Doktorka varuje: Koniec roka je pre vaše deti a vnúčatá najťažsí

Deti

SITA

Najväčšiu záťaž pre detský organizmus predstavujú november a december. Sily z letného odpočinku dochádzajú, v škole nastáva obdobie prvých skúšok a začínajú útočiť chrípkové vírusy. Rodičia by sa podľa detskej lekárky Alexandry Moravcovej mali práve v tejto dobe zamerať na posilnenie imunity svojich potomkov.

„Deťom pomôžu zvládať toto obdobie tým, že podporia ich imunitu, psychickú pohodu a fyzickú kondíciu,“ povedala.

Dobre fungujúci imunitný systém je u zdravých detí výkonný a dokáže ich účinne chrániť. Imunitu možno podporiť prírodnými prostriedkami, strava má byť bohatá na vitamíny a minerálne látky. „Ak má dieťa dosť ovocia a zeleniny, nepotrebuje vitamíny a minerálne látky v tabletkách,“ upozornila Moravcová.

Pre imunitu sú dôležité aj esenciálne mastné kyseliny, telo si ich nevie vyrobiť, ale potrebuje ich. Zdrojom sú rastlinné oleje, kvalitné z nich vyrobené margaríny, tučné morské ryby, orechy a semienka.

S imunitou súvisí psychická kondícia. Základom pre zvládanie denných úloh je pravidelný, jasne stanovený denný režim. Deťom dáva istotu a pokoj, vďaka režimu si bez stresovania rozdelia čas medzi povinnosti a zábavu.

Dôležitý je dostatok spánku, čím menšie dieťa, tým viac spánku potrebuje. „Najvýdatnejší spánok je do polnoci. Rodičia by mali trvať na včasnom odchode dieťaťa do postele,“ povedala lekárka. V rámci možností by rodina mala dodržiavať každodenné rituály, ktoré prispievajú k psychickej pohode, ako spoločná raňajky či rituál lúčenia pred odchodom do školy.

Zásadná pre zdravie je aj fyzická kondícia. Jeseň ale býva spojená s útlmom športových aktivít. „Po letnom plávaní a ďalších športových zábavách nastupuje lenivé obdobie čakania na zimu a zimné radovánky. Je to veľká škoda, pretože jeseň kladie na imunitu a psychickú kondíciu najvyššie nároky a pohyb k ich zhutneniu jednoznačne patrí,“ povedala lekárka.

Nie je podľa nej nutné venovať sa výkonnostnému športu, lepšie je nie príliš náročná pohybová aktivita, ktorá je vykonávaná pravidelne a dlhodobo. „Popri záujmových športových krúžkov robia divy obyčajné dlhé prechádzky jesennou prírodou alebo športové hry s kamarátmi,“ zhrnula Moravcová.

Zdroj: SITA, SITA, ČTK
Odporúčame