Dotácie na obnovu rodinných domov: Kde o ne žiadať a na akú sumu máte nárok?

Obnova domu

Štát vám na rekonštrukciu domu vie po splnení podmienok prispieť zaujímavou sumou (Zdroj: GettyImages)

Plánujete rekonštruovať alebo aspoň čiastočne prerábať dom? Alebo len plánujete investovať do zelenej elektriny? V tom prípade zbystrite pozornosť, pretože možno aj vy máte nárok na finančnú dotáciu od štátu. Peniaze na obnovu domov sa budú posielať priebežne od tejto jesene až štyri kalendárne roky. Vieme, kedy a kde o ňu môžete požiadať a na čo všetko sa vzťahuje.

 

Prečo štát spúšťa dotácie?  /  Kto má na dotáciu nárok?  /  Aká je výška dotácie?  /  Na čo všetko ju môžete využiť?  /  Aké doklady budete potrebovať?  /  Kde môžete požiadať o dotáciu?

 

Prečo štát spúšťa dotácie?

Štát plánuje vyčleniť milióny na dotácie zo zdrojov Ministerstva životného prostredia a Európskej únie. Tento krok zapísala vláda aj do Plánu obnovy. Dôvodov je hneď niekoľko. Tým prvým je zefektívnenie hospodárenia domácností s energiami. Ak chceme ako krajina míňať menej energií, musíme sa starať o to, aby boli domy dostatočne izolované.

S tým súvisí aj druhý dôvod, teda únik tepla. Staršie domy nie sú dostatočne izolované a ak chceme múdrejšie hospodáriť, únikom je potrebné zabraňovať. Klásť sa bude taktiež dôraz najmä na využívanie obnoviteľných zdrojov energie – domy by mali byť napríklad časom energeticky sebestačné.

Napokon dôvodom je ekoligická stránka a a šetrenie emisií, ktoré vznikajú kúrením v starých kotloch. Ekologickejšie bývanie zároveň nie je šetrné len k životnému prostrediu, ale aj k vašej peňaženke. Poďme sa teda pozrieť na to, kto má nárok na  dotáciu na obnovu rodinného domu, o aké peniaze môžete žiadať a čo k tomu budete potrebovať.

Kto má na dotáciu nárok?

O dotáciu na obnovu sa bude môcť uchádzať každý majiteľ rodinného domu, ktorý bol skolaudovaný pred 1. januárom 2013. Nemôžete mať teda dom postavený pred menej ako 10 rokmi. Okrem toho treba splniť aj nasledovné podmienky:

  • Na liste vlastníctva musí byť stavba uvedená ako rodinný dom.
  • Dom musí byť v prevažnej väčšine využívaný na bývanie, len 10 % pôdorysu môžete využívať na iné účely. 
  • Musí mať maximálne tri bytové jednotky.
  • Musíte v ňom mať trvalý pobyt ako žiadateľ (v prípade výzvy pre sociálne znevýhodnených), pri štandardnej skupine obyvateľov stačí trvalý pobyt jedného z viacerých vlastníkov. 
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Otestovali sme robotický vysávač od Xiaomi: Jedným tlačidlom poupratuje aj poumýva!

O konkrétnej osobe, ktorá môže o financie požiadať, píše vláda v Pláne obnovy nasledovné: „O poskytnutie dotácie na obnovu domu bude môcť žiadať fyzická osoba, ktorá je občanom EÚ, má trvalý pobyt na území SR, je spôsobilá na právne úkony a je vlastníkom alebo spoluvlastníkom (bezpodielovým či podielovým) RD a nebola odsúdená na trestný čin z oblasti finančných podvodov a korupcie.“

Ak chcete o dotáciu požiadať, musíte figurovať ako vlastník (alebo spoluvlastník) nielen počas podania žiadosti a jej schválenia, ale aj počas celej rekonštrukcie a teda do vyplatenia dotácie. Zároveň nesmiete mať dlhy a nedoplatky v poisťovni či exekúcie.

Aká je výška dotácie?

Výška dotácie sa odvíja na základe toho, koľko energie viete obnovou domu ušetriť. V prvej pilotnej výzve určenej pre štandardnú skupinu obyvateľov sa bude rátať podľa nasledujúceho vzorca:

  • Ak ušetríte 30 – 60 % primárnej energie oproti stavu pred obnovou, máte nárok na dotáciu v hodnote maximálne 14 000 eur,
  • Ak ušetríte viac ako 60 % primárnej energie oproti stavu pred obnovou, máte nárok na dotáciu v hodnote maximálne 19 000 eur.

Je tu však jeden háčiť a to ten, že maximálne môžete žiadať o 60 % nákladov spojených s rekonštrukciou. Zvyšných 40 % musíte zaplatiť z vlastného vrecka. Napríklad pri prerábke v cene 20 000 eur a úspore 70 % spadáte do druhej skupiny, ale štát vám môže poslať len 12 000 eur.

Je však spôsob, ako sa môžete dostať k dotácii maximálne 18 000 eur, ktorá vie pokryť až 95 % vašich nákladov, takže doplatíte len zvyšných 5 %. Ide o druhú pilotnú výzvu pre sociálne a zdravotne znevýhodnených. Spĺňať však musíte niektorý týchto bodov:

  • Mať v osobnej starostlivosti dieťa do 18 rokov s ťažkým zdravotným postihnutím,
  • Žiť v rodine, ktorá má 4 a viac detí do 18 rokov, s trvalým pobytom v rodinnom dome.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Vyberáme záhradný slnečník: Tieto vám vietor neprekotí!

V oboch pilotných výzvach štát prerozdelí dohromady 30 miliónov eur z celkového balíka vyše 500 tisíc eur.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SAŽP (@slovakenvironmentagency)

Na čo všetko ju môžete využiť?

O dotáciu môžete požiadať jedine v prípade, že po rekonštrukcii bude úspora primárnej energie vyššia ako 30 %  a zároveň musíte splniť nasledujúcu podmienku. Počas prerábky domu musíte zrealizovať aspoň jedno z týchto opatrení:

  • Zateplenie strešného plášťa, teda strechy
  • Zateplenie obvodového plášťa, teda vonkajších stien
  • Výmena obvodových konštrukcií, teda výmena vonkajšieho zateplenia
  • Zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia
  • Zateplenie stropu nevykurovaného suterénu
  • Zateplenie podlahy na teréne, teda miestnosti v dome na prízemí, pod ktorou už nie je suterén alebo pivnica

Do celkovej sumy, o ktorú budete žiadať, spadajú aj finančné prostriedky súvisiace s projektovou dokumentáciou či energetickým certifikátom. Peniaze môžu byť použité napríklad aj na výmenu tepelného čerpadla, rekuperáciu, solárne kolektory, fotovoltaické panely, vonkajšie žalúzie, nádrže na dažďovú vodu či výmenu strešnej krytiny. Ich kompletný zoznam aj s predpokladanou ročnou úsporou energie nájdete na stránke Obnov dom, ktorá je súčasťou Plánu obnovy.

Limitovať vás môže aj čas na obnovu domu, ktorý nesmie presiahnuť 12 mesiacov od dňa doručenia oznámenia o schválení dotácie. Dňom ukončenia sa považuje deň, kedy je právoplatne rozhodnuté, že môžete stavbu využívať, teda prebehne kolaudačné rozhodnutie. Dobrou správou je, že môžete požiadať aj o spätné vyplatenie financií na obnovu, ak ste s rekonštrukciou už začali. Faktúry na tovary alebo služby však nesmú mať termín splatnosti pred 1. februárom 2020.

Aké doklady budete potrebovať?

Pri potrebných dokladoch sa na chvíľu zastavíme. Delia sa totiž do viacerých kategórii podľa toho, či potrebujete stavebné povolenie alebo nie a či ste výlučným vlastníkom. Kompletný rozpis všetkých dokumentov nájdete na oficiálnej stránke projektu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Vyskúšali sme čistiace prípravky na odstránenie vodného kameňa: Ktorý vám odporúčame na tvrdú vodu?

Každopádne medzi dokumenty, ktoré budete potrebovať, patria napríklad projektová dokumentácia, stavebné povolenie, doklad potvrdzujúci vek rodinného domu, fotodokumentáciu pred rekonštrukciou a po zrealizovaní projektu, vyjadrenia projektanta alebo inej odborne spôsobilej osoby a zopár ďalších.

Kde môžete požiadať o dotáciu?

O dotáciu môžete požiadať od 15. októbra 2022, prvá výzva trvá do konca februára 2023. Žiadosť môžete podať online formou (budete potrebovať elektronický podpis) alebo tiež osobne v podateľni Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá projekt zastrešuje, alebo v listinnej podobe poštou či kuriérom.

Vláda všeobecne predpokladá veľký záujem o dotácie. Z celkového počtu domov na Slovensku, ktorý sa pohybuje niekde na hranici jedného miliónu, dostane dotácie len 30-tisíc z nich. Systém bude fungovať na princípe kto skôr príde, ten skôr aj berie. Z Plánu obnovy by mala Slovenská republika v rámci dotácií minúť viac ako 6,5 miliardy eur, z toho 2,3 miliardy na zelenú ekonomiku, 1,5 miliardy na zdravotníctvo a 1,1 miliardy na vzdelávanie. Ostaté sektory dostanú menej ako miliardu. Na rodinné domy je vyčlenených viac ako 500 miliónov eur.

Pre viac noviniek a informácií o tejto téme sledujte stránku www.obnovdom.sk.

Budete aj vy žiadať o dotácie na prerábku domu?

Zdroj: plnielanu.sk, plan-obnovy-dotacie.sk, obnovdom.sk
Odporúčame