoré jedli orechy, boli často štíhlejšie, a upravili podľa toho výsledky štúdie, dodal Piet van den Brandt.

Skvelé zloženie

Orechy obsahujú polynenasýtené a mononenasýtené mastné kyseliny, rôzne vitamíny, vlákninu aj antioxidanty. Do orechov nebolo započítané arašidové maslo, ktoré nemá žiadny prínosný účinok, obsahuje veľa soli a transmastných kyselín.


Mohlo by vás zaujať: Orechy pre dlhší život aj proti depresiám: Ktoré druhy sú pre vás najlepšie?


Ktoré sú tie naj?

V ideálnom prípade by ste mali konzumovať naturálne orechy – nesolené a nepražené. Najlepšie druhy pritom sú:

  • Vlašské orechy – obsahujú údajne až dvakrát viac antioxidantov, ako iné druhy orechov. Okrem toho v nich nájdete aj kvalitné bielkoviny, vlákninu, ako aj množstvo vitamínov a minerálov.
  • Mandle – sú zdrojom vitamínu E, bielkovín, vlákniny, vápnika, riboflavínu, horčíka, železa, zinku, folátov, či fytonutrientov. Aj preto chránia pred upchatím ciev, pred cukrovkou a dokážu aj znížiť hladinu cholesterolu. 
  • Lieskové orechy – podporujú nervovú sústavu a činnosť mozgu. Obsahujú veľa vitamínov A a E.
  • Kešu orechy –posilňujú imunitný systém, zlepšujú funkciu srdcového svalu a pôsobia analgeticky pri bolesti zubov. Sú bohaté na železo.
  • Arašidy – sú dostupné a ak ich budete konzumovať nepražené a nesolené, sú aj skvelé pre vaše telo. Okrem obsahu antioxidantov zlepšujú aj pamäť, zrak a sluch.

Ktoré druhy orechov máte najviac v obľube a ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, BBC
Odporúčame