Týchto 7 vecí zvládne iba ten, kto má dobrú kondíciu: Zistite pravdu, či ju máte aj vy

Bežec

Kondícia veľa napovie o vašom celkovom zdraví (Foto: GettyImages)

Zadýchate sa pri výstupe po schodoch? Pociťujete bolesť chrbta pri obyčajnom sedení? Naša kondícia predurčuje, s akým úspechom zvládneme bežné aktivity a je nad slnko jasné, že už malé zhoršenie môže spustiť celý rad nepríjemností. Pozrite sa na nasledujúce znaky, ktoré vám ukážu, ako to môže vyzerať, ak ste po fyzickej stránke v dobrej kondícii.

Dosiahnete na prsty na nohách

Aj keď ide na prvý pohľad o jednoduchý pohyb, dosiahnutie špičiek prstov na nohách nie je samozrejmosťou. Vyskúšajte si to! Dokážete sa zohnúť a dotknúť sa rukami prstov na nohách tak, aby ste necítili bolesti a nepríjemné ťahanie? Ak áno, potom gratulujeme, vaša ohybnosť ešte neutrpela väčšie škody a zároveň na tom budete dobre aj s koordináciou a rovnováhou. Ďalším krokom, ktorý vašu kondíciu vylepší, je položiť v predklone dlane po celej dĺžke pred chodidlá.

Váš tep sa rýchlo upokojí

Je úplne prirodzené, že pri pohybovej aktivite tep srdca rastie. Srdce rýchlejšie pumpuje krv do tela pre zabezpečenie nepretržitého okysličenia. Dôležitým ukazovateľom vašej kondície je aj rýchlosť nadobudnutia pokojového srdcového tepu. Po docvičení by podľa Livestrong.com mal tep srdca klesnúť o 20 úderov každú minútu, do nadobudnutia pôvodnej hodnoty pred aktivitou. Ak nie ste v kondícii, a frekvencia tepu klesá o menej než 12 úderov za minútu, ste ohrození srdcovocievnymi ochoreniami.


Mohlo by vás zaujať: 6 úžasných výhod športu, o ktorých ste (ne)tušili: Doslova vás donútia vstať z gauča


Obvod pásu nepresahuje kritické hodnoty

Nejde len to, že sa zrazu nezmestíme do obľúbených nohavíc, narastajúci obvod brucha môže signalizovať, že sa v tejto oblasti hromadí nebezpečný viscelárny tuk, ktorý obaľuje aj vnútorné orgány a sťažuje ich plynulý chod. Zdravý obvod pása by mal byť už mužov nižší ako 94 cm a u žien nižší ako 80 cm. Ak ste si práve odmerali vyššiu hodnotu, zbystrite pozornosť. Zvyšuje sa riziko rozvoja cukrovky 2. typu, ischemickej choroby srdca aj metabolického syndrómu.

Zvládnete schody aj kopec

Výstup po schodoch alebo stúpanie do kopca je bez ohľadu na kondíciu kardio aktivitou, ktorá sa bez pravidelného tréningu ľahko zmení na lapanie po dychu. Nejde pritom len o samotnú zanedbanú kondíciu, kilá navyše alebo slabú svalovú schopnosť. Jedným z dôvodov môže byť aj zlá technika dýchania, pri ktorej naplno nevyužívate svoju pľúcnu kapacitu. Ak sa chystáte na turistiku, začnite hlbokými nádychmi a výdychmi ešte pred štartom. Pri stúpaní sa zamerajte na pravidelnosť dýchania, aby sa nestalo, že pôjdete na dlh.  Ak cítite, že nevládzete, zastavte sa aspoň na 15 minút a iba zhlboka dýchajte.

Potíte sa tak akurát

Je lepšie potiť sa málo alebo veľa? Aj keď nás kropaje potu môžu zneistiť, potenie je nevyhnutným termoregulačným mechanizmom ľudského organizmu. Hovorí o jeho schopnosti prispôsobiť sa situácii. Ak sa teda po cvičení alebo pri práci v záhrade spotíte, berte to ako znak svojej dobrej kondície. Vaše telo dokáže pohotovo reagovať a prispôsobiť sa vždy, keď potrebujete.


Mohlo by vás zaujať: Teraz, alebo nikdy: Začnite športovať, vonku je na to ideálne počasie


Nemáte problém s bežnými činnosťami

Počas dňa zapájame veľké množstvo svalových skupín už len pri bežných aktivitách. Vstávanie z postele, z kresla, ale aj vykladanie práčky, pri ktorom nás nebolí chrbát. Alebo šoférovanie, pri ktorom nedostaneme svaly do lýtok. Pohyb s ľahkosťou, dobrá svalová rovnováha a stabilita sú cenným základom dobrého fyzického stavu tela.

Športujete a baví vás to

U ľudí s horšou kondíciou sa často objavuje nechuť k pohybu, zvýšená únava, ale aj apetít, predovšetkým chuť na sladké. Zo všetkých strán počúvame, aké je dôležité venovať sa vhodnej pohybovej aktivite. Ale čo robiť, ak sa prvé týždne nesú v znamení premáhania sa a nechuti? Azda najdôležitejšie je vybrať si šport, ktorý vás bude skutočne baviť a motivovať v zotrvaní. Po malých krôčikoch prinesie nielen zlepšenú kondíciu, no zároveň pomáha zvládnuť stres, napätie a budete sa cítiť sebavedomejšie.


Akú kondičku máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame