Dovolenka trochu inak: Vypnite pri dojení kráv či okopávaní záhrady

kôň

sxc.hu

Časy, kedy ľudia balili kufre a húfom sa sťahovali do veľkých miest, sú dávno minulosťou. Boom rozrastania mestských aglomerácií utíchol a už aj mladšia generácia začína prikladať dôležitosť návratu k tradíciám. Hoci doteraz bola agroturistika v našich podmienkach nie príliš skloňovaným termínom, postupne cítiť istú zmenu. Na vidieku si totiž môžete oddýchnuť lepšie, než kdekoľvek inde.

Čo je agroturistika?

Cieľom agroturizmu je nielen priblížiť sa k prírode, ale tiež spoznať čaro vidieka a dedinského spôsobu života – starostlivosťou o hospodárske zvieratá či záhradkárčením. V širšom zmysle slova síce ide predovšetkým o zaspomínanie si na tradičné práce a remeslá, no radia sa sem aj zábavky niekdajšej šľachty – poľovačka či rybolov. Pod pojmom agroturistika tak nájdete všetko späté s vidiekom: od jazdy na koni, cez dojenie kráv, okopávanie zemiakov, hrabanie a sušenie sena až po ťahanie syrových korbáčikov, prípadne tradičnú zabíjačku.

Skvelý relax

Aj keď na prvý pohľad môže ísť o relatívne jednoduché práce, pre mestského človeka znamenajú vybočenie zo stereotypu. Po celom pracovnom týždni presedenom zväčša pri počítači si totiž náš mozog potrebuje nevyhnutne oddýchnuť. A práve aktívny relax vo vidieckom prostredí je pre mnohých to pravé orechové. Víkend strávený na chalupe, v záhradkárskej oblasti, na ranči alebo na návšteve súkromnej farmy síce fyzicky možno potrápi, myseľ sa však dokonale zregeneruje.


Mohlo by vás zaujímať: Tip na výlet s deťmi či vnúčatami: Prevezte sa po Váhu na plti


Výsledky práce stoja za to

Významnou motiváciou, vďaka ktorej aktívni ľudia po štyridsiatke vyhľadávajú práve odľahlejšie regióny Slovenska, je pocit dobre odvedenej práce. Nálepka BIO po viacerých potravinových škandáloch totiž už v obchode zďaleka nemá takú váhu. Čoraz viac si však uvedomujeme potrebu organických potravín dopestovaných v prirodzených podmienkach a bez zásahu chemikálií. Preto agroturistika oslovuje dvojnásobne – po aktívnom oddychu nasleduje sladká odmena v podobe šťavnatých jabĺk, silného aromatického cesnaku alebo zemiakov, ktoré pri dobrom uskladnení vydržia celú zimu.

Zážitky na nezaplatenie

Ak si zatiaľ chalupu či záhradu nemôžete dovoliť, spolu s najmladšími členmi rodiny z času na čas môžete navštíviť tradičnú farmu alebo ranč. Zlákate ich jazdou na koni, ktorej odolá len máloktorý malý kovboj. Zároveň je to skvelá forma výchovy a oboznamovanie sa s tradíciami, ktoré postupne miznú. Poľahky im tak dokážete, že aj napriek reklame kravy naozaj nie sú fialové. Iste sa však nájdu činnosti, ktoré obohatia aj vás. Za všetko hovoria skúsenosti pani Edity (41): „Pracujem ako zdravotná sestra a minule som počas víkendu na menšej rodinnej farme očkovala niekoľkotýždňové prasiatka. Bol to neuveriteľný zážitok.“


Mohlo by vás zaujímať: Tip na výlet: Vychutnajte si noc na slovenských zámkoch


Možnosti sú naozaj bohaté

Jednoznačne najideálnejšou formou agroturistiky je vlastný pozemok mimo mesta s chatou alebo menším obytným objektom. Ak si však takúto vymoženosť dovoliť nemôžete, stále je tu pre vás množstvo príležitostí:

  • ranč – všetko, čo ste chceli vedieť o koňoch: od čistenia stajne, kopýt, kŕmenia, česania až po prechádzku z konského chrbta
  • grilovačka – tú si najlepšie užijete v prenajatom zrube
  • vinič – preniknite do tajov pestovania hrozna vo vinohradníckych oblastiach a doprajte si aj malú ochutnávku
  • salaš – množstvo aktivít od dojenia oviec a ich vháňanie do košiara až po kydanie hnoja a výrobu tradičných slovenských lahôdok (syry, korbáčiky, bryndza,…)
  • rybárska bašta – oddýchnuť si môžete aj pri rybníku, kde si odchytíte toľko rýb, koľko len chcete. Tie vám obsluha následne pripraví podľa vašich predstáv alebo vám ich očistí a zabalí domov.
  • klasická farma – ak hľadáte inšpirácie, zaujať vás môže ekofarma, na ktorej sa čo-to dozviete o pestovaní práve bio plodín

Skúšali ste už niekedy agroturistiku? Poznáte dobrý tip, kam sa vybrať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame