Dostane do formy aj vás: Cesnak je plný chuti aj zdravia!

cesnak

photl.com

Cesnak nemá iba silnú vôňu, ale aj zázračnú moc. Pomáha chrániť pred srdcovo-cievnymi chorobami či dokonca pred rakovinou.

Keď pred tisíckami rokov obyvatelia ázijských pohorí objavili, že cesnak možno jesť, netušili, aký zázrak im príroda ponúkla. Až neskôr pochopili, že má nielen značný zápach, ale aj silu. Z jedálneho lístka sa storočiami prebojoval na vrchol dezinfekčných prostriedkov. Pomáhal čistiť krv zvnútra a rany zvonka. Postupne sa rozšíril do celého sveta. Egypťania ním dodávali silu otrokom, Rimania bojovníkom. A dnes naň vedci nedajú dopustiť najmä v období chrípky. Najnovšie výskumy mu pridávajú stále ďalšie a ďalšie liečivé účinky.

Ochranca srdca a ciev

Vedci z celého sveta sa zhodli, že cesnak vďaka vysokému obsahu alicínu blahodarne vplýva na naše srdce i cievy. Alicín má totiž okrem cesnakového zápachu na svedomí práve to, že telo očistí od škodlivých látok. Prečisťuje krv, znižuje jej zrážavosť a rozpúšťa v nej zrazeniny. Takto odľahčí cievy, ktoré potom menej podliehajú riziku infarktu či mŕtvice. Znižuje tlak, hladinu „zlého“ cholesterolu a prekrvuje mozog, vďaka čomu sa dokážeme viac sústrediť a viac si zapamätáme. Poruke by ho mali mať aj cukrovkári. Cesnak totiž dokáže regulovať hladinu cukru v krvi. Okrem toho je silným antioxidantom. Je bohatý na zlúčeniny síry, vitamíny B a C, jód, draslík, sodík, vápnik a železo. Spomínané minerálne látky bránia bunkám, aby sa v tele menili na zhubné – rakovinotvorné. Vedci zatiaľ dokázali úspech v oblasti rakoviny pažeráka, žalúdka a hrubého čreva. Podmienkou je samozrejme jesť cesnak pravidelne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


„Ruský penicilín“

Pod týmto názvom si pamätajú cesnak naše staré mamy. Jeden roztlačený strúčik cesnaku sa totiž vyrovná jednej dávke antibiotík. A tak nečudo, že roky našim predkom stačil na boj proti akýmkoľvek zápalom v tele. Riadili sa heslom „všetko je na niečo, ale cesnak je na všetko“. Cesnak je zároveň veľmi peknou a praktickou dekoráciou najmä počas jesene . Biele strúčiky hlavičiek v kombinácii s farebnými sušenými kvetmi potešia oči a v potrave nás ochránia pred bežnými vírusovými ochoreniami, ako je chrípka, či pred prechladnutím.

Mladý cesnak páchne menej

Odborníci odporúčajú aspoň 2 strúčiky cesnaku denne. Ak sa vám zdá dávka priveľká, poradíme vám, ako cesnak nenápadne prepašovať do jedálneho lístka. Používajte ho spolu s korením. Podporí chuť mäsa, cestovín, šalátov. Je jedno, či ho zjete surový, varený alebo pečený – jeho liečivú silu to neovplyvní. Pokiaľ ide o vôňu, najmenej jej má čerstvý cesnak. Spoznáte ho podľa mäkkej šupky. Čím je suchšia, tým je cesnak starší a aromatickejší.


Tiež by vás mohlo zaujať: Maslo alebo margarín: Nech vyhrá lepší!


Ako zahnať cesnakovú arómu

Konzumovanie malého veľkého liečiteľa má jednu negatívnu stránku. Pach. Ten sa šíri dychom aj pokožkou. Preto je dobré zvyknúť si nielen na cesnak v menu, ale tiež na následné „vôňu tlmiace“ opatrenia.

✔ cesnakový dych zmierni plátok citróna

✔ cesnakové menu zapite pohárom mlieka

✔ po cesnakovej dobrote si doprajte čokoládovú kocku, ktorú nechajte na jazyku pomaly rozpustiť

✔ žuvanie už jedného zrnka kávy zmierni cesnakový pach

✔ nechcený zápach prebije i petržlenová vňať

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame