Domáci chlieb od A po Z: Vyhnite sa týmto chybám a pochutnajte si každý deň!

chlieb

sxc.hu

Zvykli ste si na vždy čerstvý a voňavý chlieb pripravený vo vlastnej kuchyni? Či už na jeho pečenie využívate rúru alebo pomocníka menom domáca pekáreň, správna konzistencia a tvar častokrát pripomína hotovú alchýmiu. Spľasnutý či príliš vlhký chlieb nikoho z nás nepoteší. Pripravili sme preto sumár najčastejších chýb, pre ktoré s výsledkom možno nie ste až takí spokojní. Vyskúšajte niektoré z našich rád a sami zistíte, že pečenie vám pôjde ako po masle.

Základom je dôkladne pripravený kvások

Chlieb je jednou z najstarších potravín a v časoch dávno minulých bola taký cenný, že sa používal namiesto peňazí – ako forma platidla. Keďže bez neho si mnohí z nás raňajky či kotlíkový guláš nevedia ani len predstaviť, chuť a kvalita zostáva na prvom mieste. Aby sa nám vydaril aj v domácich podmienkach, až tak veľa k tomu netreba. Podľa skúsených pekárov naše staré mamy pripravovali chlieb z múky, vody, droždia a soli, prípadne aj zemiakov (bez tých sa ale zaobišli). Dnes máme k dispozícii najrôznejšie zmesi, tie sú však často predražené a preplnené chemickými prísadami. Zostaňte preto verní klasike a stavte na základné suroviny spomenuté o pár riadkov vyššie. Tajomstvo spočíva v starostlivo pripravenom kvásku, na ktorý sa oplatí čakať aj tri dni:

1. deň – v sklenom pohári zalejeme 100 ml múky (cca 65 gramov) vlažnou vodou tak, aby nám vzniklo hustejšie cesto (mierne tekuté). Pohár uzavrieme fóliou, ktorú zafixujeme gumičkou a necháme odpočívať pri izbovej teplote.

2. deň – kvások premiešame, pridáme doň 3 väčšie lyžice ražnej múky a teplú vodu podľa potreby, aby nezostal príliš riedky. Uzatvoríme pohár a znova necháme odležať.

3. deň – opakujeme postup z prvého dňa, pokiaľ nám cesto dosť nakyslo, môžeme ho preložiť do väčšej misky. Pridáme múku, teplú vodu, premiešame, zakryjeme a necháme odstáť. Na štvrtý deň odoberieme 6 lyžíc kvásku, z ktorého pripravíme chlieb. Zvyšok odložíme do chladničky, kde nám vydrží aj dva týždne.

Keď niet času nazvyš…

Ak sa ponáhľame a nemáme kvások pripravený, použijeme klasické kvasnice. Kvasinky môžeme naštartovať pridaním cukru. Chlieb by vďaka nemu mal byť aj nadýchanejší. Dve kávové lyžičky na kocku pekárenského droždia by mali celkom stačiť. Rozhodne to však netreba preháňať.


Mohlo by vás zaujímať: Domáca pekáreň: Čerstvý a voňavý chlieb môžete mať každé ráno


Veľká moc zemiakov

Chlieb sa bez zemiakov síce zaobíde, no s nimi je jemnejší a nepochybne dlhšie vydrží. Niektorí pekári pridávajú zemiaky uvarené v šupke už do kvásku, pričom ich dôkladne pomelú. Žltý poklad Slovákov však môžete primiešať aj počas miesenia cesta. Dva stredne veľké zemiaky sa postarajú o to, že dobre prepečený chlieb si vychutnáte celý týždeň.

Pivný experiment

Potrpíte si na vláčne a nadýchané cesto? Vyskúšajte časť vlažnej vody nahradiť pivom podľa vlastnej chuti – tmavé sa postará o miernu sladkosť, svetlé pridá nevýraznú horkosť. V každom prípade však s pivnými kvasinkami nič nepokazíte, práve naopak.

Recepty od výrobcov majú svoje muchy

Ak ste si zakúpili domácu pekáreň, v návode ste určite našli niekoľko návodov na prípravu chleba. Tie ako celok nemusia byť zlé, môže sa vám však stať, že prvý pokus vonkoncom nevyjde. Nezriedka sú totiž jednotlivé suroviny v nesprávnych pomeroch, prípadne sú šité na mieru ingredienciám dostupným v iných krajinách. Stavte preto na overené recepty od svojich známych, prípadne pohľadajte rady a tipy v článkoch či internetových diskusiách.


Mohlo by vás zaujímať: Teplý a chrumkavý: Domáci chlieb z vašej vlastnej rúry chutí najlepšie!


Čo keď sa chlieb prepadol?

Ide pravdepodobne o jednu z najčastejších chýb nielen u začiatočníkov v pečení domáceho chleba. Aby peceň zostal krásne klenutý, je potrebné pracovať so surovinami izbovej teploty. Či už pridávate mlieko, pivo, alebo maslo, nikdy nedávajte ingrediencie vytiahnuté priamo z chladničky.

Prečo chlieb rýchlo splesnivel?

Dopečený chlieb treba ihneď vybrať z piecky a nechať odvetrať prebytočnú vlhkosť zo všetkých strán – aj zospodu. K tomuto účelu slúži mriežka. Vychladnutý chlieb stačí zabaliť do kvalitnej ľanovej utierky a skladovať na suchom a chladnejšom mieste, prípadne v chladničke. Pleseň môže spôsobiť igelitové vrecko v kombinácii s nedostatočným odparením.

Prečo chlieb vykysol až príliš?

Bujnenie kvasiniek môže spôsobiť prebytok droždia – z tohto dôvodu sa lepšie pracuje so sušeným droždím, ktoré je lepšie skladovateľné a nemá také silné kypriace účinky. Problém však môže spočívať aj v príliš veľkom množstve cukru alebo vody.


Máte nejaké overené grify na prípravu domáceho chleba? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame