Dlhší život aj menej chorôb: Pobyt na slnku prospieva, netreba to však preháňať

Opaľovanie sa

gettyimages

Sú ľudia, ktorým len pár minút na slnku spôsobuje spálenie pokožky. Iní si na hodiny ľahnú pod lúče a nič to s nimi nerobí. No vyhýbať sa slnku nie je úplne vhodné. Štúdie totiž preukázali, že opaľovanie môže predĺžiť život až o dva roky a to vďaka zvýšenej produkcie vitamínu D. Samozrejmosťou však je robiť to s rozumom a pokožku chrániť.

So slnkom je lepšie

Je slnenie pre naše telo dobré, alebo zlé? Podľa švédskej štúdie publikovanej na stránkach Journal of Internal Medicine je správna odpoveď tá prvá. Štúdia bola zahájená v roku 1990 a zahŕňala približne 30 tisíc švédskych žien vo veku od 25 do 64 rokov, hovorí Giampiero Girolomoni, prezident Talianskej dermatologickej spoločnosti. Jasne preukázala, že ak sa vyhýbame slnku, nerobíme dobre. Ženy, ktoré sa vystavujú slnku, majú menšie riziko kardiovaskulárnych chorôb a žijú dlhšie, o 0,6 2,1 roka,dodáva.

Koža produkuje väčšie množstvo vitamínu D a betaendorfínov, ktoré vyvolávajú pocit radosti a uspokojenia. Vylučuje navyše oxid dusičitý, ktorý je schopný znižovať krvný tlak. Vitamín D okrem toho, že pomáha predchádzať osteoporóze, reguluje imunitné reakcie, chráni pred infekciami a znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb.


Mohlo by vás zaujímať: Slnečné lúče nás lákajú čoraz viac: Ako dlho môžete byť na slnku práve vy?


 

Záleží od pokožky

Druhou stranou mince je to, že prehnané slnenie prispieva k starnutiu kože a ku vzniku kožných nádorov. Ako sa teda máme zachovať? Všetko závisí na vlastnostiach kože, vysvetľuje Girolomoni. Jedinci s tmavou pokožkou, ktorí sa na slnku nespália, sa mu môžu pokojne vystavovať. Naopak jedinci so svetlou pokožkou, ktorí sa ľahko spália, musia byť opatrnejší, hovorí.

Talianska dermatologická spoločnosť k tomu vydala niekoľko odporúčaní. Po prvé je potrebné sa vyhnúť hodinám s najsilnejším žiarením (od 11. do 14. hodiny) a opaľovať sa postupne. Tým dávame pokožke možnosť, aby sa bránila žiareniu opálením.

Nezabúdajte na krémy

Používajte krémy s ochranným faktorom vyšším ako 30, najlepšie 50, a nanášajte ich po dvoch hodinách či ešte skôr, ak sa kúpete. Krému je potrebné používať dostatočné množstvo a je potrebné si uvedomiť, že aj tie, ktoré sľubujú plnú ochranu, v skutočnosti chránia len čiastočne.

Napokon je potrebné si uvedomiť, že krémy neslúžia na to, aby sme zostávali na slnku dlhšie, ale na to, aby sme sa lepšie slnili. Vynikajúcim filtrom môžu byť aj farebné tričká.


Koľko času na slnku v lete trávite vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame