Doprajete si kávičku každý deň – a nie len raz? Pozor na tieto zdravotné problémy

Káva

thinkstockphotos.com

Denne sa na svete vypije cez dve miliardy šálok kávy. Čierne zlato v mnohých ohľadoch ľudskému zdraviu prospieva, no sú prípady, kedy je lepšie voňavý mok odmietnuť. Káva nemá len pozitívne vlastnosti a opatrné by mali byť pri nej hlavne osoby s podlomeným zdravým a tí, čo jej pijú pomaly viac ako vody.

Pozor na inkontinenciu

Štúdia univerzity v Alabame našla súvis medzi pitím kávy a inkontinenciou. Ženy, ktoré konzumovali denne viac ako 329 mg kofeínu mali o 70% vyššie riziko na samovoľný únik moču ako tie, ktoré to s kávou nepreháňali. Množstvo kofeínu v káve sa však môže líšiť. Espresso môže mať do 40 – do 80 mg. Záleží od formy spracovania aj druhu kávy. Platí teda, že tri až štyri kávy denne neškodia, ak si však doprajete vyššie dávky, môžete očakávať nepríjemnosti s močovým mechúrom.

Skoršia smrť

Výskumná inštitúcia Mayo Clinic v Minnesote objavila spojitosť medzi pitím kávy a predčasnými úmrtiami. Doktorka Nancy Snyderman hovorí, že zistenia sú jednoznačné. Vzorka ľudí, ktorá konzumovala viac ako 4 šálky kávy denne mala oproti skupine, kde káva bola konzumovaná iba striedmo, nárast úmrtí o 21%. Zároveň však priznáva, že ľudia extrémne holdujúci káve boli obvykle fajčiari a nešportovali, čo sa na tomto zlom výsledku môže prejavovať rovnako závažnou mierou. Dodáva aj, že káva v malom neškodí, ale určite treba byť v jej konzumácii striedmy, inak sa môže podpísať na skracovaní života.


Mohlo by vás zaujať: Turecká káva nalačno radšej nie: Vášmu telu takto škodí


Kardiaci opatrne

Pri problémoch s vysokým tlakom treba piť kávu o niečo obozretnejšie, ako keď máte vyrovnané hladiny. Merania Mayo Clinik ukázali, že konzumácia 250 mg kofeínu zvýšila srdcovú aktivitu, tep aj tlak na dve až tri hodiny po vypití To znamená, že ak máte v lete vysoký tlak alebo búšenie srdca, káve sa radšej vyhnite. Aj tej ľadovej, v obsahu kofeínu totiž nie je žiadny rozdiel.

Zvyšuje objem žalúdočnej kyseliny

Ak patríte k ľuďom, ktorí si dajú ako prvé „jedlo“ dňa voňavé espreso, narúšate tým prirodzené pochody v žalúdku. Káva nalačno zvyšuje tvorbu žalúdočnej kyseliny, čo bez jedla môže byť problémom. Pri správnom výživovom režime sa totiž kyselina vylučuje výlučne na potreby trávenia potravy.  Spôsob života postavený na prvej rannej káve môže zapríčiniť pálenie záhy a ďalšie problémy spojené s nadprodukciou kyseliny.


Mohlo by vás zaujať: Kávička už rozvoniava navôkol: Kto ju objavil a ako prospieva nášmu zdraviu?


Rakovina pažeráka

Káva sa donedávna dávala do súvisu s rakovinou pažeráka, no podľa zistení Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny je len sekundárnou príčinou. Jedným z dôvodov môže byť práve nadprodukcia kyseliny a pitie horúcej kávy. To sa však netýka len kávy, ale akéhokoľvek nápoja s teplotou nad 65 stupňov Celzia. Horúca tekutina totiž môže stimulovať rozvoj karcinómu v pažeráku.

Podráždenie tráviacej sústavy

Káve by sa mali vyhnúť ľudia, ktorí majú žalúdočné problémy. Niektoré látky z kávy dráždia steny žalúdka aj tenkého čreva. To sa prejavuje striedaním zápchy a hnačky, kŕčmi a syndrómom dráždivého čreva. Pri diagnóze helikobaktera s kávou tiež opatrne, nakoľko v súčinnosti s týmto cudzopasníka môže káva oslabiť steny žalúdka a prispievať k vzniku vredov.


Patríte aj vy k milovníkom kávy? Koľko šálok denne si doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame