Dlhší život vďaka klebetám? Áno, je to tak – ale pozor, dodržujte pravidlá

Ženy

thinkstockphotos.com

Kto by si raz za čas rád nepoklebetil? O tom, ako dopadli bývalí spolužiaci, o škaredom rozvode kamarátky či o novom aute suseda, ktorý sa stále tvári, že je bez peňazí… Každý máme svoj okruh záujmou a podľa vedcov sa zaň vôbec nemusíme hanbiť. Klebetenie nám zlepšuje zdravie a robí nás šťastnejšími.

Hovoriť o ľuďoch za ich chrbtom nebýva považované za najprijateľnejšie správanie a je spoločnosťou odsudzované, je to ale vec, ktorá nás odlišuje od zvierat, uviedli vedci. Vďaka klebeteniu a ohováraniu totiž odovzdávame dôležité informácie o tom, komu veriť, a pomáha nám to takisto udržať puto s rodinou a priateľmi.

Klebetenie je súčasť života

Kvôli šíreniu klebiet o ostatných by sme sa vraj nemali cítiť vinní, ale mali by sme to prijať ako základnú súčasť ľudského života, ktorá nám dokonca môže pomôcť žiť dlhšie. ,,Najdôležitejšou vecou, ktorá zabraňuje umieraniu, je veľkosť našej sociálnej siete. Má oveľa väčší vplyv ako čokoľvek iné, okrem toho, keď prestaneme fajčiť. Naša sociálna sieť ovplyvňuje naše šťastie a pohodu,“ uviedol britský antropológ a evolučný psychológ Robin Dunbar z univerzity v Oxforde.


Mohlo by vás zaujať: 11 maličkostí, ktoré urobia deň krajším: Skúste ich účinok aj vy!


Pomáha súdržnosti komunity

,,Naším problémom je, ako si tieto sociálne siete udržať. Jazyk sa vyvinul kvôli tomu, aby sa táto sociálna sieť udržiavala v chode, vďaka nemu sme informovaní a rozprávanie historiek je dôležité pre súdržnosť celej komunity,dodáva. Klebetenie je podľa neho len rozprávanie s ľuďmi, vďaka ktorému vieme, čo sa deje vo svete, v ktorom žijeme.

Nedôveryhodní sú tí, čo klebetia priveľa – a primálo

Jennifer Coleová z univerzity v Manchestri vykonala niekoľko experimentov, pri ktorých zisťovala, čo si ľudia myslia o ohováraní. Odhalila, že ľudia nedôverujú tým, ktorí príliš šíria klebety, tiež sú však na pozore aj pred tými, ktorí naopak klebetia málo. ,,Sociálne väzby sú veľmi dôležité. Preto dochádza ku klebetám,“ uviedla Coleová. ,,Vieme, že tým narušíme niečie súkromie a porušujeme zdvorilostné pravidlá, avšak keď ľudia neklebetia vôbec, nemáme ich radi, sme podozrievaví. Dávame prednosť ľuďom, ktorí klebetia aspoň trochu, dodáva.


Mohlo by vás zaujať: Orechy pre dlhší život aj proti depresiám: Ktoré druhy sú pre vás najlepšie?


Dodržujte pravidlá

Aj klebetenie môže byť zodpovedné. Jedna vec je poklebetiť o cene prsteňa, ktorý dostala kamarátka od manžela a druhá tvrdiť, že ju manžel určite podvádza, keď jej kupuje také drahé dary. Ak nechcete nenávratne poškodiť svoje vzťahy, držte sa pri klebetení niekoľkých pravidiel:

  1. Vyberajte s kým – možno máte po dvoch hodinách pocit, že tá nová kolegyňa je vaša spriaznená duša a tak sa jej zdôveríte, že syn má problémy s alkoholom, šéf si užíva s asistentkou a tá mladá z prvého poschodia nosí sukne ako prostitútka. Pozor však, nikdy neviete, cez koho kolegyňa prácu dostala, koho vo firme pozná a či nebude posúvať tieto informácie aj s označením ich zdroja – teda vás.
  2. Neubližujte – sú klebety a klebety. Nikdy sa nimi nesnažte vedome človeku ublížiť, karma vás dobehne. A pozor aj na údery nechtiac. Vždy najskôr porozmýšľajte, čo idete povedať a pred kým.
  3. Pozor na deti – hoci sa zdá, že nepočúvajú, dokážu si veľa zapamätať a vytasia vaše výroky v tej najhoršej možnej chvíli.
  4. Neohovárajte človeka, ktorý je pri vás – možno si myslíte, že šepkáte a nepočuje vás, ale opak môže byť pravdou. Okrem toho, mnoho ľudí je citlivých na vibrácie a vie si veľa domyslieť. Nepokúšajte radšej šťastie.
  5. Udržte tajomstvo! Aj ten najväčší klebetník by mal vycítiť, ktoré veci sa ďalej jednoducho neposúvajú. Či už ide o citlivé zdravotné či osobné informácie, alebo iné záležitosti, s ktorými sa vám človek v danej chvíli zveril alebo ste sa ich dozvedeli náhodou, dajte si zámok na ústa. Každý má nejaké „tajomstvá“ – ako by ste sa cítili, ak by sa vyzradili tie vaše?  

Ako často si zvyknete poklebetiť vy a s kým klebetíte najviac? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, The Daily Telegraph
Odporúčame