Droždím ku zdraviu a kráse: Spoznajte účinky tohto prírodného pokladu

Droždie

thinkstockphotos.com

Droždie je lacná a pomerne nenápadná potravina a to aj napriek tomu, že sa radí k najbohatším zdrojom prírodných organických vitamínov. Naše staré a prastaré mamy si ho nevedeli vynachváliť pri pečení buchiet, kysnutých koláčov či domáceho chleba, no vytvárali z neho aj babské recepty utužujúce zdravie. A nie sú jediné. Zdravotné účinky kvasiniek Saccharomy cescerevisiae poznali už starí Egypťania. Vyliečte nimi trávenie, zbavte sa zápchy, získajte krásnu pokožku bez akné či pevné nechty.

Čím je droždie také výnimočné?

Obsahuje proteíny, sacharidy, lipidy, vitamíny skupiny B. Vitamín B1 (tiamín) je potrebný pre správnu srdcovú a nervovú činnosť, B2 teda riboflavín zas podporuje funkciu nadobličiek a tvorbu červených krviniek, zdravie pokožky, vlasov, zraku a tráviaceho ústrojenstva. Niacín alebo inak vitamín B3 tiež priaznivo vplýva na pokožku, tráviaci trakt i nervovú sústavu, okrem toho však pomáha premieňať potravu na energiu). Okrem toho droždie obsahujú aj vitamín D, minerálne soli, stopové prvky urýchľujúce rôzne procesy v tele, železo, meď, chróm aj esenciálne mastné kyseliny.


Mohlo by vás zaujať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Čerstvé, sušené, či pivovarské?

Ak sa neviete rozhodnúť, či dať prednosť čerstvej kocke droždia alebo jeho sušenej podobe vo vrecúšku, z hľadiska obsahu prospešných mikroorganizmov sú obe formy rovnako hodnotné. Sušené droždie je ideálne ako stála zásoba v prípade, že nemáte čerstvé. Výborne sa hodí napríklad na prípravu chleba v domácej pekárničke, pretože vyžaduje menej cukru pri kvasení, a tak je možné znížiť celkový podiel cukru vchlebe. Čerstvé droždie dodáva kysnutému cestu lepšiu štruktúru a chuť, no pri presiahnutí odporúčaného dávkovania chuť výsledného produktu pokazí.

Pivovarské droždie, ktoré sa suší pri teplote 120°C, spracovaním stráca množstvo živín. Pivovarské kvasnice v živej forme premieňajú cukor na alkohol, zatiaľ čo čerstvé droždie, kvasinky Saccharomyces cerevisiae, premieňajú cukor na oxid uhličitý. Pivovarské kvasnice okrem toho menia organické soli na anorganické a tie sú pre organizmus ťažšie spracovateľné.

Správna konzumácia droždia a jeho zdravotné účinky

Čerstvé lisované droždie by nemalo byť kombinované s inými potravinami, ale malo by sa konzumovať samostatne, prípadne rozmiešané v teplej vode alebo v mlieku. Konzumácia s ovocnými šťavami či sušienkami spôsobuje nepríjemné nadúvanie a podnecuje tvorbu toxických alkoholov a kyselín v žalúdku a črevách, ktoré škodia pečeni a obličkám.

Najlepšia je konzumácia droždia, droždia s vodou alebo s mliekom ráno po prebudení alebo večer tesne pred spaním. Pomáha absorbovať a neutralizovať kyseliny, zmierňuje dráždenie pečene, zlepšuje trávenie sacharidov a zabraňuje nahromadeniu kyselín (mliečnej a octovej) poškodzujúcich tkanivá. Pomáha tiež predchádzať zápche, obnoviť správne pohyby čriev a pri pravidelnom užívaní odstraňuje nadúvanie. Droždie je vhodné aj pre pacientov s krvácajúcim žalúdkovým vredom.


Mohlo by vás zaujať: „Obyčajné“ droždie je poklad pre vaše telo: Skúsite toto bioliečivo 3. tisícročia?


Čerstvé droždie tiež:

  • Upravuje trávenie, zlepšuje vylučovanie stolice, podporuje funkciu pečene a obličiek, znižuje tvorbu žlče, no pomáha aj pri nechutenstve.
  • Priaznivo ovplyvňuje imunitný systém, regeneruje telo, pôsobí protizápalovo a má hojivé účinky.
  • Pomáha zmierniť únavu a depresie, bojovať s nervozitou a nespavosťou.
  • Má pozitívne účinky aj na krásu, pretože dokáže zlepšiť stav pokožky, nechtov aj vlasov.
  • Jeho detoxikačné účinky sa využívajú nielen pri problematickej pleti, ale aj pri chudnutí. (Na to sa využívajú prevažne pivovarské kvasnice.)

Buďte krajší vďaka droždiu

Spomínané detoxikačné účinky droždia si pochvaľujú najmä ľudia so znečistenou pokožkou. Nekvalitná pleť plná vyrážok môže poukazovať na problémy s trávením, pečeňou alebo na premnoženie plesní v organizme. Nedokonale oxidované tuky totiž upchávajú mazové žľazy a vo významnej miere prispievajú k tvorbe vyrážok. Práve tu nastupujú pozitívne účinky droždia, ktoré dokáže oxidovať tuky nachádzajúce sa v potrave.


Mohlo by vás zaujať: Tisícročný poklad menom droždie: Vyrieši problémy s pleťou aj s nadúvaním


Pripravte si masku

Droždie môžete použiť aj ako pleťovú masku. Rozmiešajte ho s vodou alebo s medom a pripravenou zmesou si potierajte problematické miesta, prípadne celú tvár. Masku nechajte pôsobiť cez noc a ráno tvár umyte vodou. Kvasnice vám pomôžu aj pri suchej či svrbiacej pokožke.

Pre svieži vzhľad pokožky je dobré zmiešať kocku droždia s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy, lyžičkou medu a jedným vaječným bielkom. Túto zmes hustej konzistencie naneste na očistenú pleť, nechajte pôsobiť 15 minút a potom umyte vlažnou vodou. Pre zvýšený účinok môžete vodu na umytie tváre nahradiťšalviovým odvarom. Pleť sa po tejto kúre napne a bude žiarivá.

Uchovajte kvalitu droždia správnym skladovaním

Kvalitné čerstvé droždie by malo mať svetlošedú farbu. Akékoľvek tmavé či svetlé škvrny sú príznakom biologickej aktivity – plesne. Tá je zvyčajne biela a ľahko ju prehliadnete. Pri prelomení nesmie byť droždie mazľavé, nesmie obsahovať žiadne dutiny a musí sa prirodzene drobiť.

Zatiaľ čo sušené droždie vydrží neporušené mimo chladničky do teploty 20 °C, čerstvé droždie potrebuje nižšiu teplotu skladovania, od 1 do 10 °C. Pri vyšších teplotách začnú prirodzené baktérie v droždí pracovať a tvoriť plesne.  Nemalo by sa dostať ani do kontaktu s inými potravinami, najmä so soľou, ktorá kvasinky Saccharomyces cerevisiae zabíja. Pokiaľ budete droždie opakovane často premiestňovať z chladu do tepla, oslabíte jeho zdravotné účinky. Teplota nad 55°C droždiu uberá množstvo jeho vlastností.


Máte droždie v obľube? Ako často a na čo všetko ho používate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame