Dostaňte svoje hrubé črevo do formy a schudnite: Doprajte si tieto potraviny!

zelenina

kozzi.com

Zvonku sa staráme o čistotu nášho tela, pravidelne sa umývame, sprchujeme či kúpeme. Ale čo naše vnútro? Myslíme aj na to? Prečistenie hrubého čreva nie je také zložité, ako sa na prvé počutie môže zdať. Pritom práve pre jeho zanedbávanie môžu vzniknúť rôzne chronické ochorenia. Ak aj nie ste priaznivcom agresívnych kúr, upravte aspoň svoj jedálniček a posnažte sa, aby ho aspoň na čas tvorili nasledujúce potraviny.

Zanesené hrubé črevo môže byť príčinou viacerých problémov. Môže spôsobovať priberanie, únavu či dokonca bolesti hlavy. Mnoho zdravotných problémov, ktoré začínajú v hrubom čreve liečime tabletkami a neuvedomujeme si ich pravú príčinu. Ak sa teda v poslednom čase cítite horšie, skúste zmeniť svoj jedálniček a zaraďte do neho tieto pokrmy. Obmedziť naopak skúste sladkosti, ale aj chlieb a pečivo a ťažké mäsové produkty. Ak založíte svoje stravovanie na nasledujúcich jedlách, výsledok sa určite dostaví.

Citrusové ovocie

Vitamíny, antioxidanty, vláknina – to všetko v sebe skrývajú. Najmä citrón je veľmi prospešný. Vhodné je začínať deň kombináciou citrónovej šťavy a teplej vody.

Zelenina

Zelenina s obsahom chlorofylu údajne pomáha telu zbaviť sa škodlivých látok. Chlorofyl sa nachádza v zelenej zelenine – listovej (špenát, šalát…), ale aj v brokolici či morských riasach. Veľmi dobré sú aj čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny. Netreba však zabúdať, že nejde o nápoj k jedlu. V tomto prípade totiž ide o samostatný malý chod – ideálne raňajky či desiatu.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa konečne tuku na bruchu: Naservírujte si týchto osem potravín


Obilniny

Pozor však na rôzne „akože obilninové“ výrobky. Stavte na úplnú klasiku, pri ktorej ste si istý zložením – napríklad na ovsené vločky v naturálnom stave. Oživte ich jablkami či hrozienkami.

Cesnak

Je známy množstvom pozitívnych vlastností. Jednou z nich je aj jeho vplyv na zdravé prostredie vo vašich črevách. Cesnak má totiž antimykotické účinky, pomáha eliminovať zápchu a poradí si aj s neželanými baktériami. Doprajte si ho vo forme nátierky, na hriankach alebo napríklad ako cesnakovú polievku.

Orechy a semená

Orechy a semená celkovo prospievajú tráveniu, treba si však samozrejme vyberať tie nepražené a nesolené a s ich jedením to nepreháňať. Za hrsť orechov denne celkom stačí.

Kyslomliečne výrobky

Nepasterizovaná bryndza či acidofilné mlieko sú skvelým zdrojom laktobacilov, ktoré prospievajú tráveniu. Mliečne baktérie zvyšujú vstrebávanie vápnika a iných minerálov v črevách, takže chránia pred rednutím kostí či rakovinou hrubého čreva. Na rozdiel od patogénnych či hnilobných baktérií, mliečne baktérie netvoria enzýmy premieňajúce niektoré zložky potravy na karcinogény.


Mohlo by vás zaujať: Zákerné mykózy a plesne: Týmito potravinami sa ich môžete zbaviť


Strukoviny

Fazuľa, hrach, sója, šošovica – strukoviny sú povestné množstvom vlákniny a práve vďaka nej urýchľujú tráviace procesy v hrubom čreve. Ak sa obávate nafukovania, strukoviny nechajte dlhšie namočné (aspoň celú noc) a varte ich v novej čistej vode. Tento postup by mal nepríjemné pocity v bruchu eliminovať.

Dostatok tekutín

Zabudnite na sladené nákoje, ktoré v žalúdku kvasia a sú skvelým pomocníkom kvasiniek. Stavte na neutrálne alebo zásadité tekutiny. Ideálna je čistá voda, ale aj minerálky podporujúce trávenie (napríklad Fatra) či čaje s podobným účinkom – zelený či mätový. Ak máte problémy so zápchou, radšej ako tabletke dajte prednosť čaju zo senného listu.

Psyllium

Prírodná, nenávyková rozpustná vláknina, ktorá vzniká po vyčistení semien obalov skorocelu indického dokáže pomôcť pri problémoch s trávením. V tráviacom trakte zväčšuje svoj objem až 40 násobne. Vzniknutý gél pohlcuje nadbytočnú tekutinu a jednoduchým zväčšovaním odsúva z tráviaceho traktu škodlivé splodiny. Jediným problémom je konzistencia, ktorá môže byť človeku pri jeho požívaní nepríjemná.


Ako sa snažíte hrubé črevo udržať vo forme vy? Máte nejaký dobrý tip? Poraďte aj ostatným čitateľom a napíšte do diskusie.

Zdroj: kozzi.com, kozzi.com, Viera
Odporúčame