Dobrý zrak až do vysokého veku? Odborník vám poradí, ako na to

Lekár

thinkstockphotos.com

Vekom sa zrak každého z nás priamo úmerne zhoršuje. Spoločne s krížikmi, však nepribúdajú len dioptrie, ale aj rôzne očné ochorenia. Ide pritom o prirodzenú súčasť starnutia, ktorú však vieme korigovať a predchádzať jej vďaka správnym informáciám. Ako si svoj zrak chrániť, a čo všetko spraviť preto, aby nám najdôležitejší zo zmyslov slúžil v čo najlepšej forme až do vysokého veku?

Dbajte na pravidelné kontroly

Primár Očnej kliniky NeoVízia v bratislavskej Petržalke, MUDr. Radovan Piovarči zdôrazňuje potrebu pravidelných očných prehliadok. „Najdôležitejšou prevenciou väčšiny očných ochorení sú pravidelné očné prehliadky – počnúc detstvom, pokračujúc do vysokého veku. Ľudia si väčšinou myslia, že jediným ochorením oka je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky – začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá,“ vysvetľuje špecialista, ktorý bol ako prvý slovenský očný chirurg certifikovaný na operácie sivého zákalu femtosekundovým laserom.


Mohlo by vás zaujať: Skvelý zrak aj s pribúdajúcimi rokmi? Pomôžu vám tieto potraviny


Očná prehliadka dokáže odhaliť aj nádor na mozgu, či leukémiu

Očná preventívna prehliadka odhalí podľa odborníka najčastejšie dioptrické chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus), keratokonus – degeneratívne ochorenie rohovky a vo veku po štyridsiatke – päťdesiatke už aj sivý a zelený zákal, vekom podmienenú degeneráciu žltej škvrny či iné, ojedinelejšie očné diagnózy.

„Navyše, očná prehliadka dokáže diagnostikovať aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku – napríklad nádory mozgu (napr. nádor hypofýzy), vnútroočné nádory, niektoré druhy leukémie, infekčné ochorenia typu boreliózia, toxoplazmóza, či pásový opar. Tiež autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, či pohlavné orgány. Očnú prehliadku by ste preto mali podstúpiť každý rok, prípadne raz za dva roky,“ radí očný lekár MUDr. Radovan Piovarči.

Vitamíny spravia veľa

Účinnou, prirodzenou a zároveň efektívnou prevenciou pred výskytom očných chorôb v neskoršom veku, je aj prijímanie vhodnej výživy. Pre výživu očí je dôležitá strava bohatá na výživné látky – najmä na vitamíny A, C a E, selén, zinok, karotenoidy – luteín a zeaxantín,“ hovorí špecialista, MUDr. Piovarči. Výživu očí netreba podceňovať a je dobré dopriať si čo najviac odporučených vitamínov v prírodnej podobe. Vhodné je začať už v mladom veku, z preventívnych dôvodov pokojne už po 30-tke. Po 40-tke sa na výživu očí už rozhodne treba zamerať a brať ju zodpovedne. Pravidelne si doprajte najmä listovú zeleninu, mastné ryby (losos, sardinky, tuniak alebo makrela), slnečnicové semienka, pomaranče, banány, mrkvu, či strukoviny.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Precvičte si oči

Každý, kto denne pracuje s počítačom, mal by si robiť tzv. „očné prestávky“. Podľa oftamológa MUDr. Piovarčiho na to existuje jednoduchý a účinný spôsob: „Každú hodinu sa na pár minút vzdiaľte od pracovného stola a preostrite pohľadom do diaľky. Zapozerajte sa von oknom, alebo si vyskúšajte niektoré z nasledujúcich jednoduchých očných cvičení: pomasírujte si viečka prstom alebo očami kreslite imaginárny obdĺžnik či ležatú osmičku očami najprv do jednej a následne do druhej strany. Prípadne pokrúžte očami do krajných polôh, hore, šikmo, dole, šikmo,“ radí skúsený špecialista.

Ignorovaním okuliarov k problémom

Zabudnite na mýtus, že nízke dioptrie riešiť netreba a z pravidelného používania okuliarov vám zlenivie zrak. Pokiaľ očiam nezabezpečíte dostatočnú korekciu, centrá zraku sa budú nadmerne namáhať a to môže v tele narobiť doslova galibu. „Z nesprávne skorigovaných dioptrií môžu dokonca vypadávať vlasy, pretože oko sa extrémne namáha pri zaostrovaní obrazu, čím je dráždené veľké množstvo nervových vlákien. Navyše, podceňovať korekciu zraku môže mať najmä u starších ľudí fatálne následky. Mnohí môžu mať až o 50% zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne. Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro,“ varuje očný špecialista MUDr. Radovan Piovarči, z očnej kliniky NeoVízia.


Mohlo by vás zaujať: Oči ako jastrab aj vo vyššom veku: Urobte niečo pre svoj zrak ešte dnes


Starší vodiči – nepreceňujte sa!

Špecialisti z Veľkej Británie v rámci bezpečnosti na cestách testovali reflexy vodičov s nedostatočne skorigovanými dioptriami. Prišli na to, že šoféri s nedostatočne skorigovaným videním vybočujú z jazdného pruhu o 62% častejšie ako vodiči s bezchybným videním. Niektorým robí problém identifikovanie ŠPZ iných vozidiel. Stačí, ak pri rýchlosti 50 km/ hod zafixujú zrak na značku auta pred sebou o sekundu dlhšie a pri neočakávanej situácii na ceste prejdú kvôli tomu bez povšimnutia o trinásť metrov viac. „Navyše, s pribúdajúcim vekom strácame schopnosť sústrediť sa, vnímať pohybujúce sa objekty, rozlišovať detaily za šera, zníženej viditeľnosti aj jasného svetla. Ťažšie znášame osvetlenie z reflektorov protiidúcich vozidiel. Starší šoféri trpia častejšie diagnózou sivého a zeleného zákalu, či vekom podmienenou degeneráciou makuly, čo negatívne ovplyvňuje ich riadiace schopnosti. K oslabeným reflexom sa pripoja problémy so sluchom a to už je nebezpečný stav,“ objasňuje oftamológ a očný chirurg, MUDr. Radovan Piovarči.

S vekom prichádza sivý zákal

Bohužiaľ, vekom sa problémy s očami zhoršujú a to zákonite u drvivej väčšiny z nás. Je tiež hlavným rizikovým faktorom najmä pri najčastejšej očnej diagnóze v seniorskom veku – sivom zákale. Postihuje najmä ľudí po 50. – 60. roku života. Po 70. ho má už takmer polovica ľudí a po 80. skoro každý. „Na vznik ochorenia vplývajú aj vonkajšie faktory. Napríklad prekonaná ťažká infekcia oka. Existuje aj sivý zákal, ktorý vzniká z dlhodobého užívania liekov (napr. kortikosteroidy, hormonálna liečba). Poznáme komplikovaný sivý zákal, ktorý vzniká na podklade iných zmien v oku (napr. opakované zápaly). Samostatnú skupinu tvorí sivý zákal u diabetikov, či po ťažkom úraze oka,“ uzatvára očný špecialista, ktorý zároveň dodáva, že možnou príčinou môžu byť aj infekcie matky počas tehotenstva. Rizikové podľa neho bývajú aj niektoré povolania, pri ktorých človek prichádza do styku s infračerveným žiarením – napr. sklári (tzv. sklárska katarakta) a robotníci pri vysokých peciach. Na poškodení šošovky sa však môžu podieľať aj rôzne druhy žiarenia, či už slnečného, alebo žiarenia z monitora obrazovky. Existuje však aj skupina zákalov, u ktorých príčina vzniku nie je známa.


Chodíte na pravidelné očné prehliadky? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame