Dodajte šarm svojmu príbytku: Pomôžu vám kvety – sušené či lisované

slamienky

plnielanu.sk

Milujete kvety, ale v zime si ich kupujete predsa len menej často? Čo tak zásobiť sa dekoráciami spravenými z tých sušených? Vašu domácnosť takéto doplnky spestria a pridajú jej kus starosvetského šarmu. Zistite, ako kvety najlepšie vysušíte a ako rôzne môžete nimi ozdobiť svoj príbytok.

 Sušenie kvetov nie je až taká veľká veda, oplatí sa však vedieť základné pravidlá. Pred sušením nezabudnite na niekoľko dobrých rád:

  • Na sušenie sú najvhodnejšie robustnejšie kvety ako ruža či chryzantémy alebo kvety, ktoré vydržia dlho – ako napríklad levanduľa. Usušiť napríklad orchideu nie je, naopak, vôbec jednoduché.
  • Najvhodnejšie je sušiť kvety tesne pred tým, ako dosiahnu plný výkvet. Riziko, že kvetu budú po usušení opadávať lupienky je nižšie.
  • Pred sušením treba tiež odstrániť nežiadúce listy a skrátiť stonku na nami požadovanú dĺžku (ale pre istotu radšej nie kratšie ako 15 centimetrov).
  • Nezabudnite, že sušením sa farba kvetu zmení – je o niečo tmavšia a menej výrazná.

Prirodzené sušenie

Ak chcete kvety sušiť prirodzene, odstráňte prebytočné listy, priviažte na spodok stonky šnúrku alebo gumičku a zaveste ich dolu hlavou.Kvety by sa mali sušiť na tmavom suchom mieste – či už v nepoužívanej skrini alebo komore. Ak nedisponujete ani jedným a chcete proces urýchliť, sušte ich pri radiátore. Môžete takto spracovať samostatné kvety zavesené po jednom, aj celú kytičku.


Mohlo by vás zaujať: Užite si posledné jesenné týždne: Oživte svoju domácnosť prírodnými dekoráciami


Rýchlosť mikrovlnky

Ďalšou možnosťou je sušenie kvetov v mikrovlnnej rúre. Je viacero možností, ako na to. Jedna z nich je jednoducho dať kvet na servítku do mikrovlnky a vždy po dvoch-troch minútach skontrolovať jeho stav, až kým neuschne. Pre lepší tvar a rýchlejšie schnutie môžete použiť silicový gél, ktorý sa stará o odstraňovanie vlhkosti (v malých vrecúškach sa pribaľuje napríklad k topánkam či do kabeliek). Kúpiť ho môžete napríklad v umeleckých potrebách. Jeho výhodou je, že kryštálikmi môžete popodkladať hlavu kvetu, takže si zachová taký tvar, ako by ste chceli a nesploští sa“ Kryštáliky môžete použiť aj viac krát.


Mohlo by vás zaujať: Šíri sa z vašej chladničky zápach? Vyhnite sa mu dnes aj v budúcnosti


Lisovanie kvetov

Kvety, ktoré je ťažké vysušiť, si môžete uchovať lisovaním. Uložte kvet medzi pijavé papiere alebo čisté hárky papiera či vreckovky, zaťažte knihami a nechajte vylisovať. Takéto kvety vyzerajú dobre napríklad zarámované v jednoduchom rámiku na bielom či farebnom podklade. Poslúžiť vám môžu a na výrobo originálnej záložky, ktorú môžete venovať niekomu ako darček. Stačí, keď vylisovaný kvet na papierovom podklade uložíte alebo zalejete do fólie.

Ako môžete spestriť svoj príbytok?

  • Vymeňte živé kvety vo váze za sušienky
  • Sušienkami si môžete ozdobiť aj svietnik, len pozor, aby neboli sušené kvety v priamom kontakte s ohňom
  • Ak máte pekný košíček či misku, môžete lupene či celé kvety do nich naaranžovať a použiť ako dekoráciu
  • Patríte k zručnejším ľuďom? Čo takto skúsiť urobiť venček? Základ môže tvoriť prútie a o farebnosť a originalitu sa postarajú sušienky
  • Sušený kvietok vám poslúži aj ako oživenie balenia darčeka – stačí ho zapichnúť pod stužku

 

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Viera
Odporúčame