Dostávate plat, ktorý si naozaj zaslúžite? Poradíme vám, ako to zistiť

Žena v práci.

Zdroj: Getty Images

Možno si aj vy občas kladiete otázku, či váš plat zodpovedá danej pozícii a výkonu. Môže sa totiž stať, že s ním nie ste spokojní, ale bojíte sa požiadať o jeho zvýšenie. Poradíme vám, ako spoznáte svoju hodnotu.

Štyrom z desiatich Slovákov za posledné dva roky zvýšili plat

Ako je to vlastne u nás s platmi? Minimálna mzda na rok 2022 sa začína v rámci Slovenska na sume 646 eur a priemerná mesačná mzda dosiahla v minulom roku hodnotu 1 211 eur. Tempo rastu priemernej mesačnej mzdy bolo takmer dvojnásobné ako v roku 2020 a ide o druhý najvyšší rast celoročných miezd za posledné desaťročie.

Podľa prieskumu spoločnosti Ipsos zaznamenali v posledných dvoch rokoch zvýšenie platu v priemere štyria z desiatich pracujúcich Slovákov. Infláciu však pociťuje takmer každý z nás. Štatistický úrad SR uvádza, že jej medziročná hodnota v marci 2022 vzrástla na 10,4 %. V súhrne za prvé tri mesiace roku 2022 sa ceny zvýšili v priemere až o 9,3 %. Aj to je dôvod, prečo je vhodné zamyslieť sa nad svojím platom.

Porovnajte si rovnaké ponuky na trhu

Dnes nájdete na rôznych pracovných portáloch desiatky ponúk na rovnaké pozície. Zamestnávatelia sú od roku 2018 povinní v inzercii a pri zverejňovaní voľných pracovných miest uvádzať aj výšku mzdy. Ak teda hľadáte prácu napríklad v sklade, skúste si porovnať jednotlivé ponuky. Pokiaľ sa približne zhodujú s vaším platom, tak za svoju prácu naozaj dostávate primeranú odmenu. To však neznamená, že zamestnávateľ vám nemôže pridať.

Na neštandardný krok sa na Slovensku odhodlal známy nákupný reťazec. Lidl na začiatku roka zvýšil plat všetkým zamestnancom v logistických centrách, v predajniach aj v administratíve, a to dokonca aj v čase lockdownu. Zvýšenie platov bol navyše trvalý krok a platný bez ohľadu na vývoj pandémie. Aj to je dôkaz, prečo je u nás Lidl platovou jednotkou v segmente maloobchodu.

Zistite čo najviac o možných benefitoch

Ponúka vám zamestnávateľ napríklad príspevok na stravovanie či do sociálneho fondu? Okrem základného platu berte do úvahy aj pracovný čas, možnosti pracovných zmien, finančné či iné prémie alebo rôzne výhody, ktoré môžete pravidelne čerpať. Aj od toho sa môže odvíjať celková výška vášho platu. Všetky benefity sa snažte prepočítať na finančnú hodnotu, ktorá vám najlepšie odzrkadlí, koľko v skutočnosti od svojho zamestnávateľa dostávate.

Za poctivú prácu by ste automaticky mali dostať aj poctivú plácu. Lidl okrem nej každému zamestnancovi ponúka špeciálny benefitný systém v hodnote 250 eur, ktorý funguje ako interný e-shop a možno v ňom nakupovať. Okrem toho však zamestnanci môžu čerpať aj rôzne iné výhody – dovolenka pre pracovníkov do 33 rokov do 25 dní ročne, doplnkové penzijné pripoistenie vo výške 200 eur ročne a mnohé iné.

Naozaj si zaslúžim vyššiu mzdu, alebo si to iba myslím?

Príklad, ktorý možno poznáte aj zo svojej firmy. Mnohí chcú zvýšenie platu, pritom si ho vôbec nezaslúžia. A pre zmenu tí, ktorí naň majú plné právo, majú zároveň strach oň požiadať. Ak chcete zvýšenie platu, musíte mať na to reálne argumenty. Nezabudnite však byť objektívni a sebakritickí.

Ešte lepšie je disponovať dátami a číslami, ktorými svoju požiadavku podporíte. Môžu to byť konkrétne výsledky, poukázanie na zjednodušenie firemných procesov či niečo, čo vás odlišuje od ostatných. Vyšší plat by mal byť znakom toho, že svoju prácu robíte inak a lepšie ako ostatní. Vaši nadriadení by to mali vidieť a náležite ohodnotiť.

Skúste sa pozrieť do budúcnosti

Nie nadarmo sa hovorí, že len spokojný zamestnanec či zamestnankyňa robí spokojných aj zákazníkov. Ak nie ste so svojou prácou alebo výplatou spokojní a cítite stagnáciu, zákonite sa to musí niekde negatívne prejaviť. Nemali by ste na nič čakať a nájsť si novú pozíciu. Ideálne takú, ktorá vás neustále motivuje.

Nemusia to však byť iba spomínané benefity. Považujete sa vo firme za pridanú hodnotu a dosahujete úspechy? Posúvať vpred by vás mala aj možnosť osobného a kariérneho rastu a s tým aj postupné zvyšovanie platu. Ak takú príležitosť nemáte, taktiež by ste sa mali zamyslieť nad zmenou. Manažérom či riaditeľom sa nedá stať zo dňa na deň, ale nikdy sa nevzdávajte svojich cieľov a ambícií.

Lidl stavia zamestnancov na prvé miesto

Každá práca je občas veľmi náročná, no vždy by ste za ňu mali byť adekvátne odmenení. Lidl dnes zamestnáva skoro 7-tisíc pracovníkov, ktorí majú plat, aký si zaslúžia. Hľadáte prácu aj vy? V Lidli ju môžete nájsť. Okrem stability či úväzkov na neurčitý pracovný čas je pre zamestnancov pripravené aj postupné zvyšovanie platov. Samozrejmosťou sú nielen benefity, ale aj možné budovanie kariéry na rôznych pozíciách. Stačí mať iba ochotu a chuť na sebe pracovať.

CHCEM VIDIEŤ PONUKU PRÁCE V LIDLI

Lidl.
Zdroj: Lidl

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame