Aj pár metrov štvorcových na balkóne sa môže premeniť na malú súkromnú záhradku, z ktorej budete mať radosť aj skutočný úžitok. Aké zásady dodržať pri pestovaní na balkóne a na čo myslieť vopred? Pripravte sa na možné úskalia a už o pár mesiacov sa môžete tešiť z čerstvej zeleniny alebo ovocia.
Balkón alebo lodžia?
Balkón je otvorená zabezpečená plocha, ktorá vychádza z hlavnej steny a zvyčajne má zábradlie z troch strán. Lodžia je súčasťou pôdorysu vášho bytu a z dvoch bočných strán má betónové steny. Preto niektoré, aj napriek tomu, že sú priestrannejšie, môžu trpieť nedostatkom „bočného“ svetla. K rastlinám sa tak dostanú priame slnečné lúče iba v určité hodiny a neskôr budú slabšie, vytiahnutejšie a náchylnejšie na choroby. V takom prípade pomôže pravidelné otáčanie a vyššia poloha, nie za panelovým zábradlím na podlahe.
Dôležitá je orientácia
Skôr, ako sa s nadšením pustíte do nákupu semienok, priesad a substrátu, starostlivo zvážte, či je váš balkón na takéto pestovanie vhodný. Najlepšie sa rastlinkám bude dariť na balkónoch s orientáciou na juh, juhozápad, ale aj juhovýchod. Tie s orientáciou na sever nie sú dostatočne presvetlené a nie je možné ich dobre prehriať.
Mohlo by vás zaujať: Záhradka na vašom balkóne: Urodí vám domácu zeleninu a stane sa koníčkom
Z čoho bude najlepšia úroda?
Výborne sa darí niektorým odrodám jahôd, cherry paradajkám, menším papričkám, ale aj popínavému hrachu, fazuli či uhorkám. Určite sa oplatí vyskúšať reďkovky, šaláty či dokonca cesnak, ktorý svojou arómou odplaší prípadných škodcov. Pri nákupe priesad sa spýtajte pestovateľa na odrody, ktoré zvládajú črepníkové pestovanie. Mali by byť odolnejšie, kompaktnejšie v raste a schopné zvládnuť aj vyššie teploty.
Akú zeminu zvoliť?
Na trhu je aj špeciálna zemina, obohatená o väčšie množstvo živín, ktorá je priamo určená na balkónové pestovanie. Skúste sa na takú opýtať. Mladé rastliny substrát pomerne rýchlo vyčerpajú pre svoj rast, preto už vopred myslite aj na správny spôsob hnojenia. Najobľúbenejšie sú malé granulky s postupným uvoľňovaním po každej zálievke. Vďaka nim je rastlina dostatočne silná, má silu kvitnúť a neskôr aj zarodiť.
Ako na opeľovanie?
Všetci dobre vieme, že bez opeľovania nebude úroda, no na balkóne nelieta toľko hmyzu ako v záhrade. Ako si pomôcť?
– Ak nedôjde k opeleniu rozkvitnutých kvetov, iba odkvitnú a uschnú.
– Pestujte preto najmä odrody, ktoré sú samoopelivé.
– Vtedy stačí, ak rastlinkou pri kvitnutí opatrne zatrasiete alebo vatovou tyčinkou poprenášate peľ z tyčiniek na piestik.
– Šalátové uhorky alebo klasické „nakladačky“ vám zarodia dokonca aj bez opelenia.
Mohlo by vás zaujať: Urobte si záhradku na balkóne: Jednoduchý návod ako na to
Základ úspechu – zalievanie
Rastliny na balkóne sú odkázané na pravidelný prísun vody, ktorý sa nesmie zanedbať. Počas leta sa odporúča polievať iba ráno a večer. Ak by ste totiž poliali horúci substrát studenou vodou, rastlinke by tento teplotný šok ublížil. K tomu, aby ste predišli rýchlemu presychaniu, využitie nižšie bylinky, ktoré vysadíte k hlavným rastlinám. Svojimi listami udržia vlahu a navyše budete mať dobrý pocit, že ste využili každý centimeter na maximum.
Pozor na úskalia počasia
Proti vetru môžete rastliny vybaviť bambusovými palicami alebo opornou sieťou. Príliš veľa slnka často znamená aj vysoké teploty, ktoré nadmerne prehrievajú črepníky. Vždy je lepšie zvoliť kvetináče bledej farby. Ak slnko začne páliť listy, musíte siahnuť po miernom tienení, či už pomocou slnečníka, alebo úplne jednoducho – plachtou natiahnutou na šnúrach. Ak ju navyše zvlhčíte, voda sa bude odparovať a vytvoríte svojej minizáhradke ideálne svieže prostredie.
Chcete si pestovať rastlinky na balkóne? Pomôže vám aj táto výborne hodnotená kniha z Martinusu!
Zdieľať na