Dovolenka s cestovkou alebo na vlastnú päsť: Aký spôsob je pre vás ten pravý?

Dovolenka

gettyimages

Ak sa chystáte na letnú dovolenku a chcete nejaké to euro ušetriť, môžete sa vybrať dvomi cestami. Buď budete striehnuť na výhodný last minute, alebo to tento rok skúsite úplne po svojom.

Máte odvahu nabaliť auto do prasknutia a preveriť svoje jazykové schopnosti? Dokážete sa aj v neznámom prostredí rýchlo zorientovať? Cestovanie vo vlastnej réžii prináša mnohé výhody. Zistite, pre koho je ako stvorené a kto by mal dať naopak prednosť dovolenkovaniu s cestovkou.

Hľadáte oddych alebo túžite spoznávať?

Ak ste ten typ, ktorý potrebuje oddych, chutnú stravu, teplé more a miesto na pláži, potom je pre vás výhodnejšie kúpiť si hotový pobytový zájazd. Stačí vybrať miesto podľa pútavých fotiek alebo odporúčaní a nemusíte sa zaťažovať zisťovaním ďalších informácií. Iné je to vtedy, ak chcete vidieť z krajiny viac ako kúsok mora a preplnený rezort. Pri individuálnom cestovaní sa na pár dní stanete súčasťou miestneho koloritu. Každý deň môžete ochutnať inú kuchyňu, ubytovať sa v malých penziónoch u domácich, navštíviť historické miesta a kochať sa krásami prírody. Ste pánom svojho času! Pozor – nutnou podmienkou je ovládanie niektorého svetového jazyka a dobrý orientačný zmysel. Inak si privodíte veľa stresových situácii navyše.

Mohlo by vás zaujímať: Dovolenka pre dôchodcov s podporou štátu: Využite ju a ušetrite

Na plánovanie budete potrebovať množstvo času

Láka vás predstava, že jeden týždeň si vybavíte voľno v práci a na ďalší už csestujete? Presne toto je výhoda hotových zájazdov. Odpadá akákoľvek starosť s hľadaním ubytovania, leteniek či zisťovaním informácií o krajine, do ktorej cestujete. V hlavnej sezóne je už veľmi náročné vyskladať ubytovanie aj dopravu za lacný peniaz. Na hoteloch sú izby plné, apartmány dávnejšie zajednané. Zostávajú penzióny ďalej od mora alebo ubytovanie u domácich. Preto je potrebné začať s plánovaním vopred. Treba si však uvedomiť, že hľadaním leteniek strávite množstvo času a energie. Výhodou je, že budete mať všetky veci pevne pod kontrolou.

Zistite si všetko o doprave

Pri individuálnom cestovaní by ste mali poznať odpovede na tieto otázky:

  • Viete, ako sa dostanete na letisko? Letieť z Viedne totiž nemusí byť pre každého také jednoduché.
  • Koľko kg batožiny je v cene letenky?
  • Akou dopravou sa dostanete z letiska na miesto ubytovania?
  • Alebo ak cestujete autom – Aký je stav vášho auta, aké sú pravidlá cestnej premávky a koľko zaplatíte za diaľničné známky či mýto v cudzej krajine?

Presne toto všetko (a ešte viac) musíte zohľadniť v prípade, ak sa rozhodujete cestovať sami. Ak si informácie dopredu nezistíte, hrozí vám pár nepríjemných momentov. Či už je to predražený taxík, drahé poplatky za extra batožinu na letisku alebo zmeškaný autobus.

Mohlo by vás zaujímať: First moment verzus last minute: Zistite, čo je pre vás výhodnejšie

Stravovanie vyberajte podľa aktivít

Strava je kapitola sama o sebe, kde bojujú medzi sebou plné bufetové stoly pri all inclusive a zaujímavé menu miestnych reštaurácií. Dôležitý je charakter vašej dovolenky. Pre pasívny oddych voľte komplet stravovanie na mieste ubytovania. Ak ste si naplánovali na každý deň výlety po okolí, vystačíte s raňajkami v cene, zvyšok si už vyberiete v podnikoch na vašej trase. V európskych prímorských destináciách rátajte s výdavkami na stravu približne 15 € na jednu osobu denne.

Berte ohľad na rodinu

Ak si chcete oddýchnuť, určite odporúčame zájazd s cestovnou kanceláriou. Zabezpečí stravovanie, animátorov, v cene pobytu môžu byť zahrnuté aj vstupy na atraktívne tobogány a vodné atrakcie. V prípade, že túžite po spoločnom dobrodružstve a deti sú dostatočne veľké, aby vám pomohli, cestovku zrejme nepotrebujete. Bude vás to stáť viac úsilia a možno aj financií, no užijete si výlet podľa vlastných pravidiel a predstáv. Zvolajte rodinnú radu a nechajte každého, nech vysloví svoj názor. Spoločne určite vyberiete tú pravú dovolenku pre všetkých.

Uprednostňujete dovolenku s cestovkou alebo skôr na vlastnú päsť? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame