Dokázať sa pohádať je umenie: Tipy, vďaka ktorým zvládnete akýkoľvek konflikt

Hádka

gettyimages

Najlepším spôsobom, akým sa dá vyhrať hádka, je vôbec do nej nevstupovať a nezúčastňovať sa žabomyších vojen, ktoré nikam nevedú. No ak sa nechtiac dostaneme do konfliktu, neostáva nám nič iné, než postaviť sa mu tvárou v tvár.

Aby však bola hádka naozaj konštruktívna, mali by sme dodržiavať určité pravidlá. V prvom rade treba pamätať na to, že nie je našim cieľom ponížiť sebavedomie či ľudskú dôstojnosť nášho súpera, ale nájsť spoločné východisko z konfliktnej situácie.

Britský autor Madsen Pirie vo svojej publikácii Ako vyhrať každú hádku zdôrazňuje, že väčšina konfliktov vzniká z nedorozumenia. Preto je dôležité, aby sme sa snažili čo najviac pochopiť druhého človeka.

Pomôcť vám v tom môžu tieto rady:

1. Akceptujte pocity druhého človeka

Izraelský psychológ Eran Halperin vo svojom výskume zdôrazňuje kľúčovú úlohu emócií v akomkoľvek konflikte. Keď ich neudržíme na uzde, často môžeme ublížiť človeku, na ktorom nám síce v skutočnosti záleží, no v čase hádky sa nám pred očami zjaví červené súkno.

Preto je kľúčové pri hádke vedieť pochopiť, čím si ten druhý prechádza. Skúste preto verbálne vyjadriť toto pochopenie:Chápem, že sa na mňa hneváš, lebo som ti nezavolala…“ Druhej strane tým ukážete, že sa skutočne snažíte nájsť spoločné riešenie.


Mohlo by vás zaujímať: Umenie hádať sa: Naučte sa ho aj vy!


2. Pozrite sa na problém z iného pohľadu

Netrvajte tvrdošijne na svojom. Skúste sa na problém pozrieť cez inú optiku. Ak sa na vás kolegyňa urazila, pretože ste načas neodovzdali podklady v práci, skúste sa vžiť do jej kože. Akoby ste sa cítili na jej mieste? Tento nadhľad vám pomôže zaujať čo najobjektívnejšie stanovisko. A vďaka nemu môžete i vy reagovať oveľa pokojnejšie.

3. Držte sa predmetu hádky

Ak sa hádate kvôli domácim prácam, nemali by ste pri hádke preskakovať na financie, politiku či rodinné vzťahy. Pri konštruktívnej hádke je dôležité držať sa len faktov, ktoré súvisia s predmetom konfliktu. Nemá zmysel vyťahovať veci a situácie, ktoré s ním nemajú nič spoločné.

4. Počúvajte

Naučte sa to, čo mnohí nevedia. Skutočne počúvať. Ak vás počas partnerovho monológu napadne nejaký argument, zapíšete si ho na papier. Ak však budete počúvať partnera so skutočným záujmom, veľa sa dozviete. Podľa Ozgura Celika z  univerzity v tureckom Balikesire je schopnosť načúvať kľúčová v efektívnej komunikácii. Nechajte teda partnera, nech vám vysvetlí svoje stanovisko. To je niečo, od čoho sa môžete neskôr odraziť.


Mohlo by vás zaujímať: Konflikty s chladnou hlavou: Ako uspieť v hádkach a nenechať sa vytočiť?


5. Rešpektujte názor oponenta

Nie každý musí súhlasiť s vaším názorom. Ak má váš partner opačný názor, nemusíte ho silou-mocou presviedčať o svojej pravde. Stačí, ak budete akceptovať, že každý z nás má právo na vlastný názor. To sa týka najmä háklivých tém ako je náboženstvo či politika, v ktorých sa len ťažko hľadá styčný bod.

6. Hovorte o sebe

Pri hádke je dôležité neobviňovať druhého človeka. Je to logické, ako náhle začneme nášmu oponentovi vyčítať množstvo nedostatkov, automaticky sa začne brániť. Miesto toho hovorte radšej o sebe. „Cítila som sa sama… Bola som presvedčená o tom, že… Očakávala som od teba…“ Tým, že sa sami naučíte hovoriť o svojich pocitoch a o veciach, ktoré sa týkajú vás, nezasahujete do integrity druhého človeka. A on bude mať možnosť zaujať svoje stanovisko.

Hádky sú nepríjemné, no zároveň sú skvelou príležitosťou na osobný rast. Ak sa necháte vtiahnuť do hádky, skúste si zachovať chladnú hlavu a nadhľad. To sú dve hlavné veci, ktoré vám pomôžu zvíťaziť v akejkoľvek situácii.


Dokážete si pri hádkach zachovať nadhľad a chladnú hlavu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mia
Odporúčame