Dokázali by ste sa vzdať alkoholu úplne? Takto by vás zmenil život abstinenta!

alkohol

thinkstockphotos.com

Alkohol je v našich končinách vnímaný ako tekutý prostriedok s veľkou mocou. V rozumnej miere totiž prispieva k nášmu zdraviu a pomáha pri nadväzovaní spoločenských kontaktov. Bohužiaľ, ak to s ním preháňame, odrazí sa to nielen na našej postave, ale tiež narušenej psychike a vzťahoch doma i na pracovisku. Vedeli by ste si predstaviť, že sa na niekoľko týždňov stanete abstinentom? Prinášame vám stručný prehľad toho, aké zmeny vlastne môžete očakávať.

1. Neporovnateľne lepšie sa vyspíte

Nedávna štúdia v časopise Alkoholizmus: Klinický a experimentálny výskum prišla k záveru, že popíjanie pred spaním vedie k zvyšovaniu produkcie alfa mozgových vĺn. Ide o cerebrálnu aktivitu, ktorá sa objavuje, keď sa cítime šťastní a uvoľnení, ale sme bdelí. Ak sa teda spomínané vlny vyskytnú počas noci, výsledkom je narušený spánok. Ďalšia štúdia tiež uviedla na pravú mieru domnienku, že vďaka alkoholu rýchlejšie zaspíme a užívame si hlbší spánok. Bohužiaľ, po úvodnej fáze to s kvalitou spánku ide prudko dole vodou. Vďaka abstinencii sa možno budete chvíľku prehadzovať v posteli, no na druhý deň sa zobudíte sviežejší. Medzi vedľajšie benefity výdatnejšieho nočného oddychu patrí: vylepšená nálada, koncentrácia a duševná výkonnosť.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete spať kvalitne a bez chrápania? Na večerný pohárik alkoholu radšej zabudnite


2. S večerou to nepreženiete

Výskum publikovaný v Americkom časopise výživy potvrdil, že alkohol je jedným z najväčších spúšťačov nadmerného príjmu potravy. Na zaujímavý experiment sa nechali nahovoriť ženy, ktorým odborníci pustili do žily niečo ako alkoholovú infúziu. Tá predstavovala ekvivalent dvoch poldecákov. Výsledok? Tieto dámy zjedli až o 30% viac jedla oproti druhej skupine, ktorá dostala len obyčajný fyziologický roztok. Aj veľmi mierna intoxikácia alkoholom totiž zvýšila u zástupkýň nežného pokolenia mozgovú aktivitu v hypotalame. Následkom toho boli ženy oveľa vnímavejšie voči vôni jedla a mali tendenciu viac jesť.

3. Zatúžite po sladkostiach

Ak si doprajeme čokoládu, telo do krvného obehu uvoľní dopamín, ktorý v nás vyvolá pocity radosti. Bohužiaľ, s alkoholom je to veľmi podobné. Stačí, že si začneme odopierať túto formu uvoľnenia a náš mozog sa okamžite posnaží nájsť si adekvátnu náhradu. Nebuďte preto prekvapení, ak vás začnú naháňať chute na najrôznejšie dobroty, ktorým ste doteraz až tak veľmi neholdovali. Ostatne, navlas rovnakú skúsenosť majú aj ľudia, ktorí skoncovali s fajčením.


Mohlo by vás zaujímať: Raz za čas si dá takmer každý: Čo ste o alkohole možno ani netušili!


4. Oblečenie vám bude voľnejšie

Samozrejme za predpokladu, že odoláte vyššie spomínaným pokušeniam. Nie je nijakým tajomstvom, že alkoholické nápoje, zvlášť miešané kokteily, predstavujú hotovú energetickú bombu. Ako čerstvý abstinent dokážete svoj denný príjem okresať o 300 až 500 kalórií. Preto sa nečudujte, ak si po niekoľkých týždňoch budete môcť utiahnuť opasok o jednu dierku.

5. Rozžiari sa vám pleť

Pri popíjaní veľmi často zabúdame na dostatočný pitný režim, čo vedie k dehydratácii. Alkohol totiž pôsobí ako diuretikum, čiže podporuje močenie. Súčasne však znižuje produkciu antidiuretického hormónu, ktorý organizmu pomáha reabsorbovať vodu. To sa skôr či neskôr prejaví na pokožke tváre – je zvädnutá, začervenaná a mdlá. Vyskúšajte niekoľko týždňov abstinovať a pokiaľ vypijete aspoň 1,5 litra čistej vody denne, vaša pleť bude vyzerať sviežejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Alkohol z nás môže robiť iného človeka: Ako sa meníte s pohárikom v ruke vy?


6. Ušetríte

Alkohol odjakživa pre obchodníkov predstavoval výnosný biznis. To platí najmä v prípade, ak si potrpíte na kvalitné značkové nápoje a renomované vína. Pravdou totiž ostáva, že fľaša luxusného alkoholu sa môže vyšplhať na desiatky až stovky eur. A ešte hlbšie musíte siahnuť do vrecka, pokiaľ si na dobrý výber potrpíte aj v bare či v reštaurácii. Život bez alkoholu tak znamená viac finančných prostriedkov na novú záľubu či vynovený šatník.

7. Možno sa budete cítiť čudne

Na Slovensku je to jednoducho tak – žiadny firemný večierok či oslava v kruhu rodiny a známych sa nezaobíde bez aspoň symbolického prípitku. Ak pohárik rázne odmietnete, zrejme vzbudíte neželanú pozornosť. Ako prvá pravdepodobne príde otázka, či máte nejaké zdravotné problémy. A keď budete nútení sledovať ostatných, ako sa uvoľnene bavia a usrkávajú si z obľúbeného drinku, možno im budete v kútiku duše aj tak trochu závidieť.


Ako často si doprajete pohárik alkoholu vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame