Dobrá stolička dokáže zázraky: Pomôže proti kŕčovým žilám aj boľavej chrbtici

stolička

sxc.hu

Zamýšľali ste už nad tým, koľko hodín z bežného dňa presedíte? Ak je vašou náplňou práce ťukanie do klávesnice či piplanie sa so šijacím strojom, zrejme vaše držanie tela a nohy dostávajú poriadne zabrať. Výber vhodnej stoličky by ste však nemali podceniť ani v prípade, že na nej budete sedávať len po večeroch vo vlastnej domácnosti. Podľa čoho sa medzi jednotlivými modelmi stoličiek zorientovať a na čo by ste pri kúpe nemali zabúdať?

Prvky závisia najmä od času stráveného sedením

Pri výbere vhodnej stoličky by ste si mali dobre rozmyslieť, na čo ju budete používať a ako dlho v nej budete sedávať. Pokiaľ ide o stoličku k domácemu stolovému počítaču a vaše surfovanie na internete denne nepresiahne 3 hodiny, za ergonómiu si priplácať nemusíte. Dôležité je pevné prevedenie, pohodlný mäkký sedák a opierka. Dajte na svoj dobrý pocit, prihliadnuť môžete na dizajn a cenovú kategóriu. Celkom iná situácia však nastáva v prípade, že pracujete ako programátor, grafik, prekladateľ, účtovník alebo vykonávate akékoľvek iné povolanie, pri ktorom je nevyhnutná práca s počítačom. Pri sedavom zamestnaní presahujúcom 5 hodín denne by ste si ako prioritu mali stanoviť vlastné zdravie.


Mohlo by vás zaujímať: Kupujeme nový televízor: Plazma, LCD alebo 3D?


Čo kvalitnej stoličke nesmie chýbať?

  • pohodlný sedák – nie príliš mäkký, ale pohodlný a s nastaviteľnou výškou aj hĺbkou sedenia. Sedáku by mali venovať zvýšenú pozornosť predovšetkým ženy nižšieho vzrastu. Ak je totiž sedák príliš veľký a zasahuje až do zákolennej jamky, nohy sú náchylné na zadržiavanie vody, s tým súvisiace opuchy a tvorbu kŕčových žíl.
  • operadlo – malo by presne kopírovať zakrivenie chrbtice po celej dĺžke a jeho sklon by malo byť možné zafixovať vo viacerých polohách. Pre zvýšenie pohodlia viacero výrobcov zahŕňa do svojich modelov aj funkciu takzvanej hojdačky.
  • opierka hlavy – pri dlhodobom sedení je nevyhnutné, aby bola šija podopretá. Vyhnete sa tak stuhnutému svalstvu krku a následným bolestiam krčnej chrbtice.
  • podpierky rúk – výškovo nastaviteľné aspoň v troch polohách
  • kvalitný podvozok – päťramenný kríž s odolnými kolieskami by mal zabezpečiť stabilitu a dlhú trvácnosť

Kedy operadlo netreba?

S nízko položeným malým operadlom v bedrovej oblasti by mal rátať predovšetkým zdravotnícky personál – zubári, dentálne hygieničky, gynekológovia a podobne. Takýto typ stoličky totiž umožňuje dostatočný rozsah pohybu a zároveň pohodlie. Využitie nájde aj v salónoch krásy u kozmetičiek a manikérok či u masérov.


Mohlo by vás zaujímať: Kupujeme nový vysávač: Ako vybrať ten správny?


Na čo si pri kúpe dávať pozor?

Každú stoličku si pred zaplatením poriadne vyskúšajte a dostatočne dlho si v nej poseďte. U predajcu si overte nosnosť a tento údaj skontrolujte v popise výrobku. Nikdy sa nenechajte zlákať dizajnom, ak vám stolička čo i len v jednom smere nevyhovuje. Ak je na predaj už len posledný, vystavený kus, dobrú cenu radšej skúste oželieť. Uvedomte si, že pred vami konkrétny model odskúšali stovky zákazníkov.

Profesionáli takmer ležia

Pracujete s notebookom a túžite po najzdravšej a zároveň najoriginálnejšej pracovnej stanici? Poľskí dizajnéri prišli s prevratnou novinkou zvanou mPosition, pri ktorej klient  vykonáva pracovnú náplň v rôznych polohách – od sedu až poležiačky. Chýbať nesmie špecializovaná podpera nôh, podložka pod notebook, klávesnicu alebo tablet a myš. Ergonómiu zabezpečuje tiež funkčná bedrová opierka a opierka hlavy. Za maximálny komfort, ku ktorému už nepotrebujete žiaden ďalší nábytok, si však priplatíte. Zatiaľ čo bežné ergonomické stoličky sa pohybujú okolo 500 až 1000 eur, za poľskú vychytávku zaplatíte 1500 eur bez DPH.


Je podľa vás vhodná stolička pri sedavom zamestnaní dôležitá? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame