Domáca starostlivosť o suchú pokožku: Vyživiť po zime ju môžete týmito maskami

Sucha plet

gettyimages

Pre pokožku je zima náročným obdobím. Skúša ju mráz, chladný vietor i zmeny teplôt, čo prispieva k jej vysušovaniu. Na jar preto potrebuje dodať stratené živiny, s ktorými sa znova preberie k životu. Na tento účel sú pre vás ako stvorené pleťové masky, ktoré si pripravíte jednoducho a v pohodlí vášho domova.

Plusové body domácich prísad

Kupované pleťové masky obsahujú okrem vyživujúcich prísad aj konzervačné látky a ďalšie chemikálie. Preto je lepšie pripraviť si masku doma z bežne dostupných surovín. Budete presne poznať jej zloženie a pritom bude obsahovať to, čo vaša pleť potrebuje. Súčasne sa vyhnete podráždeniu, ktoré môžu spôsobiť chemické prísady v kupovaných prípravkoch.

Usmerní vás obdobie

V zime a na jar sú vhodné masky žĺtkové alebo tvarohové. V lete a na jeseň môžete siahnuť aj po ovocí a zelenine. V obchode ich síce zoženiete aj v zime, no telu môžu skôr uškodiť ako pomôcť vtedy, keď u nás prirodzene nerastú. Často sú prehnané alebo sa zberajú nedozreté.


Mohlo by vás zaujímať: Domáce masky proti vráskam aj suchej pokožke: Vyskúšajte niektorú ešte dnes!


Zásady nanášania

Pre dosiahnutie želaných výsledkov sa držte niekoľkých pravidiel. Prvoradé je zbaviť pokožku nečistôt. Použite pleťovú vodu alebo píling. Po nanesení masky dodržiavajte dobu pôsobenia: väčšinou od 15 do 30 minút. Potom treba masku zmyť vlažnou vodou a ošetriť pleť krémom. Dôležitá je tiež pravidelnosť nanášania, aspoň dvakrát do týždňa.

Na praženicu aj na tvár

Vajíčko je známou a účinnou surovinou pre výživu pleti. Na prípravu žĺtkovej masky postačí 1 žĺtok. Pri suchej pokožke pridajte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy a olivového oleja. Žĺtok vtierajte do pokožky tak, aby sa vytvorila jemná vrstva. Po zaschnutí môžete naniesť ďalšiu tenkú vrstvu. Nikdy nenatierajte žĺtok nahrubo, vznikla by tvrdá maska.

Doba pôsobenia masky je 15 – 20 minút. Následne ju zmyte vlažnou a potom studenou vodou. Pri ošetrení krémom nezabudnite na oblasť okolo očí a na krk.

Pre dámy vo vyššom veku je vhodná zmes z vaječného žĺtka a droždia. Maskou si potrite tvár aj krk. Pomôže vám zmierniť hlboké vrásky. Podobný účinok má aj samotný bielok.


Mohlo by vás zaujímať: Suché pery, pokožka či lupiny: Skúste domáce recepty, ktoré vás „vyhladia“!


Kleopatrino tajomstvo

Mlieko ako domáci prostriedok na pestovanie krásy má priam čarovné schopnosti. Vedeli to už v staroveku. Egyptská Kleopatra si zvykla dopriať dlhé kúpele v mlieku a mede, aby bola jej pokožka hebká, pružná a aby mala mladistvý vzhľad. Mlieko vyčistí pleť od nečistôt, je vhodné na suchú i mastnú pokožku aj na odstránenie vrások.

Pripravte si mliečnu masku s medom. Potrebujete po 1 PL kyslého mlieka (sladkej smotany) a medu. Suroviny zmiešajte a kašičkou natrite tvár, krk aj dekolt. Nechajte účinkovať asi 15 minút, zmyte vlažnou a následne studenou vodou.

Vyživujúca trojkombinácia

Med vyniká svojimi omladzujúcimi a upokojujúcimi účinkami. Pleť vyživuje a zvlhčuje. V kombinácii s inými kvalitnými prísadami pokožka zažiari. Na prípravu tvarohovo-medovej masky potrebujete: 2 ČL medu, 150 g tvarohu a 1 žĺtok. Suroviny vymiešajte do peny. Pre rovnomerné nanášanie môžete použiť štetec. Potrite tiež oblasť okolo očí. Nechajte pôsobiť 20 minút a umyte vlažnou vodou.

Druhý variant masky získate, ak vymeníte žĺtok za avokádový olej. Stačia vám: 2 PL tvarohu, 1 PL medu a 1 ČL avokádového oleja. Tvaroh, teplý med a olej zmiešajte a naneste na pleť. Nechajte pôsobiť 30 minút a zmyte navlhčeným vatovým tampónom.


Mohlo by vás zaujímať: Domáce masky pre každý typ vlasov: Nájdite medzi nimi vhodnú práve pre vás


Mandle na podráždenú pleť

Vďaka obsahu vitamínov a mandľového oleja pomôže mandľová maska pleť upokojiť, zregenerovať a zjemniť. Zmiešajte hrsť najemno pomletých mandlí s trochou teplého mlieka. Hrubšiu vrstvu kašičky naneste na očistenú tvár. Nechajte pôsobiť asi 20 minút a opláchnite vlažnou vodou. Ďalšou alternatívou je maska z pomletých mandlí, ku ktorým pridáte po 1 ČL medu a jogurtu.

Vnútorná výživa

Žiadna pleťová maska ani krém neurobí zázraky, ak telu chýba výživa zvnútra. Suroviny použité v domácich maskách ocení pleť aj v strave. Vitamín A, C, E, betakarotén a ďalšie živiny sú nevyhnutné pre zdravý stav vašej pokožky. Napomáhajú jej hydratácii, pružnosti a chránia ju pred vplyvom vonkajšieho prostredia. Pri zrelej pleti nezabúdajte na zdravé tuky, najmä omega-3 mastné kyseliny, a kvalitné bielkoviny.

Výživné látky telu dodávajte prostredníctvom potravín ako je ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnný chlieb a cestoviny, ryby, orechy alebo kvalitné oleje lisované za studena. A samozrejmosťou, bez ohľadu na vek, je dostatok tekutín.


Aké domáce pleťové masky používate vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame