Doprajte si najzdravšie semená: Inšpirujte sa tipmi na ich použitie pri varení

Semená

thinkstockphotos.com

Rôzne druhy semien odporúčajú denne konzumovať špecialisti na výživu kvôli doplneniu bielkovín, vitamínov, minerálov a stopových prvkov, esenciálnych aminokyselín aj omega-3 a omega-6 mastných kyselín do organizmu. Sú zdrojom vlákniny, čím prospievajú črevám a tráveniu. Zaobstarať si ich nie je problém, akým spôsobom ich však použiť v jedálničku, prípadne prepašovať do jedla spolustravníkom, ktorí neradi prijímajú novinky?

Slnečnicové semená

Slnečnicové semená sú bohaté na draslík a vitamín E, sú prospešné pre srdce a cievy, znižujú riziko rakoviny a šedého zákalu. Môžu plnohodnotne nahradiť vlašské či lieskové orechy, čo mnohokrát využívajú aj výrobcovia – kvôli nižšej cene a v cukrárenských a pekárskych výrobkoch nahrádzajú časť orechov práve slnečnicou. Môžete ich pomlieť a použiť do cesta na koláče aj ako posýpku na múčne jedlá a cestoviny nasladko. Slnečnicu ako náhradu za orechy ocenia aj ľudia s alergiou na orechy.

Náš tip: Večer namočte 2 hrste slnečnicových semien v pohári studenej vody. Ráno rozmixujte ponorným mixérom a máte chutný zdravý základ na rôzne druhy nátierok. Stačí pridať ďalšie ingrediencie – zeleninu, tuniaka, cesnak, soľ, korenie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Buďte fit až do vysokého veku: Naservírujte si tieto zázračné potraviny!


Ľanové semená

Obsahujú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, sú zdrojom vitamínov skupiny B a C, A, E, D a minerálov ako draslík, fosfor a vápnik.

Naše tipy: Pridajte ich do tmavého cesta vcelku alebo podrvené či pomleté. Ďalšia možnosť je semená zaliať večer vodou, slizovitú tekutinu zlejte a použite do cesta, prívarku alebo omáčky, ochutené medom pomáhajú aj pri nachladnutí a tráviacich ťažkostiach. Deťom môžete pridať za lyžicu semien do obľúbenej kaše.

Sezam

Sezamové semienka sú výdatným zdrojom vitamínov skupiny B, vápnika, horčíka a draslíka. Opražený pomletý sezam je základnou prísadou do tahini pasty, ktorá sa používa v orientálnej kychyni. Semienka stačí narýchlo opražiť nasucho a pomlieť na kávovom mlynčeku. Získaný prášok s orieškovou chuťou môžete použiť do cesta, pridať k hotovej zápražke, alebo do rôznych druhov nátierok. Celé semienka sú vhodné na posypanie pečiva, sušienok i na zdobenie múčnikov podobne ako mleté orechy. Okrem svetlého sezamu existuje aj čierny sezam, ktorý je veľmi cenený v tradičnej čínskej medicíne – harmonizuje pečeň, obličky, slezinu a pľúca.

Náš tip: Čierny sezam možno pomlieť a pridať k maku.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bolia vás kĺby, alebo máte zápal? Pomôžte si týmito potravinami


Chia

Chia sú semienka šalvie hispánskej, v jedálničku ich mali už Aztékovia. Vášmu telu poslúžia množstvom antioxidantov a vápnika. Ako doplnok výdatných raňajok alebo desiaty môžete použiť semienka chia spolu s ovocím.

Náš tip: Vo vysokej nádobe rozmixujte dohladka 2 banány, kivi, 2 lyžice chia semienok a 0,5 dl vody. Získaný hustý nápoj tzv. smoothie je populárny kvôli jednoduchej príprave a chutnému spôsobu prijímania najrôznejších zdraviu prospešných živín. Môžete použiť aj iné druhy mäkkého ovocia, biely jogurt, bylinky.

Konopné semená

V konopných semenách určených pre potravinárske účely sa nenachádzajú psychoaktívne látky. Chuťovo sú podobné vlašským orechom, obsahujú kvalitné bielkoviny a aminokyseliny dôležité pre ich stavbu v organizme, tiež pre krv prospešný fibrogín, jód a chróm.

Naše tipy: Namočené alebo naklíčené semená pridajte do rôznych druhov šalátov. Ak ich necháte namočené 24 hodín, vodu zlejte, semená premyte a rozmixujte s väčším množstvom čerstvej vody na bielu tekutinu, tzv. konopné mlieko. To po precedení použijete na prípravu polievok, omáčok, dressingov, ako náhradu mlieka do koktejlov i na prípravu cesta.


Tiež by vás mohlo zaujať: Konope je zázrak prírody: Prečistí črevá, predĺži mladosť a prospieva svalom


Tekvicové jadierka

Okrem obsahu rôznych priaznivých zložiek účinkujú tekvicové jadrá aj proti črevným parazitom. Jemne pomleté sa dajú použiť do slaných múčnikov, opražené semená sú tiež vhodné do krémových polievok, kde svojou farbou pôsobia veľmi dekoratívne.

Náš tip: Tekvicové jadrá zmiešajte s trochou oleja a soli, pečte vo vyhriatej rúre na plechu 45-60 minút pri 150 stupňoch. Získate zdravú náhradu čipsov.


Ktoré zo spomínaných semienok konzumujete, prípadne na prípravu čoho všetkého ich používate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame