Dôvody, pre ktoré to s nevestou stále škrípe: Pohľad, ktorý možno nevidíte

Mladý pár

gettyimages

Vzťah dvoch žien, ktoré bojujú o priazeň jedného muža je zvyčajne poznačený vzájomnou nevraživosťou. Inak to nie je ani v prípade, ak je každá z inej generácie a v živote muža zastávajú dve úplne odlišné role – jedna ako matka a druhá ako manželka. Máte problémy s komunikáciou so svojou nevestou? Stretávate sa s nepochopením, hašterivosťou, nedokážete sa tolerovať a napätie v rodine narastá?

Svokra vs. nevesta : Najčastejšie príčiny problémov

Ak už dávno nepoznáte, čo to je rodinná pohoda pri spoločných stretnutiach, alebo ak žijete pod jednou strechou a situácia začína byť nezvládnuteľná a nadmerne zaťažujúca nielen pre dospelých, ale aj deti, je čas zakročiť a dať vzťahy do poriadku.

Bude to isto náročné. Každá z vás ľúbi toho istého muža iným spôsobom a chce mu len to najlepšie. Prehnaná starostlivosť, záujem, zasahovanie do súkromných partnerských vecí sú pomyselným stropom. Dôvody, ktoré vám môže nevesta zazlievať sú rozmanité.

1. Nerešpektovanie odlišností

Najčastejším problémom viacgeneračných domácností bývajú odlišné názory na samotný chod domácnosti, trávenie spoločného času či míňanie peňazí. Nevesta bola vychovaná v inej rodine, nemusí k vám dokonale zapadnúť. Je možné, že bude slávnostný obed pripravovať úplne inak ako vy, nepotrpí si na každodenné vysávanie a utieranie prachu a jej životný štýl sa nebude ponášať na váš, keď ste boli v jej veku. Nikde nie je napísané, že váš syn si mal nájsť váš klon!


Mohlo by vás zaujímať: Svokra kontra nevesta: Ako prežiť spokojne pod jednou strechou?


2. Žiadne súkromie

Ani bývanie v spoločnom rodinnom dome alebo kľúče od bytu mladých by nemali byť vnímané ako možnosť neobmedzenej návštevy kedykoľvek. Nevesty bojujú za vyhradenie vlastného súkromia, ktoré funguje podľa ich pravidiel. Časté alebo aj neohlásené návštevy dokážu pripraviť veľa pikantných chvíľ a spôsobiť zbytočné nepríjemnosti.

3. Snaha o prvé miesto – prehnaná súťaživosť

Je dôležité zmieriť sa s tým, že váš syn má už vlastnú rodinu a jeho manželka zastáva v jeho živote veľkú rolu. Pocit, že vás vo všetkom už výhradne nepotrebuje, môže vzbudzovať potrebu upozorňovať na seba. Snažíte sa ukradnúť si svoj kus synovej pozornosti a to hlavne tak, aby nevesta pocítila, aké nezastupiteľné miesto v živote syna i naďalej máte. Ak sa snažíte synovi ukázať, že všetko dokážete lepšie a kvalitnejšie ako jeho žena, riskujete narušenie vzájomných vzťahov aj s ním.

4. Znevažovanie schopností a kritika

Nikto nie je dokonalý! Ani nevestino varenie, starostlivosť o domácnosť a výchova detí. Na ženy sa v posledných rokoch kladú enormné požiadavky, špeciálne na dokonalé skĺbenie kariéry, rodičovstva a fungujúceho manželstva. Pokiaľ za nevinnú dvojhodinovú návštevu dokážete nájsť na jej postupoch a metódach 5 nedostatkov, ktoré jej navyše i s ironickým tónom prednesiete, nebude mať viac záujem o vaše rady ani spoločnosť.


Mohlo by vás zaujímať: Príručka ideálneho starého rodiča: Vyhnite sa nezhodám a udržte doma pohodu!


5. Dve tváre

Predstavte si, že by sa to stalo vám! Máte pocit, že s niekým vychádzate, zveríte sa mu so svojimi radosťami i starosťami a od tretej osoby sa dozviete, aká ste neschopná a nič poriadne neviete. Niektoré svokry sú majsterkami v pretvárke. Pred nevestou predstierajú empatiu a za jej chrbtom ju neváhajú rozobrať do nelichotivých detailov. Treba rátať s tým, že klebety sa šíria rýchlo a len málokedy minú hlavného aktéra.

6. Lipnutie na minulosti

Za celý život ste pre svojho syna urobili veľmi veľa. Láska medzi matkou a synom je špecifická a silná, dokázali ste mu odpustiť všetky zlyhania a vždy ste tu boli pre neho. Teraz je dospelý, ženatý a veľa vecí sa zmenilo. Dokáže rozhodovať sám za seba a dôležité kroky konzultuje s inou ženou. Nemusíte jemu ani neveste stále pripomínať, čo všetko ste pre neho urobili a ako ste sa obetovali. Snaha stiahnuť na seba pozornosť minulosťou vás nepostaví na piedestál, ani sa vám za prehnané vyjadrenia neujde od nevesty očakávaná vďačnosť.

Ako to vidia muži?

Pravdou je, že muži by boli najradšej, keby týchto súbojov nemuseli byť účastní. Niektorí z nich dokonca úspešne prehliadajú problémy medzi matkou a ich manželkou, čo len vedie k zhoršeniu situácie. Chcú na konflikty čím skôr zabudnúť a nedať sa do nich zatiahnuť.

Manželka a rovnako i matka totiž očakávajú, že si zastane práve jej stranu a dá jej za pravdu. Pamätajte – každá z vás je v živote muža dôležitá a nezastupiteľná, no v úplne inej rovine. Chcieť od muža, aby sa rozhodol iba pre jednu, nie je správne. Najmä, ak on sám vie, ako to medzi vami v skutočnosti je a že väčšina problémov spočíva v tom, že navzájom presahujete svoje hranice a prestávate sa rešpektovať.


Mohlo by vás zaujímať: Milovaná alebo nenávidená: Aký typ svokry ste vy?


Dobré rady pre dobré svokry

  • Nevesta nemusí byť ako vy

Pozrite sa na nevestu očami syna. Čo sa mu na nej páči a prečo ju ľúbi? Rodičia častokrát nepoznajú svoje dieťa dokonale a určite sa im deti nebudú priznávať so všetkými svojimi túžbami. Práve v partnerke dokážu nájsť to, čo im chýba a vďaka čomu sú spokojní.

  • Dovoľte jej učiť sa

Čo ak by bola vašou skutočnou dcérou, nie iba priženenou? Mali by ste s ňou trpezlivosť, neporovnávali by ste ju so sebou, ale starostlivo viedli a učili. Ak nie je vaša nevesta príliš tvrdohlavá, môžete začať ťažkosti riešiť spolu. Pre prípad, že to jednoducho nejde, nechajte ju, určite to zvládne aj sama.

  • Pomáhajte nenápadne

Občasná výpomoc s domácnosťou alebo starostlivosť o vnúčatá pomôže mladej rodine. Treba však dodržiavať isté pravidlá – v domácnosti nevesty a syna nerobte zmeny podľa seba (dávajte veci radšej na pôvodné miesto) a vnúčatám nemeňte zvyklosti (ak napríklad nejedia sladké, nebuďte babičkou, ktorá chodí na návštevu s taškou plnou sladkostí).

  • Ani váš syn nie je dokonalý

V manželstve syna sa môžu objaviť ťažkosti, nie je to však vina iba jednej strany a už vôbec nie len nevestina. Buďte vnímavou matkou a svokrou a citlivo voľte, koho podporíte a ako budete reagovať. Bezhlavo ospravedlňovať chyby vlastného dieťaťa nikam nepovedie. Skúste sa občas kritickým okom pozrieť aj na syna.

  • Neprikladajte slovám veľkú váhu

Takýto vzťah nevesta – svokra je vo väčšine prípadov pokazený už len na základe nevhodných viet, ktoré ste jedna voči druhej utrúsili. Zdanlivo nevinné poznámky a domnienky vedú k zbytočnému živeniu hnevu. Obe by ste mali ovládať základné pravidlá tolerantnej komunikácie a reagovať ako dospelí rozumní ľudia. Netreba na všetko rýchlu odpoveď, ani si názory inej osoby nemusíte pripúšťať príliš k telu. Robte na obidvoch frontoch veci najlepšie ako viete a vzájomne rešpektujte svoje jedinečné postavenie v živote muža, ktorého obe ľúbite.


Darí sa vám s nevestou udržiavať dobré vzťahy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame