Dovolenku na lodi môžete zažiť aj vy: Zistite kde, ako a za koľko!

Výletná loď

sxc.hu

Po dlhej dobe stretnete svojho známeho. Po tom, ako sa ho opýtate na to, či sa mu darí, príde reč k dovolenkám. Myslíte si, že vašu Mallorcu nemôže tromfnúť ničím. Jeho odpoveď však znie prekvapivo. Tento rok si doprial luxus na výletnej lodi. Prvé, čo vás napadne je, koľko asi čosi také stojí. Nielen ceny, ale aj možnosti vyžitia na takejto dovolenke, vám dnes v stručnosti predstavíme.

Každý deň na inom mieste

To je sen dovolenkárov, pre ktorých nie je celodenné vysedávanie na pláži. Plavba je častokrát plánovaná tak, že loď sa plaví v noci a vy môžete cez deň spoznávať rôzne zaujímavé miesta. Kam by ste sa mali na lodi pozrieť? V ponuke cestovných kancelárií nájdete mnohé zaujímavé trasy.

Ak radi spoznávate severské krajiny, Škandináviou vedú plavby začínajúce v nemeckých či anglických prístavoch. Pri spoznávaní pobrežia a miest Nórska či Švédska, musíte počítať s tým, že vonkajšie bazény na lodi príliš nevyužijete. Prechádzky na palube si budú vyžadovať vetrovku, no na lodi sa nudiť rozhodne nebudete.

V lete sú najpopulárnejšie plavby po Stredozemnom mori. Spojené sú s návštevami známych miest ako Neapol, Palermo, Barcelona, Valencia či Malaga.

Pre dobrodružnejšie povahy sú určené plavby v Karibiku, alebo v USA. Dĺžka plavby sa mnohokrát líši. Najčastejšie ide o 7 až 14 – dňové plavby, nájdete ale aj 5, či dokonca len 3 – dňové plavby, vhodné na predĺžený víkend. Výnimkou nie sú niekoľkomesačné plavby okolo sveta.


Mohlo by vás zaujať: Top cestovateľské zážitky v roku 2012: Tieto miesta musíte vidieť!


Malé mesto na vode

Dĺžka lode 333 metrov, 18 palúb, viac ako 1500 členov posádky a vyše 4 300 cestujúcich, to sú parametre jednej z mnohých výletných lodí, na ktorých môžete stráviť svoju dovolenku. Skutočne ide o malé mestečko. Vaša izba bude vybavením pripomínať najluxusnejšie hotely. V takejto lodi sú však medzi cenami izieb takmer priepastné rozdiely. Najlacnejšie kajuty sú tie uprostred lode, teda bez okien. Ako príklad uvedieme jednu 12 dňovú plavbu po Stredozemnom mori. Kajuta bez okna by vás vyšla na 813 eur, s malým okienkom na 888 eur, s balkónom 1 653 eur a apartmán na 2 053 eur.

Samozrejmosťou každej izby je vlastná toaleta a kúpelňa. V kajute budete pravdepodobne tráviť najmenej času. Možnosti na lodi sú totiž takmer nekonečné. Bazény, kiná, divadlá, fitness centrá, tobogány, bežecké dráhy, bary, reštaurácie, diskotéky, kaderníctva, obchody, wellness centrá, to všetko je štandardom pri takýchto lodiach. Dokázali by ste na nej byť mesiace bez toho, aby ste boli nútení vyjsť nohou na pevninu. Na svoje si príde každý. Pre rôzne skupiny sú pripravené animačné programy, alebo môžete len zvoliť prechádzku po palube a kochať sa nekonečnými diaľkami morí.


Mohlo by vás zaujať: Viac o cestovaní sa môžete dozvedieť na www.dromedar.sk.


Čo všetko je v cene?

Cena samozrejme záleží predovšetkým na trase plavby, jej trvaní a ročnom období. V letnej sezóne sú plavby najdrahšie. Najprv si predstavme, čo všetko už budete mať v cene. Samozrejme nocľah a kompletné stravovanie formou all inclusive. Raňajky, obedy, neraz až 5 chodové večere. Počas dňa drobné občerstvenie a nápoje z automatov. Ak si budete chcieť dať drink na bare, musíte ho už zaplatiť. Samozrejmosťou sú aj vstupy po celej lodi. Fitness centrá, bazény či všetky ostatné akcie, ako napríklad diskotéky či kino, sú vám k dispozícií. Keď teda nebudete bezhlavo míňať, okrem zaplatenej sumy nemusíte minúť navyše ani cent. Ak si však doprajete nákupy v lodných obchodoch, môže vás dovolenka vyjsť dosť draho. Pri nalodení obdržíte kartu, ktorou budete platiť za všetky služby na lodi.

Nesmieme zabudnúť ani na povinné prepitné, to sa platí približne na úrovni 7 eur na deň za osobu. Takmer 200 eur pre dvoch za 14 dňovú dovolenku vás teda môže nepríjemne prekvapiť, treba byť na to pripravený.


Mohlo by vás zaujať: Chorvátska Makarská riviéra: Ideálne miesto pre vašu dovolenku!


Koľko peňazí vás bude stáť?

Teraz k samotným cenám. Ako príklad uvedieme plavbu Stredozemným morom trvajúcu sedem dní. Ide teda o jednu z tých najpopulárnejších variant. Cena bude zahŕňať všetko spomenuté s ubytovaním v najlacnejšej vnútornej kajute. Cena je prepočítaná na jednu osobu. Napríklad v hlavnej sezóne, 11. – 18. augusta vás plavba vyjde 1 199 eur na osobu. Ak vám neprekáža chladnejšie počasie a chcete ušetriť, 17. – 24. novembra sa cena pohybuje na úrovni 369 eur. Veľmi vhodné je sledovať aj ponuky zľavových portálov. Naraziť môžete na skutočne veľmi zaujímavé ponuky. Plavby Stredozemným morom tak môžete získať aj za cca 500 eur na dve osoby za päť dní plavby. V cene býva neraz zahrnutá aj možnosť mať bezplatne v kajute ďalšie dve deti.

V prípade, že máte radi severské krajiny, ušetriť môžete ešte viac. Na jarné mesiace sa dajú nájsť cez zľavové portály skutočne skvelé ceny. Päť-dňová plavba Severným morom tak môže stáť len 300 eur pre dve osoby.

Na pár dní milionárom

Aj taký pocit možno budete mať v niektorej z luxusných lodí. Ešte jedna rada na záver. Na loď by si mali páni zobrať oblek, dámy večerné šaty. Počas plavby sa totiž zvykne konať večera s kapitánom, na ktorú vás nepustia bez predpísaného oblečenia. Možno aj práve vďaka luxusnej atmosfére budete mať pocit, že sa nachádzate na legendárnom Titanicu. Počas pobytu na lodi ostanú všetky vaše problémy na míle vzdialenej pevnine a vy si tak plavbu loďou dokonale budete môcť vychutnať. Vyskúšať si nezabudnuteľnú dovolenku teraz môžete aj vy!


Zažili ste podobnú dovolenku? Aké sú vaše pocity z nej? Podeľte sa o váš zážitok s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame