Doba PIN kódov a hesiel je tu: Vyberte si ľahko zapamäteľné a bezpečné zároveň

platobné karty

kozzi.com

Prihlásenie do emailovej schránky, internet bankingu, vášho obľúbeného internetového obchodu, ale aj jednoduchý výber v bankomate – to všetko je spojené so zadaním hesla alebo pin kódu. Bez nich sa v dnešnej modernej dobe nepohnete a ich zabudnutie je nanajvýš nepraktické. Poradíme vám niekoľko jednoduchých tipov, ako sa vám to už nikdy nestane a zároveň predídete zneužitiu vašich údajov.

Heslá alebo pin kódy sa dajú rozdeliť do dvoch základných skupín – na tie, ktoré si vyberáte vy sami, alebo na tie, ktoré vám vygeneruje systém. Tá druhá skupina je, prirodzene, na zapamätanie ťažšia, preto sa takýmto údajom, pokiaľ možno vyhýbajte.

Zmeňte, čo sa dá

Je mnoho inštitúcií (napríklad banky), ktoré vám síce prístupové heslá dajú automaticky, vy si ich však môžete následne zmeniť. Ide aj o pin kódy ku platobným kartám, ktoré môžete zmeniť za jednorazový poplatok niekoľkých eur (resp. niekedy aj zadarmo) v závislosti od konkrétnej banky priamo v bankomate. (Zväčša je táto služba ponúkaná priamo v hlavnom menu alebo sa k nej dopracujete po kliknutí na „inú transakciu“.) Karta sa vydáva na niekoľko rokov a ak máte problémy so zapamätaním si kódu, táto suma sa vám zrejme oplatí vynaložiť. Niektoré banky umožňujú aj zmenu prístupových údajov do internet bankingu priamo jeho prostredníctvom. (Zväčša cez položku „Nastavenia“ – „Zmena hesla“.)


Mohlo by vás zaujať: Patríte v práci medzi najstarších? Nevadí, takto udržíte krok s každým!


Vyberte ten správny tvar

 Čo sa týka hesiel, existuje niekoľko základných tipov, ktoré by ste si mali pri jeho tvorbe zapamätať:

  • Čím je heslo dlhšie, tým je bezpečnejšie
  • Používajte nielen písmená, ale aj čísla a iné znaky, ktoré príslušný systém povoľuje (pomlčky, bodky a iné)
  • Nepoužívajte slovo (slovenské ani iné), ktoré sa dá nájsť v slovníkoch
  • Nikdy nedávajte heslo v predvídateľnej postupnosti ako 12345 alebo ABCDEF
  • Nikdy nepoužívajte rovnaké heslo na viacero účtov – napríklad heslo do vášho internetového obchodu a mailovej schránky by rozhodne nemalo byť rovnaké
  • Heslo nikomu nehovorte ani neposielajte
  • Heslo by ste si nemali ukladať do počítača, v prípade jeho odcudzenia sa cudzí človek dostane k vašim údajom, okrem toho, čím častejšie ho budete zadávať, tým skôr ho budete mať v krvi

Mohlo by vás zaujať: Práca s notebookom bez následkov: Viete, ako sedieť a akú podložku použiť?


Ako vytvoriť jednoduché a zapamätateľné heslo?

 Spôsobov je mnoho, ponúkame niekoľko príkladov:

  • Zoberte si prvé dve písmená každého slova z vášho obľúbeného filmu a rok jeho natočenia, ktoré predelíte napríklad otáznikom – Ako vytrhnúť veľrybe stoličku: Akvyvest?1977
  • Zapamätajte si vetu, ktorá vám heslo vlastne povie, napríklad: V utorok som zjedol tri veľké jablká – alebo štyri? – Vusz3Vj-a4?
  • Spojte rok s udalosťou – Oženil som sa v roku 78, rozviedol o 5 rokov neskôr. – Ossvr78,ro5rn.
  • Ak chcete naozaj staviť len na jedno slovo, dbajte na to aby bolo dlhé a nepoužívajte ho v celku – teda napríklad kapustnica: Kapu.Stnica24

Najhoršie heslá, ktorým sa určite vyhnite:

  1. heslo
  2. 12345, 11111 atď.
  3. prihlasovacie meno
  4. krstné meno užívateľa
  5. qwertz alebo asdfgh

Mohlo by vás zaujať: Chystáte sa kupovať letenku? Podľa našich tipov ju zoženiete najlacnejšie!


Nepriehľadné pin kódy

Pri pin kódoch tiež platí, že tvar 1234 alebo dátum vášho narodenia patrí k riskantným. Vyberajte čísla, ktoré sú dôležité pre vás, ale cudzí človek ich zistí ťažko. Môže ísť napríklad o výšku vašej prvej výplaty,  napríklad 3582 alebo o číslo ulice, kde žila vaša prababka alebo o rok, v ktorom sa narodil váš prvý pes. To všetko sú čísla, ku ktorým sa v prípade ich zabudnutia viete dopracovať.

Ak je číselný kód fixný a vy máte problém s jeho zapamätaním, napíšte si ho do mobilu. Tomuto kontaktu však určite nedávajte názov pin alebo banka. Dajte mu meno, ktoré zapadá do vášho zoznamu a dodržte aj tvar čísla – napríklad Maroš 0903 358299. Jediné, čo si musíte zapamätať je, že prvé (alebo posledné) štyri číslovky tvoria váš pin.

Nikdy si nepíšte pin na kartu alebo ho nemajte uložený pri nej. Pomerne bezpečné je aj napísať si pin kódy alebo heslá na papier a uložiť na nenápadné miesto v domácnosti – napríklad do kuchárskej knihy, ktorú nikto nepoužíva a podobne.


Aké skúsenosti máte s heslami? Prezraďte ich ostatným čitateľom v diskusii vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: kozzi.com, kozzi.com, Maroš
Odporúčame